• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 26 °C
 • “En iyi”ler gecesinde en iyi markalar seçildi… MAGAZİNKOLİK “YILIN MAGAZİN MARKASI” OLDU!
 • Asena Tuğal... BODRUM 'U YAKIP GEÇTİ!
 • “HORMONLU DOMATES ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULDU!
 • “En iyi”ler gecesinde en iyi markalar seçildi… MAGAZİNKOLİK “YILIN MAGAZİN MARKASI” OLDU!
 • Asena Tuğal... BODRUM 'U YAKIP GEÇTİ!
 • “HORMONLU DOMATES ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULDU!

BODRUMDAKİ DEPREM NE ANLAMA GELİYOR?

BODRUMDAKİ DEPREM NE ANLAMA GELİYOR?
Bodrum'da paniğe yol açan depremin ardından hurriyet.com.tr'ye konuşan deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Bu deprem gecikmiş bir depremdir. Uzun zamandır doğum sancısı geliyordu.

Saat 10.42'de meydana gelen ve merkez üssü Muğla'nın Bodrum ilçesi Pınarlıbelen köyü olan şiddetli deprem, bölgede paniğe yol açtı.

Kandilli Rasathanesi tarafından önce 5.1, ardından 5.3 büyüklüğünde olduğu açıklanan, AFAD'ın ise büyüklüğünü 4.9 olarak duyurduğu depremin ardından hurriyet.com.tr'ye konuşan deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Bu deprem gecikmiş bir depremdir. Uzun zamandır doğum sancısı geliyordu. Bunun artçılarını da görmeye başlayacağız" dedi.

Prof. Ercan, "Depremin derinliği 1.6 km olarak açıklandı ama bu kadar büyük bir deprem bu derinlikte olamaz. 5-10 km derinlikte olması olasıdır.

Revize edileceğini düşünüyorum. Bu deprem 6.7’lik depremin artçısıdır. Bundan biraz daha büyük 5.4 gibi bir deprem de beklenebilir ancak bunlar yıkıcı olmayacaktır. Gökova Körfezi’ndeki gerginlik devam ediyor.

1 aya kadar daha dengeye ulaşamayacağı izlenimi veriyor. Buradaki enerjinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

'ARTÇI ŞOKLAR DEPREMİN YERLEŞME SÜRECİ'

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise, "Şok süresini yaşıyoruz. 5,1 de 4,9 da olsa, daha önceki ana şokun artçıları olarak algılanabilir. Halkımız rahatlasın, Bodrum'daki depremde kırılan fay kırıldı, aynı yer bir daha kırılmayacaktır, rahatlamıştır" dedi.

Prof. Ersoy, şöyle devam etti:

"Bu yaşadığımız artçı şoklar bu depremin yerleşme sürecidir. Deprem bir an değil, bir süreçtir. Bir aydan biraz geç zamana kadar bunların yaşanacağını söylemiştik.

Ama bu depremler güçlü depremler. Elbette vatandaşlar bundan tedirgin olacak. Bu normal bir süreç aslında. Ama bu kırılan fayın dışındaki bölgede diğer fayların hareket etmesi olabilir mi? olabilir, olmayabilir. Bunu bilme şansımız yok."

'BODRUM SINIFI GEÇTİ, BEN OLSAM TATİLİMİ BIRAKMAZDIM'

"Tsunamiyi normal şartlar altında beklemiyoruz. Bodrum sınıfı geçti. Çünkü bizim yıllardan beri söylediğimiz 6,5 büyüklüğüne kadar yıkım olmasın yaralanma olmasın diyorduk. 6,5'da bunu test ettiler. Orayı terk edenler oldu ama şuna teminat verebilirim.

Kırılan yer uzun süre bir daha kırılmaz. Bu artçılar yaşanacaktır ama daha büyük deprem olmayacaktır. Bu bölgede kırılan yerlerde tsunami de olacaktır. Ben olsam tatilimi bırakmazdım diye bir kez daha tekrar edeceğim."

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Bodrum'daki son depremler, bölgedeki yapıların güvenliği, yeni depremlerin ne kadar tehlikeli olduğu, tsunami endişesi nedeniyle denize girilip girilmeyeceği gibi akıllardaki sorulara ilişkin HABERTURK.COM'a önemli değerlendirmelerde bulundu:

"BUNUN DAHA BÜYÜK BİR DEPREMİN DOĞUM SANCISI OLDUĞUNU BELİRTMİŞTİM"

9 saat önce sosyal medyadaki sayfamdan bir açıklama yapmıştım. Dünkü, 4'lük deprem fırtınasından sonra bunun daha büyük bir depremin doğum sancısı olduğunu belirtmiştim. Beklediğim depremin de 5.5'e kadar varabileceğini belirtmiştim, 5.3 olarak gerçekleşti ve 10 kilometre de derinlikte.

"DÜŞÜNTÜ TÜRÜNDE BİR KIRIKLA OLUŞTU"

Düşüntü türünde bir kırıkla oluştu bu deprem. Oradaki depremin (21 Temmuz depremi) gerçek büyüklüğünün 6.7 olduğunun da bir bakıma kanıtıydı bu.  6.6'da ısrar ettiler. Büyük bir depremdi, 22-27 saniye arasında sürmüştü o deprem ve düşüntü türünde oluştu, aynı zamanda da süprüntü oluştu, yani tsunami dalgası oluşturdu. Tsunami yüksekliği de yanlış verildi. Orada 1.-1.5 metrelik bir dalga yüksekliği vardı.

"ARTÇILAR SÜRECEKTİR AMA HİÇBİR TEHLİKE YOK"

Gerek yerli gezginler, gerek yabancı gezginlerin Bodrum'dan ayrılması için bir neden yok. "Denize girilebilir mi?" diye soru geliyor bana. Girsinler denize. Bir süprüntü dalgası gelir mi denizden? Hayır gelmez. Evleri yıkılır mı? Hayır, yıkılmaz. 6.7'de yıkılmayan yapılar, 5.5'te de yıkılmaz. Yaşam devam etsin, kaçmaya gerek yok.

Evet, deprem ürpertir insanı ama ben daha büyük bir deprem beklentisi içinde değilim. Artçı depremler sürecektir ancak hiçbir tehlike yok, ben de bu hafta Bodrum'a gidiyorum, daha sonra da Fethiye'ye gidiyorum.

"GERGİNLİK BOŞALMASI BİTMEDİ"

Bu deprem ve gerginlik boşalması bana göre bitmedi. Sürecek daha. Halen sancılar da sürecek. 5.5 büyüklüğüne kadar varabilecek artçı depremler olur bu bölgede. Süre olaraksa 1-2 ay daha sürecek gibi geliyor bana.

Bunu hemen söylemek mümkün değil ama günü gününe izliyoruz bunu. Benim dünkü öngörümün doğru çıkmasının nedeni de bundan kaynaklıydı.

DEPREMLER YAPILARI YORAR MI?

Binalar her depremde yorulur ve içinde küçük çatlaklıklar gerçekleşir. Betonarme yapılarda yorulma olur. Bunlar 21 Temmuz'dan önceki dayanıklıkta değil şu anda. Bodrum'dan aldığım bilgilerde evlerde ciddi çatlaklar olduğunu belirten kişiler var.

Sadece "evimizi satamayız" diye açık etmediklerini bildirdiler. Bu tür olaylar her depremde olur. Şu anda hiçbir şey yok diyemeyiz. Yapılar yoruldu oralarda ama göçmedi, göçmemesi güzel bir olay. Bunları bir inşaat ve jeofizik mühendisine danışıp, inceleme yaptırıp, güvenle o binalarda oturabileceklerini belirtsinler.

Bugünkü deprem de tabii ki yordu, Van depremini hatırlarsınız, önce büyük bir depremde çok fazla yıkıntı yoktu, daha sonra gelen orta büyüklükteki depremde yıkıntı oldu. Dolayısıyla Bodrum'daki yapılar şöyle veya böyle, 21 Temmuz'daki kadar sağlam değil şu anda.

BAŞKA FAYLARI HAREKETE GEÇİRİR Mİ?

Depremlerin başka fayları harekete geçirmesi söz konusu değil.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.