• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 13 °C
 • Alisa Manyonok... GÜZELLİĞİYLE GÖZ KAMAŞTIRIYOR..!
 • MİLYONLARIN DİNLEDİĞİ ŞARKILARA YASAK!
 • TÜRKİYE'NİN KARİZMALARI PODYUMDA FIRTINA GİBİ ESTİ!..
 • Alisa Manyonok... GÜZELLİĞİYLE GÖZ KAMAŞTIRIYOR..!
 • MİLYONLARIN DİNLEDİĞİ ŞARKILARA YASAK!
 • TÜRKİYE'NİN KARİZMALARI PODYUMDA FIRTINA GİBİ ESTİ!..

İsmet Akdemir...DEVREK TÜRKÜLERİNE SESİYLE HAYAT VEREN BİR BAŞKAN!..

İsmet Akdemir...DEVREK TÜRKÜLERİNE SESİYLE HAYAT VEREN BİR BAŞKAN!..
Zonguldak/Devrek Esnaf ve Sanatkarlar Odası (DESO)Başkanı İsmet Akdemir, yarım asırı aşkın bir süre önce hüsranla biten bir aşk hikayesi üzerine Devrek halkı tarafından yakılmış "Karakiraz" türküsüne sesiyle yeniden hayat verdi.

Haber; Mehmet KARADEMİR

Başarılı iş hayatı, girişimci, yenilikçi ve müteşebbis ruhu ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı olarak kendini Devrek halkına sevdiren İsmet Akdemir, sanata aşık, türkülere tutkulu kimliği ile de bölge sanatseverlerinin hep takdirini toplamış bir yönetici.

"Karakiraz" türküsünün TRT Ankara Radyosu repertuarına alınmasında ezgi bilgisi ile büyük katkı sağlayan İsmet Akdemir, "Karakiraz" türküsüne kattığı yorumla da türkü severlerden tam not almış gerçek bir türküsever.

Türkülerin yanısıra kaliteli olan her tür müziğe de gönlünü vermiş olan İsmet Akdemir, Ahmet Kaya şarkılarını da layığı ile okuyan usta bir yorumcu.

Hem iş hem de sanat alanında gözle görülür başarılara imza atan Devrek halkı tarafından çok sevilen Akdemir'i yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı önümüzdeki dönemlerde ve yıllarda Devrek'in sesini hem sanat hem de siyasi anlamda mecliste de yükseltecek bir milletvekili olarak görebilmemiz daha şimdiden sanki mümkün görünüyor.

Karakiraz Türküsü yarım asırı aşkın bir süre önce hüsranla biten bir aşk hikayesi üzerine Devrek halkı tarafından yakılmı Devrekli üstat Bestekar Hayri Tuncel tarafından hicazkar makamında notaya çekilerek Ankara Radyosu repertuarına alınmış çok hissiyatlı bir türkü.

Türkünün öyküsü Av. Hüsnü Yususf Öztürk tarafından bölgenin başarılı gazetecisi İbrahim Tığ'a aktarılmış, unutulan ezgisi ise İsmet Akdemir tarafından yeniden hayat buldurulmuş.

Efsane türkünün efsane kahramanı Karakiraz uzun boylu, geniş omuzlu, zeka ışıkları saçan bir çift iri siyah gözleriyle gür ve burma bıyıklarıyla Devrek’in levent delikanlılarından biri.

Asıl adı İbrahim olan karakiraz’a teninin tatlı esmerliği ve kendisinin gayet nazik bir genç olmasından dolayı bu isim arkadaşları tarafından takılmış..

Karakiraz Devrek’te güzelliği ile değil zamanın en artistik kunduracısı olmakla şöhret sağlamış hatta bu şöhreti Devrek’in dışına yayılmış.. Onun elinden çıkan kunduralar sanki birer sanat şaheseriymiş. Ruhunun inceliklerini ve estetik bakışını kunduralara yansıtırmış.

Yakışıklılığı dillere destan olan karakiraz günün birinde Devrek’in en güzel kızı olan Yeni Cami imamının kızı Minciye ye gönlünü kaptırmış. Kız da onu deli gibi sevmiş. Ancak o zamanki şartlar iki sevgilinin buluşmasına yüz yüze gelip konuşmasına imkan bırakmıyormuş.Çok hassas olan iki genç sevgili birbirine el altından mektup göndererek hissettikleri sevginin derecesini ifade ettirmeye çalışırlarmış.

İki gencin sevgisi ailelerine de ulaşmakta gecikmemiş ve mahalli adetlere göre söz kesilip şerbet içildikten kısa bir zaman sonra kısa bir zaman sonra aileleri bunları nişanlamış..

Altmış-Yetmiş yıl önce bu hikayenin geçtiği yılarda Karakiraz dükkanında kullandığı malzemeleri Ereğli’den temin edermiş.

Yine bir Sonbaharın son günlerinde kendisine gerekli olan malzemeyi temin etmek üzere Ereğli’ye gitmiş. Tabii o zamanlar şimdiki gibi gelişmiş kara nakil vasıtaları yok, Uzun dağ yollar, dereler, tepeler at sırtında veya yayan aşılırmış. İşte karakiraz tam Devrek’e döneceği sırada müthiş bir kış bastırmış ve uzun bir müddet Devrek’e dönemeyerek Ereğli’de kalmış.

Bu sırada Devrek ‘te bulunan nişanlısı aniden hastalanmış. Bütün iyi bakıma rağmen hastanın durumu maalesef gittikçe kötüye gidiyormuş.

Aradan günler geçmiş ve Karkiraz'ın nişanlısı hayata veda etmiş. Minciye'nin giyemediği tabutuna örtülen beyaz gelinliği kimsenin gözünün önünden gitmemiş.

İşte bu hazinli öykünün ve hazinli türkünün içimizi yakan sözleri...

Ereğli’nin yolarını kar, duman bastı,

Nişanlım Ereğli’deyken azrail bastı,

Azrailin kılıcı boynumu kesti.

Aman doktor, canım doktor, el vurma bana

Taksiratım böyle imiş ağlaman bana.

Şemsiyem duvarda asılı kaldı,

Çeyizlerim sandıklarda basılı kaldı,

Nişanlımın boynu bükülü kaldı.

Aman doktor, canım doktor, el vurma bana

Taksiratım böyle imiş ağlaman bana.

Yeni cami avlusunda namazımı kılsınlar,

Gelinlik elbisemi tabutuma koysunlar,

Nişanlım pek güzelmiş, kızkardeşimi versinler.

Söyleyin doktora rapor vermesin,

Nişanlıma varan kızlar muradına ermesin

İŞTE EFSANE TÜRKÜ "KARAKİRAZ"IN ÖYKÜSÜ, İŞTE İSMET AKDEMİR'İN MUHTEŞEM YOR<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/If40Vd6WHnc" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>UMU...

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.