59. Antalya Altın Portakal Film Festivali... 'ALTIN PORTAKAL'LAR SAHİPLERİNİ BULDU!

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali... 'ALTIN PORTAKAL'LAR SAHİPLERİNİ BULDU!

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film Ödülü"nü, Özcan Alper'in yönettiği "Karanlık Gece" kazandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla yapılan 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ödül Töreni, kırmızı halı geçişi ve Nühket Duru konserinin ardından başladı.

'MİTHAT ALAM FİLM MERKEZİ İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK'

Ulusal Belgesel Film Yarışması Jüri üyelerinden Ceylan Özgün Özçelik, sahnede, "Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Mithat Alam Film Merkezi'nin iki yöneticisi Zeynep Ünal ve Elif Ergezen görevlerinden alındı ve kampüse sokulmadılar.

Film Merkezi için mücadelemiz devam edecek" ifadelerini kullandı.

'KADINLARIN HAKKINI YEMEYELİM'

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'ne değer görülen Laçin Ceylan, rolünün başrollerden biri olduğunu söyleyerek jüriye tepki gösterdi.

Ceylan, "Kadınların hakkını yemeyelim" dedi.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Yeşim Ustaoğlu, "Bizler, sanatçılar umudun inatçılarıyız, ısrarcılarıyız.

Ya iyileşeceğiz, ya iyileşeceğiz. Başka bir yolu yok" ifadelerini kullandı.

'ÖDÜLÜ, TÜM GEZİ TUTSAKLARIYLA PAYLAŞIYORUM'

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü alan Erol Babaoğlu, ödülü Gezi tutuklularına adadı.

"Bu ödülü tüm Gezi tutsaklarıyla paylaşıyorum" diyen Babaoğlu, "'Kurak Günler', iyileşmemiz kurtulmamız gereken zihniyeti gösteriyor. 

Ödülü bu zihniyete karşı mücadele eden herkesle paylaşmak istiyorum. 

Erkeklik komplekslerini güçle ve kompleksle, sömürüyle bastırmaya çalışanlardan, savaş çığırtkanlarından kurtulabilmemiz, çakallar sofrasından kalkabilmemiz için, ağır uykulardan uyanmamız, vicdanı hatırlayarak adil ve çok sesli bir dünyayı kurabilmemiz için mücadele eden, üreten, varlığını ortaya koyan herkesle bu ödülü paylaşmak istiyorum" diye konuştu. 

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Kurak Günler"deki rolüyle Selahattin Paşalı ile paylaşan "LCV (Lütfen Cevap Veriniz)" filminin başrolü Cem Yiğit Üzümoğlu, Paşalı'yı da yanına çağırarak, "Bu zamana kadar bizi karanlıklar içerisinde hapseden, kuraklık, geceler içerisine hapseden herkese inat, bu, karanlık içerisine aldığımız son ödül olsun.

Gelecek sene aydınlıklarla beraber buluşmak dileğiyle..." dedi.

'BU ÖDÜLÜ CUMARTESİ ANNELERİ'NE İTHAF EDİYORUM'

Murat Uyurkulak ve Özcan Alper de En İyi Senaryo Ödülü'nü kazandı. Ödülü Cumartesi Anneleri'ne ithaf eden Murat Uyurkulak, Bugün günlerden cumartesi.

Bu ödülü, on yıllardır devletin kaybettiği evlatlarına, çocuklarına bir mezar arayan Cumartesi Anneleri'ne ithaf ediyorum" dedi.

Özcan Alper de, Bu zor senaryo sürecinde benimle çalışan Murat Uyurkulak'a teşekkür etmek istiyorum.

Onun dışında belki daha aydınlık senaryolar yazacağımız, sadece birileri için değil herkes için eşit yurttaşlık, kimsenin ana dil hakkı için hala konuşmak zorunda kalmadığı bir ülke diliyorum" diye konuştu. 

CAHİDE SONKU ÖDÜLÜ ÇİĞDEM MATER'İN

Cahide Sonku Ödülü, "Kurak Günler" filminin ortak yapımcısı Çiğdem Mater'e verildi.

Ödülü Mater'in adına Zümrüt Burul aldı. Mater, Bakırköy Cezaevi’nden mesaj gönderdi.

Mater’in mesajı şöyle:

“Kurak Günler’e emeği geçen kadınlar bu ödül hepimize.

Kamera önünde ve arkasında emek veren tüm kız kardeşlerim iyi ki vardınız, iyi ki varsınız.

İyi ki hep birlikte filmler yapıyoruz ya da bazen yapamıyoruz. Ve sevgili Cahide Sonku çok teşekkürler.

Rol ezberliyorum diyerek cumhurbaşkanına gitmeyi reddettiğin için, seni ayağına çağıran milletvekillerini ben Cahide Sonku’yum diye terslediğin için, kimseye eyvallahın olmadığı için yolun yolumuzdur.”

.

'ZORBALIĞA KARŞI DİRENEN HERKES KAZANACAK'

En İyi Yönetmen Ödülü'nü alan Emin Alper, ödül konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Bu ödülü Şerif Gönen’den almak çok büyük bir onur. Her şeyden önce jüri üyelerine çok teşekkür ediyorum.

 Çiğdem'den bahsedecektim ama o kendi adına konuştu. Benim yönetmem olmamda Boğaziçi Üniversitesi'nin büyük bir katkısı vardır.

Ülkesinin en güzide eğitim kurumunu ele geçirilecek bir kale olarak gören zorba bir zihniyetin saldırısı altında.

Utanıyorum. Bu ülkenin bu nadide kurumuna yapılan saldırıdan gerçekten utanıyorum.

Ama Boğaziçi Üniversitesi direniyor. Kazanacak. Sadece Boğaziçi Üniversitesi değil, zorbalığa karşı direnen herkes kazanacak.

Gezi direnişçileri kazanacak. Hemen yanı başımızda diktatöre karşı direnen Ukrayna halkı kazanacak.

Zalim mollalara direnen kadınlar kazanacak. Bütün bu direnişçiler tiranlara zorbalara şunları söylüyor:

Kazanamayacaksınız. Tarih sizin yanınızda değil. Yıllar sonra hatıranızın önünde eğilecek kimseyi bulamayacaksınız."

Kazanan isimler ve yapımlar şöyle:

En İyi Film “Karanlık Gece”
Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 film yarıştı. Jüri başkanlığını yönetmen-yapımcı-senarist Yeşim Ustaoğlu’nun üstlendiği, oyuncu-yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan, yönetmen-senarist Azra Deniz Okyay, müzisyen Harun Tekin, oyuncu Nurgül Yeşilçay ve görüntü yönetmeni Uğur İçbak’tan oluşan, ani gelişen iş programı nedeniyle şair Haydar Ergülen’in ayrılmak zorunda kaldığı jüri, yönetmenliği Özcan Alper’e, yapımcılığı Soner Alper, Necati Akpınar, Ersin Çelik ve Bülent Makar’a ait “Karanlık Gece” filmini En İyi Film seçti.

“Karanlık Gece”, En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra Murat Uyurkulak ve Özcan Alper’e En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandırdı.

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’nün sahibi “Ayna Ayna”
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne Belmin Söylemez’in yönettiği, Haşmet Topaloğlu’nun yapımcısı olduğu “Ayna Ayna” filmi layık görüldü. “Ayna Ayna” filmindeki performansıyla da Laçin Ceylan, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. 
 
Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü “Kar ve Ayı” filmine verildi!
Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’nü Selcen Ergun’un yönettiği, Nefes Polat’ın yapımcısı olduğu “Kar ve Ayı” aldı. Merve Dizdar, filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı.

Kurak Günler filmi geceden 9 ödülle ayrıldı!
En İyi Yönetmen Ödülü’ne “Kurak Günler” filmiyle Emin Alper layık görüldü. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise “Kurak Günler” filminin başrol oyuncularından Selahattin Paşalı ve “LCV (Lütfen Cevap Veriniz)” filmindeki performansıyla Cem Yiğit Üzümoğlu arasında paylaştırıldı.
 
“Kurak Günler” filmiyle Christos Karamanis En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü kazanırken, filmin müziklerine imza atan Stefan Will En İyi Müzik Ödülü’ne layık görüldü. Erol Babaoğlu “Kurak Günler” filmiyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü.

Özcan Vardar ve Eytan İpeker, “Kurak Günler” filminin kurgusuyla En İyi Kurgu Ödülü’ne layık görülürken, Cahide Sonku’nun anısını yaşatmak ve Türkiye sinema sektöründeki kadın temsili ile görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla verilen 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü’nün bu seneki kazananı, “Kurak Günler” filminin yardımcı yapımcılarından Çiğdem Mater oldu. 
 
Emin Alper, “Kurak Günler” filmiyle, Feyzi Tuna, Görkem Yeltan ve İsmail Güneş’ten oluşan jüri tarafından, bu yıl usta yönetmen Erden Kıral anısına verilen FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü’ne de layık görüldü. 
 
Sinema yazarları Murat Erşahin, Olkan Özyurt ve Uğur Vardan’dan oluşan jürinin, bu yıl sinema yazarı Murat Özer anısına verdikleri SİYAD En İyi Film Ödülü ise Emin Alper’in yönettiği “Kurak Günler” filmine verildi.

Meral Efe Yurtseven ve Yunus Emre Yurtseven, Kaan Müjdeci imzalı “Iguana Tokyo” filmiyle En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’ne layık görüldüler. 
 
En İyi Belgesel “Kim Mihri”
10 filmin yarıştığı Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın Ceylan Özgün Özçelik, Elif Ergezen ve Hilmi Etikan’dan oluşan jürisi, “En İyi Belgesel Film Ödülü’nü Berna Gençalp’in yönettiği “Kim Mihri” filmine verdi.
 
Jüri Özel Ödülü ise Ekin İlbağ ve İdil Akkuş’un birlikte yönettikleri “Düet” filmine verildi.

“Ben Tek Siz Hepiniz” En İyi Kısa Film
Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ise toplam 12 kısa film yarıştı. Ezgi Mola, Melikşah Altuntaş ve Nazlı Elif Durlu tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Barış Kefeli ve Nükhet Taner’in yönettiği “Ben Tek Siz Hepiniz” En İyi Kısa Film seçildi.

Jüri Özel Ödülü’nü Özgürcan Uzunyaşa’nın “Cehennem Boş Tüm Şeytanlar Burada” adlı filmi kazandı.

Uluslararası Yarışma’nın en iyisi “Ziyaretçi”
10 filmin yarıştığı Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nın, oyuncu Anamaria Marinca, oyuncu Jean-Marc Barr, film küratörü ve eleştirmeni Nikolaj Nikitin, Arte France direktörü Olivier Père ve yönetmen, senarist Valdimar Jóhannsson’dan oluşan jürisi, Martín Boulocq’un “Ziyaretçi / The Visitor” adlı filmini En İyi Film seçti.
 
Jüri bu yıl ayrıca Michal Vinik imzalı Valeria Evleniyor / Valeria is Getting Married filmine Jüri Özel Ödülü verdi.

En İyi Yönetmen: Damian Kocur
Jüri, En İyi Yönetmen Ödülü’ne “Ekmek ve Tuz / Bread and Salt” filminin yönetmeni Damian Kocur’u layık gördü. 
 
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne “Canavarlar / The Beasts” filmindeki performansıyla Marina Foïs, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne ise “Mahkeme / Dustland” filmiyle Pejman Jamshidi layık görüldü. 

Yarışmalar
Ödüller

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması

Jüri Özel Ödülü: Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Özgürcan Uzunyaşa

En İyi Kısa Film: Ben Tek Siz Hepiniz – Barış Kefeli, Nükhet Taner

Ulusal Belgesel Film Yarışması

Jüri Özel Ödülü: Düet- Ekin İlbağ, İdil Akkuş

En İyi Belgesel Film: Kim Mihri – Berna Gençalp

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Uluslararası Film: Ziyaretçi / The Visitor - Martín Boulocq
 
Jüri Özel Ödülü: Valeria Evleniyor / Valeria is Getting Married - Michal Vinik

En İyi Yönetmen: Ekmek ve Tuz / Bread and Salt – Damian Kocur
 
En İyi Kadın Oyuncu: Marina Foïs - Canavarlar / The Beasts
 
En İyi Erkek Oyuncu: Pejman Jamshidi - Mahkeme / Dustland

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Karanlık Gece – Özcan Alper, Soner Alper, Necati Akpınar, Ersin Çelik, Bülent Makar

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Ayna Ayna – Belmin Söylemez, Haşmet Topaloğlu

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kar ve Ayı – Selcen Ergun, Nefes Polat

En İyi Yönetmen: Emin Alper – Kurak Günler

Cahide Sonku Ödülü: Çiğdem Mater

En İyi Senaryo: Murat Uyurkulak, Özcan Alper – Karanlık Gece

En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar – Kar ve Ayı

En İyi Erkek Oyuncu: Selahattin Paşalı / Kurak Günler – Cem Yiğit Üzümoğlu / LCV (Lütfen Cevap Veriniz)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Christos Karamanis – Kurak Günler

En İyi Müzik: Stefan Will – Kurak Günler

En İyi Kurgu: Özcan Vardar, Eytan İpeker – Kurak Günler

En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe Yurtseven, Yunus Emre Yurtseven – Iguana Tokyo

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laçin Ceylan – Ayna Ayna

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erol Babaoğlu – Kurak Günler

SİYAD En İyi Film Ödülü: Kurak Günler – Emin Alper

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Emin Alper – Kurak Günler

Kaynak:gazeteduvar.com.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.