AĞZI OLAN KONUŞUYOR!...

AĞZI OLAN KONUŞUYOR!...

Yazımızın başlığına bakınca bu da ne demek oluyor diye aklınızdan geçirmişinizdir bir an?

Aslında bu söz pek de yabancı değil bizlere?

Çoğu zaman, çoğu kişinin sitemkar veya eleştirel bir sözcük olarak ağzından çıkıveren en moda sözcüklerden biri?

Ancak, ben de modaya uyarak bu haftaki yazımın başlığına koymadım bu sözcüğü?

Oldukça uzun bir süredir ekranlarımızda izlediklerimizden sonra bu sözcüğü çokça kullanır olduğumuz için başlık yaptım?

Ne dersiniz, haksız mıyım?

Bir bakalım şöyle ekranlarımızda neler oluyor son zamanlarda?

Son aylarda öyle programlar izler olduk ki, televizyon izlemenin tadı tuzu kalmadı?

Adına tartışma programları denen bu programlarda fırsat buldu diye kısa yoldan ünlü olmak hevesine kapılanların ekrana yansıttıkları saçma sapan abartılı iddialarını?

Sonunun nereye varacağını düşünmeden, hiç bir belgeye dayanmayan, tamamen dedikodu üretimi veya kendi hayal dünyasında yarattıklarını gerçekmiş gibi ekrana taşıyıp ortalığı karıştırmak isteyenlerin cirit attığı bir yayın politikasının yarattığı başıboşluk rezaleti?

Ve tüm bunlar karşısında ''üç maymun''u oynayan, aslı görevi televizyon yayınların denetleme olan anlı şanlı Radyo Televizyon Üst Kurulumuz..

Çok zorlanmayacaksınız, şöyle hafızanızı biraz yoklayın, bu sözünü ettiğimiz ''ağzı olanların konuştuğu'' kişilerin tüm yayıncılık kurallarını, meslek etiğini, özel yaşamın gizliliğini, dahası; ''masumiyet karinesi''ni hiçe sayanların cirit attği bir çok program izlediğinizi kolayca anımsayacaksınız?

Sırf bu yüzden yayını durdurulan, bunu yaptığı için cezalandırılan kaç kişi veya programa rastladınız, duydunuz veya gördünüz?

Ekranlara çıkıp ağzı olup konuşanların yaptıkları hep yanına kalıyor.. Aksine, onların boy gösterdiği o programlardan daha çok söz ediliyor veya daha çok reyting aldıkları dilden dile dolaşıyor?

Alan memnun satan memnun? Ve bunu adına yayıncılık deniyor?

Bundan önceki yazılarımın vazgeçmediğim başlıklarından biriyle bu konuyu şimdilik sonlandırmak istiyorum.. ''Televizyonu bu olanın?'' Tabi daha sonraları, zaman zaman çok daha ayrıntılı ve nokta atışları yaparak bu konuya döneceğim?

Ağzı olanların, tüm yayıncılık ilkelerini, özel yaşamın gizliliğini, kişilik haklarını, meslek etiğini ve de en önemlisi ''masumiyet karinesi''ni hiçe sayarak konuştuğu programlarını sorumsuzca ekranlara taşınmaya devam ettiği sürece bolce malzeme bulacağız tabiii..

????????????????

SPOR YORUMCULUĞU BUYSA!...

Yazılarımıza uzun zamandır ara vermiştik..Bir giriş yapalım dedik, ancak, biraz aslı işimizden uzaklaşmış gibi olduk.. Genel Yayın Yönetmenimizi daha fazla kızdırmadan aslı işimize dönsek iyi olacak?

Aslı işimiz; ekranlara yansıyan programlar konusunda görüş ve eleştirilerimize devam edelim..

Ekranlara yansıyan program görüş ve eleştirilerimiz sırasında da yukarıda sözünü ettiğimiz ''ağzı olanların konuştuğu'' programlardan da söz edeceğiz tabi..

Ama bu gün biraz da ekranlara yansıyanlara bir göz atalım, bakalım dişe dokunur nelere rastlayacağız?

Ekranların tadı tuzu, spor tartışma programları olmuştur her zaman? Bu yapılanların çoğuna spor programı diyemiyorum? Bu kez de öyle olduğu görünüyor?

Ancak; yukarıda sözünü ettiğimiz ''ağzı olanların konuştuğu'' namı değer bu spor programlarını kimler ne kadar izliyor bilinmez ama orada ekrana çıkanların fiyakasından da geçilmiyor hani? Birden bire spor yorumcusu oluverdiler?

Bildiklerimiz gördüklerimiz, eskiler de oldukça cesaretlenmişler, Onların tavır ve davranışlarına, çok bilmişliklerine alışmıştık da, asıl alışamadıklarımız hiç bir spor geçmişi olmayıp bu bildik spor programlarına yerleşip adına daha şimdiden spor yorumcusu denilenlerdir..

Bu tipler, çok bilmişlik konusunda eskilerden çok daha baskın çıktılar?Her şeyi biliyorlar, her şeyden haberdarlar ve ekran özgürlüğünü olabildiğince sorumsuzca kullanabiliyorlar.. Bunu, 3 temmuzdan beri devam eden şu meşhur şike meselesinde sıkça gördük. Başka bir çok şeyi daha gördük ki işte onlar asla unutulmayacak? Ve biz onlara, yaptıklarına, söylediklerine daha sonraları sıkça değineceğiz?

Spor yorumculuğu buysa!...

EKRANIN YÜZ AKI DİZİLER?

Her ne olursa olsun ekranları ayakta tutan programlar, hiç şüphe yok ki dizilerdir..

Televizyon yayınlarımız ekrana yansıyan dizilerin çokluğundan video televizyonculuğuna döndü..

Şöyle bir saymaya kalksak, yayınlanan programların yarısından fazlası diziler?

Geçtiğimiz dönemde başlayıp bu dönem de devam eden bazı diziler izlenme oranlarında önemli bir yer tutuyorlar?

Fatmagül'ün Suçu Ne, Muhteşem Yüzyıl, Papatyam, Vahşi Cazibe, Arka sokaklar, bir ara çok izlenen, şohretten başı dönen, başında kavak yelleri esen, zaman zaman kesintiye uğrayarak bir kaç kanal arasında kararsız kalan ve sonunda Star TV'de karar kılan Behzat Ç,, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Akasya Durağı, giderek izlenme oranı düşen Lale Devri, populerliğini kaybeden Çocuklar Duymasın geçen dönemlerde başlayıp bu dömende devam eden dönemin popular dizileri?

Bunlardan; Fatma Gülün Suçu Ne, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Show TV'den Star TV'ye geçen Muhteşem Yüzyıl, Arka Sokaklar,ve Vahşi Cazibe, bu dönemin en çok izlenen dizileri olarak başladıkları tempoda izlenme oranlarını sürdürüyorlar..

Özellikle Arka sokaklar, polisiye dizi olmasına karşın, senaryosu, oyuncu kadrosu ve işlediği güncel konular arasına yerleştirilen sosyal mesajları ile en beğenilen dizilerin başında geliyor.. Sizi bilemem ama ben her bölümünü kaçırmadan izliyorum?

Bu dönem başlayan dizilerden; Kuzey Güney, Bir çocuk Sevdim, Alemin Kralı, İffet, Bir Ömür Yetmez ve Keşanlı Ali Destanı ilk akla gelenler.. Bunlardan; özellikle Kuzey Güney, Bir Çocuk Sevdim, İffet ve Alemin Kralı izlenme oranı açısından ön sıralarda olan ve beğeni ile izlenen dizilerden? Bir Ömür Yetmez giderek temposunu arttıracağa benzer? Keşanlı Ali Destanı İse henüz beklenen tempoyu yakalayamadı, şimdilik durağan bir dönem yaşıyor..

Yukarıda kısaca sözünü ettiğimiz bu dizilerin yanısıra, ekrana yansıyan diğer programları, iyileri, eleştirdiklerimizi ve kötüleri ayrıntılı bir şekilde yazarak, televizyon ekranlarındaki gezintimize devam edeceğiz?

Haftaya dek varsın ağzı olan konuşsun, siz sevgiyle kalın?

[email protected]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.