Alparslan: Büyük Selçuklu... ALPARSLAN, BÖLGEDEKİ GÜÇ DENGELERİNİ DEĞİŞTİRİYOR!

Alparslan: Büyük Selçuklu... ALPARSLAN, BÖLGEDEKİ GÜÇ DENGELERİNİ DEĞİŞTİRİYOR!

Barış Arduç ve Fahriye Evcen’in başrollerinde bir araya geldiği, Alparslan: Büyük Selçuklu 28. bölümüyle 19 Eylül Pazartesi akşamı saat 20.00'de TRT 1’de...

‘Alparslan: Büyük Selçuklu’nun 19 Eylül Pazartesi günü saat 20.00’de TRT 1 ekranlarında yayınlanacak 28. bölümünde neler olacak:

Vaspurakan’ın fethinden sonra Alparslan Vaspurakan’ı bir Türk-İslâm şehri haline getirmek için kolları sıvamış ve ticarete ağırlık vererek şehrin zenginleşmesi için çalışmalara başlamıştır.

Alparslan bu faaliyetlerini yürütürken Buhara hakimi Karahanlı Arslan Yusuf, Ani’nin yeni tekfuru Grigor tarafından kışkırtılmış ve Selçuklular’ın elinden Belh şehrini almak için saldırmıştır.

Yaşanan savaş neticesinde Selçuklular kazanmış, Arslan Yusuf ise esir alınmıştır.

Arslan Yusuf, geçmişte Selçukluklular üzerine yapılan bir baskında İbrahim Yınal’ın babası Yusuf Yınal’ı öldüren kişidir.

İbrahim Yınal babasının katili olan Arslan Yusuf’un esir alınmasını değil öldürülmesini istemektedir.

Selçuklular bu işi Karahanlıların bir teşebbüsü olarak mı düşünecektir, yoksa arkasında Grigor’un olduğunu anlayacaklar mıdır?

Savaş sonrası iki devletin sultanları arasında varılan anlaşma Alparslan’ın ve Arslan Yusuf’un kızı Seferiye’nin hayatını tamamen değiştirecektir.

Seferiye sırf babasının hayatını kurtarmak için hiç istemediği bu evliliğe razı olacak mı?

Akça’nın yüreğinde yaktığı ateş hala sönmemiş olan Alparslan, Sultan Tuğrul’un emriyle mecbur tutulduğu bu evliliğe nasıl yaklaşacak?

Ani’nin yeni tekfuru Grigor, oğlu Yüzbaşı Alexander ile vazifesine başlamak üzere Ani topraklarına gelmiştir, ancak kurduğu plan ile çok önceden beri buradaki siyaseti yakından takip ettiğini göstermektedir.

Karahanlıları, Selçuklular üzerine saldırtarak bir Türkler arasında bir iç çatışma yaratarak bölgedeki güç dengelerini lehine çevirmek isteyen Grigor’un yeni planları ne üzerine olacaktır?

Oğlu Alexander bu planlarda hangi rolü oynayacaktır?

Akça’nın şehadeti üzerine dağlara çekilip acısını yaşayan Nizamülmülk, acısını içine atarak Alparslan ile yeniden bir araya gelecek mi? 

Alparslan, atabeyinin tekrar aralarına dönmesi için neler yapacaktır?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.