Atilla Atasoy...67.DÜNYA CÜZZAM GÜNÜ İÇİN SÖYLEDİ!

Atilla Atasoy...67.DÜNYA CÜZZAM GÜNÜ İÇİN SÖYLEDİ!

Cüzzamla Savaş Derneği; 67.Dünya Cüzzam Günü “Merhaba Yaşamak” temalı, Türkan Sayan’ın yaşama kattıkları sempozyumunun 11.sini Bakırköy Belediyesi İspirtohane Kültür ve sanat Merkezinde düzenledi...

Cüzzamla Savaş Derneği tarafından 67.Dünya Cüzzam Günü “Merhaba Yaşamak” temalı, Türkan Saylan’ın yaşama kattıkları sempozyumunun 11.sini Bakırköy Belediyesi İspirtohane Kültür ve sanat Merkezinde düzenledi.

Türkan Saylan’ın kıymetlileri lepralı hastalara cerrahlık sanatıyla müdahaleler yaparak el ve ayaklarını kullanabilmelerini sağlayan hekimler ve sanatçı dostları bir araya geldi.

Sempozyum iki oturumda yapıldı. Açılış saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile yapılan sempozyumda, programının yoğunluğu ile ilk konuşmayı Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu yaptı.

Bülent Kerimoğlu, Türkan Saylan hocaya ve yaptıklarına şükran borçluyuz. Birçok sıfatım var ama en önemlisi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeliğimdir dedi.

Açılış konuşmalarından sonra sempozyumun birinci oturumunun ilk konuşmacısı Türkan Saylan’ın yol arkadaşı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı ve Cüzzamla Savaş Derneği Başkanlığını da yürüten Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Türkan hocayla başladıkları ve halen yürümeye devam ettiği çalışmaları anlattı.

Türkan Saylan hocanın sadece lepra hastalarını tıbbı tedavi etmenin yanında sosyal açıdan da iyileştirdiğini söyledi.

Bu yönüyle dünyada da öncü olduğunu söyledi. Lepra hastalarının fiziki olarak tedavilerinin yanında sosyal hayatlarının da iyileşmesi için çalışmalar yürüttüğünü, yakınlarının okumasına yardım edip, burs verdiğini anlattı.

Bunun yanında lepra hastanesinin kurulmasına, lepra hastalarını tedavi edecek sağlık personelin yetişmesine öncülük ettiğini söyledi.

Aynı zamanda Lepralı hastaların hasta hakları konusunda çalışma yürüttüğünü bu çalışmayı Birleşmiş Milletlere taşıdığını bu yönüyle dünyada öncülük ettiğini anlattı.

Aynı zamanda ülkemizde yasal düzenlemeler konusunda bizzat çalışma yürüttüğünü anlattı.  Ayşe Yüksel, bütün bu çalışmalarda Türkan Saylan hoca ile omuz omuza birlikte çalıştıkları ve onun çizdiği yolda her alanda çalışmalara devam ettiklerini anlattı.

Sempozyumun birinci oturumunun ikinci konuşmacısı ProfDr Türker Özkan, lepra deneyimleri hakkında detaylı bir sunum yaptı.

Türker Özkan’da Lepra hastalığı konusunda dünya çapında uzmanlardan eğitim almış ve dünya çapında bilinen lepra hastanelerinde birebir çalışmış bir doktor olarak Lepra hastalarının iyileştirilmesi konusunda deneyimlerini paylaştı.

atillaatasoy_turkansaylan1.jpg

Türker Özkan’da Türkan Saylan hoca ile süren yol arkadaşlığını ve onun verdiği bu görevi halen sürdürdüğünü söyledi.

Sempozyumun ikinci oturumunda Türkan Saylan ve Sanat başlığı altında ilk konuşmacı Tiyatro Sanatçısı Dilek Türker’di. Dilek Türker, Türkan Seylan’ın hayatını “Türkan Işık Yolcusu” oyunu ile sahneye taşımıştı.

Dilek Türker, Türkan Saylan ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine hayran olduğunu, Türkan Seylan’ın hem lepralı hastaları iyileştirdiğini hem de eğitime verdiği destekle toplumu iyileştirdiğini söyledi.

Türkan Saylan ve arkadaşlarının yaşadıklarını görünce bazen yaşadıklarımızdan yorgunluk duyduğumda kendimden utanıyorum ve onları düşününce tekrar mücadele enerjisi geliyor dedi.

Türkan Saylan’ın asla vazgeçme sözünü asla unutmadığını söyledi. Kendinin muhalif tutumu yüzünden televizyonlardan yasaklı olduğunu, oyunları için devlet desteğinin kesildiğini söyledi ama asla vazgeçmek yok bir çaresi muhakkak vardır sözünü asla unutmuyorum dedi.

Dilek Türker konuşmaları arasında Türkan Saylan için sahnelediği oyundan parçalar sundu.

Sempozyumun ikinci oturumunda konuşmacı olan, İranlı ressam Arezou Behrang, Türkan Saylan ile kurduğu bağı anlattı.

Son olarak Türkan Saylan hocanın hayranı ve Lepra Derneği için her zaman katkı sunmuş sanatçımız Atilla Atasoy sevilen şarkıları seslendirdi.

Etkinlik Türkan Saylan hocamızın sevdiği lezzetlerin ikramı ile tamamlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.