• BIST 103.186
 • Altın 227,249
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 3 °C

Atilla Özdemiroğlu... "MESAM" YENİ BAŞKANINI SEÇTİ!

Atilla Özdemiroğlu... "MESAM" YENİ BAŞKANINI SEÇTİ!
Atilla Özdemiroğlu, geçtiğimiz salı günü sabahtan akşama süren genel kurul toplantısında MESAM'ın yeni başkanı seçildi.

Daha önce de 1995-2003 tarihleri arasında aynı unvana sahip olduğu için bu konuda deneyimli bir müzisyen. "O zaman kendi isteğimle görevi bırakmıştım. Çünkü artık kurum gelişmiş ve oturmuştu, oradaki misyonumun bittiğini düşünüyordum. Ama o günden bu yana kurumun bazı ilkelerinden geriye gittiğini gördüm. Arkadaşlar da bunu fark ettikleri için tekrar yönetimde olmamı istediler. Ve beni yeniden başkan seçtiler" diyen Özdemiroğlu 320 geçerli oyun 169'unu almış.

MSG VE MESAM BİR OLACAK

Atilla Özdemiroğlu, MESAM ile MSG'nin de 'bir' olacaklarını söyledi: "Eser sahipleri parçalandığı zaman haklar da parçalanıyor. Önce MSG'den söz aldım, toplantılar yaptım, parçalanmışlığın bize zarar getirdiğini anlattım. MESAM'a da aynı şeyi anlattım."

Başkanlığı sırasında eser haklarını, hem yasal zeminde hem de sektörde düzeltmek istiyor. Özetle şöyle diyor Özdemiroğlu; "Güç, birliğimizdir!" İlk iş olarak da Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bir mektup yazmış; MESAM adına görüşmek ve sorunlara çözüm üretmek için işbirliği çağrısında bulunuyor.

Atilla Özdemiroğlu MESAM'a başkanlık yaparken müzik çalışmalarını sürdürecek: "Elbette başkanlık zamanımı alacak, biraz fazla çalışma gerektirecek, özellikle de şu önümüzdeki altı ayda ama müzik çalışmalarını durdurmayı düşünmüyorum. Çünkü yaşamımı devam ettirmek için üretimimin devam etmesi gerekiyor, gelir kaynağım olduğum için..."

Yeşilçam Ödülleri'nde 'Vavien' ile 'En İyi Film Müziği' ödülü alan Atilla Özdemiroğlu, o gece yaşanan ilginç karışıklığa açıklık getirdi: Erkan Oğur'un diye Erik Satie'nin, 'Yedi Kocalı Hürmüz' filminin müziği diye de benim eserim çalındı! Kaza oldu...

Yerinde duramaz bir halde konuşuyor; kontrolü elden kaybetseniz söylediklerini takip bile edemezsiniz belki... Öyle ki; elleri ayrı, bacakları ayrı hareket ediyor gibi geliyor bir süre sonra... Son derece zinde. Hadi söyleyeyim; 67 yaşında bir delikanlı olsa gerek... Atilla Özdemiroğlu'nun evindeyiz; Zekeriyaköy'de, ormanın içinde, nefes alıyoruz... Ünlü müzisyeni sebebi ziyaretimiz, geçtiğimiz pazartesi günü Hasan Pulur'un köşesine yazı konusu olmasıydı aslında. Yazıdaki bahsi pek anlayamamıştık; Pulur, Yeşilçam Ödülleri'nde 'En İyi Film Müziği' ödülü alan Özdemiroğlu'nun sahnedeki 'uyarılar'la bezeli konuşmasını yazmıştı. Olayı ilk ağızdan dinleyip hadiseyi kavrayalım istedik ve o gece birbirini takip eden yanlışlıklar yaşandığını öğrendik. Özdemiroğlu, "Bu tür ödül törenlerinde, biraz eğlendirici olmanız gerekiyor sanatçıysanız eğer... Aslında bir şaka yaptım, salon da epey güldü" diye başladı anlatmaya.

HANGİ FİLM MÜZİĞİ, KİMİN?

Bilenler bilir; o gece 'En İyi Film Müziği' dalında aday olan filmlerin müzikleri canlı canlı ENBE orkestrası tarafından çalınıyordu. 'Mommo: Kız Kardeşim' filminin müziğini de yine ENBE çalıyor. İşte problem burada başlıyor. Orkestra, Erkan Oğur imzalı müziği değil; muhtemelen filmde kullanılmış başka bir eseri çalıyor. "Erkan Oğur çok değer verdiğim bir müzisyen arkadaşımdır, Türkiye'nin önemli bir müzisyen değeridir. Orada çalınan müzik ise Erik Satie'nin Gnossienne isimli çok bilinen bir bestesiydi..." diyor Özdemiroğlu... Gecede ikinci bir hata daha yapılmış. Yine aynı dalda aday olan 'Yedi Kocalı Hürmüz' filminin müziği olarak; 'Tanrım, tek başına koyma kullarını' diye başlayan, 'Tanrım bana üç tane, üç de yetmez beş tane, beş de yetmez yedi tane ver ver ver ver...' nakaratlı ünlü eser çalınmış. Kendisini direkt ilgilendiren bir hata olduğu için Özdemiroğlu daha bir gülerek anlatıyor o anları... "Benim eserim çalıyordu... 'Yedi Kocalı Hürmüz'deki 'Tanrım' oradaki 23 eserden biridir. Hatta filmin yönetmeni Ezel Akay da bir röportajında dedi ki, 'Atilla Özdemiroğlu'nun müziğini kullanmamak imkansızdı. 'Yedi Kocalı Hürmüz' deyince, o müzik akla geliyor...' Fakat ödül gecesinde, ekranda film gösterilirken altta benim müziğim çaldı." Adayların anonslanmasından sonra ödüllere geçiliyor ve 'Vavien' filmiyle Atilla Özdemiroğlu 'En İyi Film Müziği' ödülünü almak üzere sahneye davet ediliyor...

BUNU İYİ Kİ BANA VERDİNİZ!

"Herkes ufak bir konuşma yapıyordu. Ben önce dedim ki, 'Sinema ödülleri bir bütündür, müşterek yapılan, el ele kol kola yapılan bir sanattır. Ben görevimi yaptım fakat ödül hepimize ait diye aldım. Ama bu ödülü iyi ki bana verdiniz...' Burada şakaya başladım; 'Çünkü... Erkan Oğur adına çalınan müzik ona ait değil, Erik Satie'nin müziğiydi, değil mi Behzat?' dedim. Beni duyamadı. 'Yedi Kocalı Hürmüz' filminde çalınan müzik de bana aitti... Dolayısıyla bu ödülü iyi ki bana verdiniz!' dedim. Erik Satie'yi anons ettiğim zaman salonda 'eveeet' diye ses duydum, yani herkes biliyor... Gülüştü millet." Üst üste yaşanan bu yanlışlıklara gülüp geçiyoruz, ben ödülleri merak ediyorum.

Kaç ödülünüz var?

Yedi taneymiş... Ben altı diye hatırlıyordum. Altın Portakal'lar ve iki-üç tane Altın Koza olması lazım, yurtiçi ödüller bunlar. Onun dışında geçende Ankara Sanat Kurumu'ndan bir ödül daha aldım 'Fosforlu Cevriye' oyunundan dolayı. Bu klasiklere verilen bir ödüldür, yılın en iyi tiyatro müziğine verilir... 'Vavien' film müziği için SİYAD ve işte Yeşilçam ödülleri... (Resmi sitelerde eksiklik var mı bilmiyoruz ama 4 Altın Portakal, 2 Altın Koza ödülü görülüyor...)

Ödüllerinizi nerede saklıyorsunuz peki?

Valla yoklar!

Nasıl? Niye?

Eski eşlerimin evlerinde çoğu galiba...

Ya Yeşilçam ödülü, o da mı yok?

O burada... Sohbet ettiğimiz salonun bir köşesinde duran büfenin üstündeki üç ödülün önüne gidiyoruz. Birlikte yoklama yapıyoruz... Evet 'Vavien' filminin müziği ile aldığı Yeşilçam Ödülü burada. Aynı filmle aldığı SİYAD ödülü burada. 2005'te 'Eğreti Gelin' filmiyle aldığı Altın Koza burada. Gerisi yok! "Ankara'dan verilen ödülü taşıyamadım, çünkü uçakta silah muamelesi yapıyorlar, o biraz büyüktü, Ankara'da annemin evinde duruyor" diyen Özdemiroğlu sonra da şöyle söylüyor: "Öbürleri de stüdyomdadır..." Stüdyoya indiğimizde başka ödül bulamıyoruz, galiba gerçekten de ödüller eski eşlerin evlerinde. Bu arada ünlü müzisyen diyor ki; "Kızlarım ödülleri toparlayacaklarını söylediler, toparlasınlar, hepsine bakarız..."

FİLM MÜZİKLERİ ALBÜMLERİ GELECEK

Atilla Özdemiroğlu'nun verdiği bilgiye göre; bugüne dek 29 film müziği, 5 televizyon dizisi müziği, 9 sahne ve TV müzikalleri, 38 de şarkı bestesi yapmış. Özdemiroğlu; "Benim film müzikleri çok isteniyor, o projeye başlayacağım. Seri albümler halinde çıkartmak durumdayım çünkü çok fazla var" diye konuşuyor. Atilla Özdemiroğlu'nun verdiği bilgiye göre; bugüne dek 29 film müziği, 5 televizyon dizisi müziği, 9 sahne ve TV müzikalleri, 38 de şarkı bestesi yapmış. Özdemiroğlu; "Benim film müzikleri çok isteniyor, o projeye başlayacağım. Seri albümler halinde çıkartmak durumdayım çünkü çok fazla var" diye konuşuyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.