Ayhan Sicimoğlu... TRÜF MANTARI TESTİ!..

Ayhan Sicimoğlu... TRÜF MANTARI TESTİ!..

İtalya'da düzenlenen Uluslararası Alba Beyaz Trüf Mantarı Fuarı’na katılan Ayhan Sicimoğlu, katıldığı müzayededen satın aldığı Beyaz Trüf Mantarı’nı orkestra arkadaşlarına test ettirdi.

Moda'da bulunanbir mekanın mutfağına giren Ayhan Sicimoğlu, burada  mantarın hazırlanmasını ve beraberinde İtalya da çok popüler olan  "Chitarra" makarnasını pişirerek üzerinde beyaz trüf mantarı ile orkastra arkadaşlarına ikram etti. 

Ayhan Sicimoğlu’nun birlikte müzik yaptığı ve  “Latin All Stars” adını verdiği orkestrasına yeni katılan Leman Sam’ın kızı Şelale Şehnaz Sam, “Beyaz Trüf Mantarı için, “Olağanüstü” yorumunda bulunurken, orkestranın Küba’lı solisti Reynier Magre Avilla, “Değerli şefimizin bu lezzeti bizlerle paylaşmasını anlamlı buldum” dedi. 

'MUTFAĞIN ELMASI' BEYAZ TRÜF MANTARI HAKKINDA

İtalya'nın kuzeyindeki Piemonte bölgesinde yer alan Alba kasabasına bugünlerde, kilosu 3500 - 5000 euro  arasına satılan beyaz trüf mantarını tatmak - ya da sadece koklamak - için dünyanın her yerinden binlerce kişi akın ediyor.

"Mutfağın elması" olarak adlandırılan beyaz trüf için Alba'da her yıl Ekim-Kasım ayları arasında Uluslararası Alba Beyaz Trüf Mantarı Fuarı düzenleniyor.

Dünyanın en kıymetli beyaz trüf mantarının yetiştiği Alba'daki fuara her yıl yaklaşık 100 bin kişi geliyor. Bu yıl 87. düzenlenen Uluslararası Alba Beyaz Trüf Mantarı Fuarı'nda geçen hafta sonu dünyanın hemen her yerinden gelen 60 kadar gazeteciye bilgi veren uzmanlar, dünyanın en kıymetli mantarının sırlarını şöyle anlatıyor:

BULMAK,  ÇIKARMAK, HATTA YEMEK BÜYÜK USTALIK İSTİYOR

Siyah trüf mantarı uygun koşullar oluşturularak üretilebilirken, beyaz trüf mantarı ancak doğada, fındık, meşe, ıhlamur gibi ağaçların dibinde, toprak altında kendiliğinden yetişiyor.

Bu yüzden bu mantarı bulmak da çıkarmak da - ve hatta yemek de - büyük ustalık istiyor. 

Piemonte bölgesinde "trifolao" diye adlandırılan lisanslı trüf mantarı avcılarının sayısı 5000 civarında.

Bu mantar avcıları, meslek sırlarını açık etmemek için geceleri, hiçbir yapay ışık kullanmadan köpekleriyle birlikte mantar toplamaya çıkıyor. 

Yalnızca ay ışığı altında, ay ışığını daha iyi yansıtması için tercihen beyaz tüylü köpeklerinin koku almadaki uzmanlığına güvenerek ormanlarda saatlerce trüf mantarı arıyorlar.

Köpekler trüf mantarını kendine özel yoğun kokusundan tanıyor. Ancak köpekler mantarın yerini tespit edince hasar vermeden toprak altından çıkarmak da hem köpeğin eğitimine hem de mantar avcısının zamanında ve yerinde müdahalesine dayanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.