Behzat Uygur... NASRETTİN HOCA OLDU, GÖLE MAYA ÇALDI!

Konya'nın Akşehir ilçesinde düzenlenen '62. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği'nde oyuncu Behzat Uygur temsili olarak Nasreddin Hoca'yı canlandırdı. Uygur programın arta kalan zamanında kenti gezip, fırında yöresel tahinli pide pişirdi, bir atölyede de yorgan dikti.

 • Akşehir Belediyesi'nin Nasreddin Hoca'nın felsefesini dünyaya yaymak için düzenlediği 62. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği dün başladı.

 • Şenliklerde Nasreddin Hoca'yı bu yıl tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Behzat Uygur canlandırıyor.

  Bu yıl 62'incisi düzenlenen şenlik, temsili Nasreddin Hoca Behzat Uygur'un protokol tarafından programa davet edilmesiyle başladı.

  behzatuygur-nasrettinhoca.jpg

  Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nden çıkan temsili Nasreddin Hoca, eşeğine ters binerek kortej eşliğinde Nasreddin Hoca Meydanı'na yürüdü. Hoca, heybesinden maske ve dezenfektan dağıttı. Daha sonra Yeniköy Mahallesi'ndeki bir çiftlikte bulunan gölete maya çalma merasimi yapıldı.

  İlk olarak yoğurt mayalayan temsili Nasreddin Hoca Behzat Uygur, "Buraya gelirken gördük güzel gölümüzde artık su seviyesi bayağı aşağıya inmiş, kurumaya başlamış. Bizim o güzel kirazımızın lezzeti o güzel gölden geliyor. O yüzden mayayı atarken en büyük dualarım; çevre diyorum, doğa diyorum, doğa bilinci diyorum. Biz doğayı seversek doğa da bizi sever. Bu müsilaj belasından da kurtulmak için mayayı tüm dualarımla birlikte göle çalıyorum" ifadelerini kullandı.

 • Behzat Uygur bugün, programın arta kalan zamanında Belediye Başkanı Salih Akkaya ile birlikte kenti gezdi.

   

  Uygur, tarihi Arasta Çarşısı'ndaki gezisi sırasında bir fırına geçip yöresel tahinli pide pişirdi, bir atölyede de yorgan dikmeye çalıştı.

  Behzat Uygur, gezisi sırasında 90 yaşındaki demirci ustası Ali Aslan'ın atölyesini de ziyaret etti.

  Uygur, Aslan'a ''Çırak yetiştirdin mi? Bu işin ölmemesi lazım" dedi. Aslan'ın çırak bulamadığını söylemesi üzerine Uygur, ''Benim oğlanı sana çırak göndereyim” diye espri yaptı.

   

  Akşehir’de çok güzel zaman geçirdiğini belirten Behzat Uygur, ''1975-76 yıllarda babamla birlikte de Akşehir’e gelmiştim. Şehri şehir yapan, güzelleştiren orada yaşayan insanlardır.

  Akşehir ismi gibi güzel bir şehir. Çok mutlu duygularla ayrılıyorum ama sadece mutlu duygularla ayrılmıyor aynı zamanda meşhur Akşehir kirazından da götürüyorum'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.