Bir Zamanlar Gelecek: 2121... ÖDÜLE DOYMUYOR!

Bir Zamanlar Gelecek: 2121... ÖDÜLE DOYMUYOR!

Türkiye’nin ilk uzun metraj kadın bilim kurgu ve distopya yönetmeni unvanına sahip Serpil Altın’ın filmi “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” Roma’da bu yıl yedincisi düzenlenen Uluslararası Cinema d’iDEA Kadın Yönetmenler Festivali’nden iki ödülle döndü.

Dünyada az sayıda olan kadın yönetmene görünürlük kazandırmak, sinemada ve toplum içinde kadın bakış açısındaki boşluğu yetenekli kadınların filmlerini seyirciyle buluşturarak doldurmak amacı taşıyan festival;  yalnız kadın yönetmenlerin filmlerini kapsayan bir festival.

Bir Zamanlar Gelecek: 2121 festivalde En İyi Film ödülünün sahibi olurken, filmin kadın oyuncusu Selen Öztürk de En İyi Oyuncu ödülünü kazandı.

Festival jürisi; Bu yıl Fikir Sineması'nda, her biri kendi tarzında faaliyet gösterdikleri baskıcı bağlamı okuyan ve yorumlayan Türk yönetmenlerin birçok ilginç filminin başvurusunu aldıklarını ve bu filmler arasında bir tanesinin hepsinin ötesinde yer aldığını belirterek;

Bir Zamanlar Gelecek 2121’in söylenmemiş ve sembolik olanı araştırmanın, sesleri dinlemenin ve bakış açılarına görünürlük kazandırmanın her zamankinden daha önemli olduğuna dair vurguları olduğunun altını çiziyor.

Jüri, Selen Öztürk için de kilit karakter vurgusu yapıyor: ‘Bir Zamanlar Gelecek: 2121 klostrofobik distopyasında Selen Öztürk, yemekten eve, işten anneliğe kadar her ihtiyacını yöneten devrim sonrası ve felaket sonrası toplumun masada oluşturduğu kurallarla bir arada var olmaya zorlanan kahramanlar dörtlüsünün kilit karakterini canlandırıyor.’

Türkiye’nin ilk sürdürülebilir film (Yeşil Film prodüksiyon ilkelerine sadık kalmaya gayret eden) girişimi olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Serpil Altın’ın, yapımcılığını ve eş senaristliğini Korhan Uğur’un, oyunculuğunu Selen Öztürk, Çağdaş Onur Öztürk, Ayşenil Şamlıoğlu, Sukeyna Kılıç’ın, sanat yönetmenliğini Özüdoğru Cici’nin ve görüntü yönetmenliğini Kaan Çalışkan’ın yaptığı “Bir Zamanlar Gelecek: 2121”in konusu ise şöyle:

“Gelecekte iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. “Kıtlık Kanunları” gereği sisteme getirilen yeni hayat karşılığında, yaşlı neslin yok edilmesi zorunludur. Bu sistemde yaşayan ailenin hayatı yeni bebek haberiyle değişir.”

BİR ZAMANLAR GELECEK 2121’in KATILDIĞI FESTİVALLER:

Ödüller:

2023… Phoenix/Amerika 19. Phoenix Uluslararası Korku ve Bilimkurgu Film Festivali, EN İYİ BİLİM KURGU FİLM ÖDÜLÜ

2023… Londra/İngiltere 23. Londra Uluslararası Bilim Kurgu Film Festivali, EN İYİ BİLİM KURGU FİLM ÖDÜLÜ

2023... Roma/İtalya 7. Cinema d'iDEA Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, EN İYİ FİLM  ÖDÜLÜ ve EN İYİ KADIN OYUNCU (Selen Öztürk) ÖDÜLÜ

Finalist olduğu festivaller:

2022… Adana/Türkiye 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Finalist

2022… San Juan/Porto Riko 16. Lusca Fantastik  Film Festivali, Finalist

2022… St. Louis/Amerika 31. St. Louis Uluslararası Film Festivali, Resmi Seçki

2022… İstanbul/Türkiye 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Uzun Metraj Altın Terazi Film Yarışması, Finalist

2023… Porto/Portekiz 43. Porto Uluslararası Film Festivali, Fantastik Uzun Metraj Film Yarışması, Doğu Ekspresi Yarışması Finalisti ve Kapanış Filmi.

2023… Münih/Almanya 34. Münih Türk Film Günleri, Açılış Filmi, Resmi Seçki

2023… Porto Alegre/Brezilya 19. Fantaspoa Uluslararası Fantastik Film Festivali, Finalist

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.