'Camdaki Kız'... RTÜK BEKARET KONTROLÜNÜ AFFETMEDİ!

'Camdaki Kız'... RTÜK BEKARET KONTROLÜNÜ AFFETMEDİ!

Gülseren Budayıcıoğlu’nun aynı isimli romanından uyarlanan psikolojik dram türündeki Camdaki Kız dizisinde Nalan'ın bekaret testi sahnesi olay olmuştu. RTÜK, Camdaki Kız dizisini yayınlayan Kanal D'ye yaptırım kararı aldı. İşte detaylar...

Kanal D’de yayınlanan ve yayınlanan her bölümün ardından yoğun olarak izleyici şikayeti aldığı belirtilen Camdaki Kız dizisini RTÜK görüştü.

"MİLLİ DEĞERLERE TERS DÜŞÜYOR"

Toplantıda Camdaki Kız hakkında hazırlanan raporu değerlendiren RTÜK üyeleri, dizinin bazı sahnelerinde milli ve manevi değerler ile ailenin korunması ilkesine aykırılık teşkil eden; toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntülerin yer aldığına karar verdi.

Bunun üzerine Üst Kurul, Kanal D’ye yaptırım kararı aldı.

"TÜRK TOPLUMU TARAFINDAN KABUL GÖRMESİ MÜMKÜN DEĞİL"
Dizide Nalan karakterinin devamlı psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığı sahnelere yer verildiği ifade edildi.

Ayrıca Nalan karakteri ile evlenme arifesinde olan Sedat’ın evli bir kadın olan Canan karakteriyle olan gayrimeşru ilişkisi temelinde oluşturulan hikayenin Türk toplumu tarafından kabul görmesi mümkün olmayan bir ilişki modeli olduğunu belirleyen Üst Kurul, Kanal D’ye yaptırım kararı aldı.

İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

RTÜK, başka bir sahnede de annesi tarafından “Nalan” karakterine küçüklükten itibaren bekaret korsesi olarak adlandırılan bir kıyafetin zorla giydirilmesi, bu nedenle Nalan’ın gün içerisinde tuvalete bile gidememesi, henüz ilköğretim çağındayken korseyi çıkardığı gerekçesiyle bütün arkadaşlarının önünde dövülmesi sahnelerinde fiziksel şiddet unsurları tespit etti.

Raporu hazırlayan uzmanın, 6112 sayılı Kanunda bulunan maddelerinin ihlal edildiği önerisini haklı gören Üst Kurul, müzakerelerin sonunda Kanal D’ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Camdaki Kız dizisinin başrollerini Burcu Biricik ile Feyyaz Şerifoğlu paylaşıyor.

CAMDAKİ KIZ'IN HİKAYESİ NEDİR?

Türkiye’nin en büyük oteller zinciri olan Koroğlu’nun şirketinde mimar olarak çalışan Nalan, yumuşak huylu, zeki, sıcakkanlı ve dünyalar güzeli bir genç kadındır. Ailesinin tek çocuğudur. Hayatını varlık, ilgi, alaka içinde geçirmiş, en iyi okullardan dereceyle mezun olmuştur. Dışarıdan bakıldığında kusursuz bir hayatı olan Nalan’ın, herkesten sakladığı bir sırrı vardır…

Diğer yandan Nalan’ın çalıştığı şirketin genç veliahdı Sedat, kendisinden yaşça büyük ve evli bir kadın olan, sosyetik güzel Cana ile uzun yıllardır yasak bir ilişki yaşamaktadır. Şirketin sahibi ve Sedat’ın babası olan Rafet Koroğlu, yıllarca didinip kurduğu Koroğlu imparatorluğunun itibarının, şımarık oğlu Sedat tarafından lekelenmesine izin vermeyecektir. Rafet, Sedat’ı Cana’dan ayırmak için, onu zorla başka biriyle evlendirmeye karar verir.

Ve kader çarkı döner… Sedat ile Nalan’ın yolları kesişir. Hayatı boyunca kendisini babasına ispatlayamamış olan Sedat’ın tek çaresi, daha önce hiç tanımadığı Nalan’la evlenmektir. Peki Sedat, Nalan’ın hayallerindeki “kurtarıcı prens” midir? Çocukluklarından yaralı olan bu ikili, kavuşup, masallardaki gibi bir aşk yaşayabilecek midir? Yoksa onları bugüne kadar hiç hayal etmedikleri bir karanlık mı beklemektedir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.