`Efes Antik Kenti`... `UNESCO DÜNYA MİRASI` LİSTESİNE GİRİYOR !..

`Efes Antik Kenti`... `UNESCO DÜNYA MİRASI` LİSTESİNE GİRİYOR !..

Selçuk Belediye Başkanı Seynel Bakıcı, UNESCO Dünya Mirası Listesi`ne girmek için 22 yıldır bekleyen Efes Antik Kenti`nin aksilik olmazsa haziranda listeye alınacağını söyledi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi?ne girmek için 1994 yılında başvurusu yapılan Efes Antik Kenti'nin 22 yıllık rüyasının tamamlanan çalışmalarla birlikte bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor.

2015'TE BU EKSİKLİK GİDERİLECEK...

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, yaptığı açıklamada, 8 bin 500 yıllık tarihi olan ilçelerinde Efes Antik Kenti, dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı, Hristiyanların hacı oldukları Meryemana, Hz. İsa?nın havarilerinden olan Saint Jean Kilisesi, Şirince gibi birçok tarihi ve kültürel yerlerin bulunduğunu anlattı.

Efes Antik Kenti'nin bugüne kadar UNESCO Dünya Mirası içerisinde yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu vurgulayan Bakıcı, 2015'de bu eksikliğin giderileceğine inandıklarını ifade etti.

"KOLEKTİF ÇALIŞMA YAPTIK"...

Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için 1994 yılında başvuruda bulunulduğunu, 2000 yılında bunun reddedildiğini ondan sonra da bir sonuç alınamadığını dile getiren Bakıcı, şöyle devam etti:

"Efes'in listede yer almaması büyük bir eksiklikti. Eksikliğin nereden kaynaklandığını iyi biliyoruz. Bu nedenle alt yapıyı çok güçlü oluşturduk. Kültür ve Turizm Bakanlığımız başta olmak kaydıyla belediye, müze, kazı heyeti başkanlığı kolektif çalışma yaptık.

UNESCO'nun bizden istediği bütün değişiklikler, düzenlemeler yapılmış durumda. Efes?in koruma amaçlı imar planlarını bitirdik, alan yönetim planını da onaylattık. Elimiz çok güçlü. Çok büyük bir aksilik olmazsa Haziran 2015'de Efes Antik Kenti Dünya Kültür Mirası asıl listesine girecek. Efes'in 22 yıllık rüyası inşallah haziran ayında gerçekleşecek."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.