EVDE SAÇ BOYAMA TÜYOLARI!..

EVDE SAÇ BOYAMA TÜYOLARI!..

Kuaföre gidemediğiniz zamanlarda bu aramayı yapıyor olma ihtimaliniz yüksek. Aslında evde saç boyama uygulaması hem son derece pratik bir şekilde yapılabilir hem de tahmin edebileceğinizden çok daha fazla bütçe tasarrufu sağlar.

Gerek evde saç boyama püf noktaları bilmek gerekse gerekli ekipmanları sağlamak üzere sizleri yazımızın aşağısına davet ediyoruz.

Saç nasıl boyanır?

Evde saç boyama konusuna geçmeden, birkaç önemli tüyoyu paylaşmak isteriz. Çünkü evde saç boyama renk tutturma birinci öncelik olacaktır ve bunu yapabilmek için birkaç detaya dikkat etmek gerekecektir.

Eğer dipten gelen saçlarınız grileşmeye başladıysa, doğal saç renginizin bir-iki ton açık rengini alın.

Aynı zamanda beyaz kapama özelliğine sahip içeriklerdeki saç boyalarını da tercih edebilirsiniz. Eğer saçlarınızın telleri kalınsa ve saçlarınız uzunsa boyanızı satın alırken iki kutu almanızda fayda olacaktır.

Unutmayın; evde evde saç açma ve boyama konusunda en temel kural boyayı saçlara eşit şekilde dağıtmak ve saçın renge iyice doymasını sağlamaktır.

Dolayısıyla saç boyası satın alırken fazlaya kaçmaktan çekinmeyin.

Yine saç nasıl boyanır konusunun önemli bir diğer detayından bahsetmek isteriz: Boyanın saçlarda kalma süresi.

Boyayı gerekli zamandan önce ya da sonra yıkadığınızda durum rengin tam tutmaması şeklinde sonuçlanabilir.

Dolayısıyla saç boyasının kutusunun üzerinde yazan zaman neyse, boyayı tam o kadar süre saçlarda tutmak gerekecektir.

Saçlarınızı boyamaya başlamadan önce bir önemli detayı da atlamamak isteriz:

Alerji testi. Eğer daha önce kullanmamış olduğunuz bir boya uygulayacaksanız, mutlaka işlemin 2 gün öncesinde kulağınızın arkasındaki saçlarınızın küçük bir kısmına uygulama yapın ve iki gün boyunca bekleyin.

Eğer herhangi bir reaksiyon görmezseniz, boyayı saçlarınızın tamamına rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

O kadar vaktim yok diyorsanız da, saç boyasını uygulamadan 15 dakika önce de sürüp bekleyerek mini bir test yapabilirsiniz.

Peki ya evde saç boyama erkek için bir ipucu vermemiz gerekirse… Eğer beyazlarınızı kapamak ya da mevcut saç renginizi korumak istiyorsanız en iyisi 5 dakikada renk tonlayıcı şampuan gibi kolayca uygulanabilen ve bu amaç için üretilmiş olan pratik saç boyalarını kullanmak olacaktır.

Şimdi gelelim saçlar nasıl boyanır sorusunun tüm detaylı yanıtlarına… Aşağıda sizlere hangi ekipmanlara ihtiyacınız olacağını ve en temel saç boyama tekniklerini anlatmaya başlıyoruz.

Evde saç boyama için gerekli malzemeler

Bu listedekiler olmadan saçlarınızı boyamaya başlamayın!

Saç boyası: Saçlarınızın tipi, boyu gibi detaylara bağlı olarak yeterli kutu adedinde seçmelisiniz.

– Fırça: Genelde boya kutularının içerisinden çıkabilir ve saçlarınıza boyayı en ideal şekilde uygulamanız için gereklidir.

– Boyayı karıştırmak için kap: Boyanızın formatı ne şekilde olursa olsun, onu bir kap ya da kaseye dökmenizi ve saçlarınıza bu kap içerisinden uygulamanızı öneririz.

Bu şekilde çok daha sağlıklı bir saç boyama uygulaması yapmış olacaksınız.

Toka: Klipsli tokalar saçlarınızı bölüm bölüm toplamanıza ve daha kolay bir boya uygulaması yapmanıza yardımcı olacaktır.

– Tek kullanımlık eldiven: Ellerinizin boya işlemi süresince korunması için olmazsa olmazlardandır.

– Gazete ya da örtü: Boya işlemi esnasında etrafın kirlenmemesi için zemine serilecek gazete kağıtları veya örtü gereklidir.

– Eski bir kıyafet: Üzerinize belki de her sefet sadece boyama işlemi için kullanacağınız bir kıyafet seçin.

– Vazelin: Saçlarınızın diplerine süreceğiniz vazelin sayesinde boya cildinizde lekeler yapmayacaktır.

Islak mendil: Boya işlemi esnasında anlık bulaşmaları bu ıslak mendille silerek ortadan kaldırabilirsiniz.

– Geniş tarakları olan bir saç tarağı: Gerek saçınızı gruplara ayırırken gerekse en son boyanın tüm saçınıza dağılmasını sağlarken kullanacağınız tarağın geniş aralıklara sahip olması çok önemli.

– Bone: Boya işleminin son adımında saçlarınıza bone takıp bekleyerek hem bulaşmayı önlemiş olursunuz hem de boya saçlarınıza daha iyi nüfuz eder.

Evde saç boyama teknikleri

Evde saç boyama işlemine başlamadan önce her şeyi hazır etmenizde ve en son boyayı kaba koymanızda fayda olacağını belirtelim.

Boyanın havayla fazla temas etmemesi gerekir, bu yüzden bu işlemi en sona saklamanızda fayda vardır.

Eğer evde ilk defa saç boyama işlemi yapacaksanız bu tüyoları mutlaka dikkate almanızı öneririz.

Yere gazete kağıtları ya da örtünüzü serin. Eski bir kıyafetinizi üzerinize giyin.

Öncelikle evde saç boyama işlemine başlamadan cildinizde alın, kulak ve ense bölgelerindeki saç bitimlerine vazelin uygulayın ve bu şekilde boyanın cildinize bulaşmasına karşı önlem alın.

Saçlarınızın kirli olması avantaj olacaktır, çünkü temiz saç diplerinde açık olan gözenekler kafa derisinin yanmasına neden olabilir.

Saçlarınızı tarağınızla ortadan ikiye ayırın ve saçlarınız dümdüz olacak şekilde tarayın. Saçlarınzı boyarken mutlaka diplerden uçlara doğru uygulayın.

Saçlarımızın dipleri boyayı daha az tuttuğu için öncelikle saç diplerini boyamakta ve ardından saçların kalan kısımlarına geçmekte fayda var.

Dolayısıyla önce ön kısımdaki tüm saç diplerini boyayın, ardından saçların arta kalan kısımlarına boyayı yedirin.

Saçların arka kısmını boyamak ise işin en zor kısmıdır. Bu konuda evdeki birinden yardım isteyebileceğiniz gibi, birkaç taktikle bunu kendinize de başarabilirsiniz.

Arkada kalan saçları iki yana ayırın ve bir kısmını toka ile tutturun. Diplerden uçlara doğru uygulamayı yapın ve yaptıkça tokaları açın, o kısma da uygulayın.

Boyama işleminin ardından saçlarınızı geniş taraklı bir saç tarağı ile tarayarak, boyanın saçlarınızın tamamına nüfuz etmesini sağlamış olursunuz.

Aynı zamanda ellerinizle de saçlarınızı ufak ufak ovalayarak aynı şekilde bir etki sağlayabilirsiniz.

Boyanın renginin de saçlarınıza etki etmesini mutlaka bekleyin, bunun için boya kutusunun üzerindeki zaman ideal olacaktır.

Bonenizi takın ve bekleyin. Ardından, saçlarınızı durulayın ve boyayı akıtın.

Saç boyama işleminin sonrasında bir önemli iş de genelde alında, saç çizgilerinde ve ensede kalan boya izlerini çıkarmak olacaktır.

Bunu ıslak mendillerle yapabileceğiniz gibi, yağ içerikli bir cilt bakım kremi ile de saç boyasının kalıntılarını temizleyebilirsiniz.

Gelelim evde saç boyama uygulamanızın ardından saçların rengini korumak için yapabileceğiniz şeye…

Saçlarınızın yeni rengini korumak adına soğuk su ile durulama detayı çok önemlidir. Saç boyasıyla birlikte kutusundan çıkan bakım kremini saçlarınıza uygulayın ve bu şekilde nemin saçlara hapsolmasını sağlayın.

Saçlarınızı boya işleminden tam 24 saat sonra şampuanlamanız da rengi korumak adına önemli bir detaydır.

Saç boyasının daha kalıcı olması, rengini daha uzun süre koruması ve çok daha canlı görünmesi için kullanacağız şampuan da çok önemli olacaktır.

Boyalı saçlara özel olarak üretilmiş olan ve hatta boyadığınız saç rengine özel tasarlanmış şampuanlar ile saçlarınızdaki zararı da minimuma indirmiş olacaksınız.

Hiç boyanmamış saç nasıl boyanır?

Hiç boyanmamış saçları boyarken aslında yapılması gereken teknikler aynı yukarıda anlattığımız gibi olacaktır.

Ancak burada en önemli konu, doğru saç boyası rengini seçmektir. Size önerimiz ilk etapta iddialı değişikliklerden uzak durmanızdır.

Aynı zamanda açık tonları düzeltmenin daha kolay olduğunu unutmayın ve genelde saç boyalarının tahmin ettiğinizden daha koyu sonuçlar doğurabileceğini aklınızda bulundurun.

Mümkünse hayalinizdeki rengin biraz daha açığı olan bir tonu tercih edin.

Tüm bunları değerlendirerek kendinize hem çok iddialı değişiklikler yaratmayacak hem de mevcut tonlarınızdan çok fazla koyulaşarak uzaklaşmayacak tonları tercih edin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.