• BIST 96.899
 • Altın 238,286
 • Dolar 5,8034
 • Euro 6,5268
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

Güzellik her kapıyı açar mı?.. TÜRKİYE'NİN GÜZEL KADINLARI YANITLADI...

Güzellik her kapıyı açar mı?.. TÜRKİYE'NİN GÜZEL KADINLARI YANITLADI...
Güzel kadın olmak her alanda, her zaman avantajlı mı? Dr. Kuşhan'la Diyet dergisi, yeni sayısında bu konuyu masaya yatırdı, ardından soruyu bir de ünlü güzellere yöneltti.

Güzel kadın uyuşturucu etkisi yaratıyor... Evet yanlış okumadınız Amerika'nın önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute Of Technology tarafından yapılan bir araştırma, 'güzel kadınların' erkekler üzerinde uyuşturucuya benzer bir etkiye yol açtığını ortaya çıkarmış. Prof. Dr. Hans Breiter başkanlığında yürütülen araştırmada, 20'li yaşlardaki bir grup erkeğe dört kategoride toplam 80 adet fotoğraf gösterilmiş. Güzel kadın, sıradan kadın, güzel erkek ve sıradan erkek fotoğraflarını inceleyen deneklerin beyinlerinin verdiği reaksiyonlar, bilgisayar ortamında değerlendirilmiş. Erkekler güzel kadınların fotoğraflarına baktıktan sonra, beyinlerinin 'ödüllendirme merkezi' bölümündeki kimyasal reaksiyonlarda artış belirlenmiş. Beynin bu bölümünün, yemek yedikten ya da uyuşturucu maddeler kullandıktan sonra aktif hale gelme özelliğine sahip olduğu da biliniyor.

Ülkemizin önde gelen psikiyatri uzmanlarından Prof. Dr. Özcan Köknel, "Bu fikri beğensek de beğenmesek de maalesef fiziki görünüm insanlar arası ilişkilerde önemli bir rol oynuyor" diyor. İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli değer yargılarını "fiziki güzellik, ekonomik güç, genç kalıp uzun yaşamak" diye sıralayan Prof. Köknel, "Bilgi, aşk ve dostluk, bu yüzyılın önemsenmeyen değerleri haline getirildi" diye de ekliyor.

Köknel, sözlerine şöyle devam ediyor: "Güzelliğe verilen önem firavunlar dönemine kadar uzanıyor. Firavunların mezarlarından takılar ve losyonlar çıkması da bunun bir göstergesi. Demek ki fiziki güzellik her dönem çok önemli olmuş ve bu da çok doğal. Bebekler ve çocuklar bile güzel birinden daha olumlu etkileniyor. Öğrenciler güzel öğretmenlerini daha fazla dinliyor, onun dersine daha fazla çalışıyor. En büyük aşklar bile, cinslerin birbirini ilk karşılaşma sırasındaki algılamasıyla başlıyor."

Güzellik para ediyor

"Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa" demiş Aşık Veysel. Bu dizeyle aşkın bakışları nasıl da güzelleştirdiğini, karşı cinse ne kadar büyük anlamlar yüklediğini belirtmiş. Ama Miami Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, güzelliğin para ettiğini bilimsel olarak kanıtlamış. Güzel kadınların çalıştıkları işyerlerinde daha fazla ikramiye aldığı ve maaşlarının daha yüksek olduğu ortaya çıkmış.

Araştırmaya konu olan 1800 kadın ve erkeğin maaşları, eğitim durumları ve bütün özellikleri değerlendirilmiş. Bunun yanı sıra elbette maaşlarına da bakılmış ve erkeklerin görünümlerinin maaşlarını etkilememesine karşın güzel kadınların maaş ve ikramiye konusunda oldukça avantajlı olduğu ortaya çıkmış. Aynı çalışmada eğitim durumunun maaşa etkisi ise yüzde 5 olarak saptanmış. Özet olarak, bu bilimsel çalışmayla fiziksel görünümün önemi bir kez daha kanıtlanmış.

"Çirkin şansı gibi bir söze inanmıyorum"

Güzel bir kadınım ve güzelliğimin dezavantajlarını hiçbir zaman görmedim. Benim için önemli olan sağlıklı bir kadın olmak. Aslında her kadın güzeldir. Güzelliğin fiziksel olması gerekmez. Dışı çirkin olan ancak içi güzel kadınlar da var. "Çirkin bahtı" gibi batıl inançlara inanmıyorum. Herkes kendi bahtını kendi yapar.

ONLAR NE DiYOR

Berna Laçin: "Güzel kadın yeteneksiz sanılıyor"

Güzellik her kapıyı açmasa da, yaptığımız iş açısından avantaj. Bize oyunculuk için şans verildiğinde "Aman bu kız ne kadar yetenekli" denirdi. Şimdi "Ne kadar şirin, ne kadar güzel" deniyor. Ben güzelliğin yanı sıra yetenekli de olduğumu kanıtlamak için 15 yılımı verdim. Dünyanın en güzel kadınlarından Oscar ödüllü Charlize Theron bile kendini kanıtlamak için aşırı çaba harcadı; bu da toplumdaki değer yargılarıyla ilgili.

Billur Kalkavan: "Güzel olan hayata önde başlıyor"

Bence güzelliğin dezavantajı yok. Buna inanmıyorum. Avantaj olarak da hayata 1-0 önde başlıyorsunuz. Tabii güzellik tek başına bir işe yaramıyor. Geliştirmek lazım. "Çirkinlerin şansı daha çok" deyimine de inanmıyorum. Hem güzel olup hem de işini başarıyla yapan çok fazla kadın var. Üstelik şanslarını da kendileri yaratıyorlar.

Tülin Şahin: "Güzel olmak avantajlı"

Güzel olmanın dezavantajı yok, ama avantajı var. Bir de bunun üstüne yetenek ve çalışkanlık eklenince her şey tamam oluyor. "Güzelim" diye bir köşeye çekilip oturmamak lazım. Çünkü başarılı olmak, güzel olmaktan daha önemli. Bir de bence güzellik bir insanda tüm iyiliklerin toplamı olmalıdır. İnsan iyi niyetli oldu mu, güzel ya da çirkin fark etmez. Bu yüzden güzel kadınlar da bazen aldatılabiliyor.

Nurgül Yeşilçay: "Allah çirkin şansı versin"

Eskilerin "Allah çirkin şansı versin" temennisi, yüzyılların deneyiminden süzülerek gelen doğru bir dilek bence... Güzel bir kadında akıllılık antipatik bile bulunabiliyor! Öte yandan, güzellik galiba kadının yavaş hareket etmesini gerektiren bir şey! "Asmalı Konak"ta benim oynadığım Bahar güzel değil akıllı bir kadındı. "Eğreti Gelin"de oynadığım Kostak Emine ise havasıyla, tavrıyla güzel ve alımlıydı, kendinden emin bir havası vardı. Bana gelince... Tamam, güzel olmanın bir oyuncu olarak dezavantajlarını yaşasam da dünyaya yeniden gelsem eciş bücüş olmayı değil güzel olmayı isterdim.

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.