• BIST 90.787
 • Altın 254,584
 • Dolar 5,9105
 • Euro 6,6243
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 20 °C

Hülya Avşar...ÇETİN CEVİZE ÇATTI!

Hülya Avşar...ÇETİN CEVİZE ÇATTI!
TMSF, Hülya Avşar'dan bir internet sitesinde yer alan ifadeleri nedeniyle şikayetçi oldu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Hülya Avşar hakkında, bir internet sitesinde yer alan ifadeleriyle "hakaret ve iftira" suçunu işlediği gerekçesiyle kamu davası açılması için Şişli Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yaptı.

TMSF avukatları Yeter Ünal ve Mehmet Nihat Arcagök tarafından Şişli Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, TMSF'nin amme borçlusu olan Filmtürk Film Prodüksiyon ve Dağıtım, Erol Köse Prodüksiyon Yapım ve Ticaret A.Ş'nin Hülya Avşar ile yaptığı ve bedelini nakden ve defaten ödediği toplam 350 bin dolar bedelli sinema film sözleşmesi ve albüm yapım sözleşmesinden doğan hak ve alacaklarını alacağına mahsuben devir ve temlik aldığı hatırlatıldı.

TMSF'nin Hülya Avşar'ın sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine amme alacağının tahsili amacıyla yasal takip işlemlerine başladığı ve kendisine ödemeye çağrı mektubu gönderildiği kaydedilen dilekçede, Hülya Avşar'ın ödemeye çağrı mektubunun ve daha sonra da ödeme emrinin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtığı, yargılama sonucunda mahkemenin, davaların reddine karar verdiği anımsatıldı.

Hülya Avşar'ın teklifi üzerine 30 Ekim 2007 itibariyle ana para ve gecikmiş faizler ile birlikte toplam 2 milyon 454 bin 726,84 YTL'lik olan borcunda indirim yapılarak 1 milyon 99 bin 769,05 YTL'nin 30 Ekim 2007 tarihinde nakden ve defaten ödenmesi hususunda anlaşmaya varıldığı, ancak Avşar'ın borcunu taahhüt edilen süre içinde ödememesi üzerine TMSF'nin yasal takip işlemlerine devam etmek zorunda kaldığı kaydedildi.

Borçlunun borcunu taksitler halinde ödeme teklifinde bulunduğu ve Fon Kurulunun, Hülya Avşar'ın borcunun taksitler halinde ödenmesini, idare mahkemesi ve asliye ticaret mahkemesi nezdinde açtığı davalardan feragat etmesi, yargılama gideri masrafları ile vekalet ücretinin ödenmesi hususunda protokol düzenlenmesine karar verdiği ifade edildi.

-"HAKARET VE İFTİRA İÇEREN İFADELER..."-

Avşar'ın ödemesi gereken peşinatı süresinde ödememesi, anlaşma gereğince feragat etmesi gereken davaları temyiz etmesi üzerine Kurumun tekrar takip işlemlerine devam etmek zorunda kaldığına işaret edilen dilekçede, borçlunun, Kuruma gelerek anlaşmaya varılan meblağı ödediği ve hukuk davasını müracaata bıraktığı, idari davalarda ise feragat ederek Kurumla 11 Ocak 2008 tarihinde karşılıklı olarak ibralaşıldığı bildirildi.

Ancak temyiz sebebiyle Danıştay'da bulunan idari dava dosyalarına ilişkin feragat dilekçelerinden biri dosyaya geç ulaştığından, Danıştay'ın bu dosya yönünden yürütmeyi durdurma kararı verdiği, diğer davada ise feragat sebebiyle davanın ortadan kaldırılmasına karar verdiği kaydedilen dilekçede, Hülya Avşar'ın, Guardianturk.com internet sitesindeki 29 Şubat-5 Mart 2008 tarihli köşe yazılarında, "birileri göz nuru sanatçınızı kekledi", "sürekli TMSF avukatı Arzu Hanım tarafından taciz edildim", "ama şimdi istesem de mahkemeye başvuramıyorum. Çünkü benimle yalnız görüşerek bana mahkemeye bir daha gitmeyeceğime dair kağıt imzalattılar", "kısacası kendimi hortumlanmış hissediyorum...", "artık, şu ünlüler üzerinden şov yapan kuruluşlar da sıktılar", "etik olmayan davranışlarını kendime yediremiyorum ve ayrıca onları büyüklerine saygıya davet ediyorum", "her şeyden önce dürüstlük doğruluk var, hani şu özlediğimiz duygular... İşte bu yüzden onlardan büyük olduğumu düşünüyorum", "haksız yere tehdit ederek aldığınız emeğimle kazandığım paramı sizden istemeyeceğim" ifadelerini kullandığı belirtildi.

-"TÖHMET VE ZAM ALTINDA BIRAKAN AÇIKLAMALAR"-

Dilekçede, Hülya Avşar'ın, söz konusu tarihlerde yayınlanan yazılarında, yanlış, yanıltıcı ve aşağılayıcı beyanlarda bulunarak alacağını tahsil etmek için yasal yollara başvurmak zorunda kalan TMSF'ye, TMSF'yi temsil eden Fon Başkanı Ahmet Ertürk'e ve Fon avukatı Arzu Yüksel'e karşı basın yoluyla hakaret ve iftira içeren ağır ithamlarda bulunduğu kaydedildi.

TMSF, TMSF Başkanı Ertürk ve avukat Arzu Yüksel'in, görev ve yetki çerçevesinde yapmış oldukları işlemleri belirli bir disiplin ve süreklilik içinde, tarafsız ve en iyi şekilde, kamu yararını gözeterek ve fonksiyonunun itibarını koruyarak yerine getirmekte olduğu, yazıda yer alan ağır itham, suçlama ve hakaretlerin hiçbirini hak etmediği belirtilen dilekçede, şöyle denildi:

"Hülya Avşar, bahsi geçen ifadeleriyle bir kamu kurumu olan TMSF'ye somut bir olgu isnat ederek, itham eden, töhmet ve zan altında bırakan açıklamalar yaparak küçük düşürmüş, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e ve TMSF avukatı Arzu Yüksel'in onur, şeref ve haysiyetine saldırıda bulunarak TCK'nın 125. maddesindeki hakaret suçunu, Fon görevlilerine işlemediklerini bildiği hukuka aykırı fiiller isnat ederek TCK'nın 267. maddesindeki iftira suçunu bilerek ve isteyerek işlemiştir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle, Guardianturk.com internet sitesinde yer alan ifadeleriyle TCK'nın 125 ve 267. maddelerinde belirtilen hakaret ve iftira suçunu işleyen şüphelinin cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederiz."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.