• BIST 96.348
 • Altın 240,238
 • Dolar 5,8685
 • Euro 6,5776
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 15 °C

İ.B.B ŞEHİR TİYATROLARI 3 EKİM'DE PERDE AÇIYOR...

İ.B.B ŞEHİR TİYATROLARI 3 EKİM'DE PERDE AÇIYOR...
Yeni sezonu 3 Ekim'de ve 2 yeni oyunla açacak olan İBB Şehir Tiyatroları oyunlarını, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi, Kağıthane Sadabad Sahnesi, Fatih Reşat Nuri Sahnesi, Ümraniye Sahnesi Gaziosmanpaşa Sahnesi, olmak üzere to

İBB Şehir Tiyatroları Ekim ayında, Turgay Nar'ın yazdığı Hüseyin Köroğlu'nun yönettiği DİVANE AĞAÇ (Yunus Emre), İsmet Küntay'ın yazdığı Engin Uludağ'ın yönettiği TOZLU ÇİZMELER, Turgay Nar'ın yazdığı S.Bora Seçkin'in yönettiği CAN ATEŞİNDE KANATLAR (Mevlana), Elçin Efendiyev'in yazdığı Melahat Abbasova'nın yönettiği YILDIZLAR ALTINDA CINAYET (Katil) İ. Ahmet Nuri Sekizinci'nin yazdığı Engin Gürmen'in yönettiği CEZA KANUNU, Alan Ayckbourn'un yazdığı Nedret Denizhan'ın yönettiği KİM KİMİ KİMLE , Feraizcizade Mehmet Şakir'in yazdığı Erhan Yazıcıoğlu'nun yönettiği. İLK GÖZ AĞRISI, Haldun Dormen'in yazdığı ve yönettiği KANTOCU, Prof. İskender Pala'nın Yazdığı Ali Taygun'un yönettiği LEYLA İLE MECNUN, Ekrem Reşit Rey ? Cemal Reşit Rey'in yazdığı Haldun Dormen'in yönettiği LÜKÜS HAYAT, Lope de Vega'nın yazdığı Burteçin Zoga'nın yönettiği ÇILGIN DÜNYA, Dersu Yavuz Altun'un yazdığı Eftal Gülbudak'ın yönettiği DOĞ GÜNEŞİM DOĞ ile açmaya hazırlanıyor.

2008 Yılında kıvançla kutlayacağımız Cumhuriyetimizin 85. yılı için ilk kez sahnelenecek olan İsmet Küntay'ın yazdığı Engin Uludağ'ın yönettiği, dekor tasarımı Sabahat Çolakoğlu, kostüm tasarımı Aysel Doğan, dramaturg Gökhan Aktemur, ışık tasarımı Zilkifli Özdemir, efekt tasarımı Ö.Yaşar İŞLER'in yaptığı TOZLU ÇİZMELER'de Levent Üzümcü, Ertuğrul Postoğlu, İbrahim Can, Yıldıray Şahinler, Kutay Kırşehirlioğlu, Aslıhan Kandemir, Caner Çandarlı, Emre Narcı, Sevgi Sakarya, Rahmi Elhan, Münir Kutluğ, Murat Derya Kılıç, Süleyman Balçın, Ozan Gözel, Cem Uras rol alıyor.

İsmet Küntay'ın bu tarihsel misyon taşıyan oyunu I.Dünya Savaşı ve İstanbul'un işgalinin Türk insanı üzerindeki etkilerini anlatıyor. Yorgun, yenik ve bekleyiş içindeki Osmanlı subayı Rıfkı, işgalci subaylara ve işbirlikçilere karşı mücadele etmek için arkadaşlarıyla birlikte yola çıkar. Emperyalist güçlerin sindirdiği halk, İstanbul'da üretilen işgalci politikalardan habersiz, Anadolu'da büyümeye başlayan bağımsızlık hareketine destek verecektir.

3 Ekim 2007 tarihinde Ümraniye Sahnesi'nde İlk kez seyirci karşısında çıkacak olan, Turgay Nar'ın yazdığı, Hüseyin Köroğlu'nun yönettiği, DİVANE AĞAÇ (Yunus Emre) adlı oyunumuzda; dekor tasarımı Hakan Atak, kostüm tasarımı Feyza Zeybek, koreografi Özge Midilli, dramaturg Dilek Tekintaş, ışık tasarımı Mahmut Özdemir, efekt tasarımı Ersin Aşar imzasını taşıyor

DİVANE AĞAÇ (Yunus Emre) adlı oyunumuzda; Erhan Abir, Tomris İncer, Zümrüt Erkin, Meriç Benlioğlu, Çağlar Yiğitoğullari, Eraslan Sağlam, Esin Umulu, Pelin Budak, Özge Midilli rol alıyor.

Moğol istilası sırasında Yunus Emre'nin anası Kün Ana, Yunus'u henüz doğurmuştur; loğusa halindeyken Albastı'ya girmiştir. Albastı içindeyken gördüğü sanrılar, hayaller, düşler içinde başka bir zaman diliminde Yunus Emre'nin mezarını aramaya başlar.Geçmişten bu güne Anadolu toprağının yetiştirdiği mutassavıfların ve gittikçe kaybolmaya yüz tutan kültürümüzün, 'evrensel varoluşu' açıklayan, tüm dünyaya kaynaklık etmiş felsefelerinin izindeki Kün Ana'yı yani Anadolu'yu anlatmaktadır. 2007 Mevlana Yılı için repertuarımızda sergilenen "Can Ateşinde Kanatlar" oyununun hemen ardından Türkçe'nin en yalın ve zengin biçimiyle eserler vermiş 'Yunus Emre'yi onun olmadığı fantastik bir zaman diliminde anlatan 'Divane Ağaç' adlı oyun Şehir Tiyatroları sahnelerinde seyirciyle ekim ayında buluşacak.

Feraizcizade Mehmet Şakir'in (1853-1911) yazdığı, Yılmaz Öğüt'ün uyarladığı,Erhan Yazıcıoğlu'nun sahneye taşıdığı İLK GÖZ AĞRISI adlı oyunumuzun dekor tasarımı Nilgün Gürkan, kostüm tasarımı Ayşen Aktengiz, oyun şarkısı, söz- müzik Hazım Körmükçü, müzik planlama Hüseyin Tuncel, koreografi Eftal Gülbudak, ışık tasarımı Ceyhun Ergül ve efekt tasarımı Levent Akman imzasını taşıyor.

Türk Tiyatrosunun en eski örneklerinden biri olan oyunumuzda, seyircilerimize evlilik müessesesinde yaşanan sorunlar komedi tadında sunuluyor. Bursa Ahmet Vefik Paşa'nın açtığı tiyatroda onunla birlikte çalışmış ve hocalık yapmış olan komedya yazarımız Feraizcizade Mehmet Şakir, İlk Göz Ağrısı'nda, evlilik kurumu ve dönemin evlenme adet ve geleneklerini komedi formunda işliyor.

Oyunumuzda, Bestem Türen, Selçuk Yüksel, Gül Akelli, Uğurtan Atakan, Burteçin Zoga, Gürol Güngör, Funda Postacı Kıpçak, Ümit İmer, Yonca İnal, Işıl Zeynep Tangör, Aslı Narcı, Emre Narcı, Esra E. Karabaş, Güneş Han, Yeliz Tozan Uysal, Pınar Aygün, Esra Ede, Gökhan Eğilmezbaş, Doğan Altınel, Yalçın Avşar, Oğuzboy Vedat Şahin, Mevlüt Demiryay rol alıyor.

Lope De Vega'nın yazdığı Burteçin Zoga'nın yönettiği ÇILGIN DÜNYA, delilik ve akıllılık arasındaki ince çizgide geçen olayları anlatan bir oyun: "Zaman mekan tanımayan ele avuca sığmayan aşk tanrısı Cupido oklarını bu sefer İspanya'da bir akıl hastanesinde bir araya gelen gerçek delilere, deliliğe özenenlere ve çareyi delilikte bulanlara yöneltiyor. Biçim açısından geçmişin dokusu korunurken müzikleriyle seyirciyi çağımıza getiren oyunda "Aşk bir deliliktir" teması eğlenceli bir anlatımla sunuluyor."

ÇILGIN DÜNYA'da dekor tasarımı Barış Dinçel, kostüm tasarımı Nihal Kaplangı, müzik düzenleme Selim Atakan, dramaturgi Arzu Işıtman, ışık tasarımı Sabahattin Gündoğdu, efekt tasarımı Ersin Aşar imzası taşıyor.

Oyunda Yiğit Sertdemir, Gürol Güngör, Selçuk Soğukçay, Berrin Koper, Selçuk Yüksel, Murat Bavli, Tarık Şerbetçioğlu, Semah Tuğsel, Binnur Şerbetçioğlu, Doğan Altınel, Naci Taşdöğen, Gökhan Eğilmezbaş, Hüseyin Tuncel, Aslı Narcı rol alıyor.

İ. Ahmet Nuri Sekizinci'nin yazdığı Engin Gürmen'in yönettiği CEZA KANUNU sahtekarlık dolu hayatlar ve çarpık bir düzen hakkında bir komedi: "Sevgilisinin evindeyken polis baskınına uğrayan çapkın zengin Amberi Bey bir polisi tokatlayınca mahkemelik olur; bir ay hapse mahkum edilir. Karısının bu durumu öğrenmesinden korkan Amberi çare arar: kendisinin yerine okul arkadaşı İrfan hapse girecek, karşılığında para alacaktır?"

Oyunun dekor tasarımı Özhan Özdil, kostüm tasarımı Aysel Doğan, ışık tasarımı Mustafa Türkoğlu imzası taşıyor.

Oyunda Seda Fettahoğlu, Nurseli Tırışkan, Mehmet Gürhan,, Ceylan Çete, Defne Gürmen Üstün C. Ahhan Şener, Candan Sabuncu, Emin And, Kubilay Penbeklioğlu, Erkan Sever ve Yalçın Boratap rol alıyor.

Elçin Efendiyev'in yazdığı, Melahat Abbasova'nın yönettiği YILDIZLAR ALTINDA CİNAYET oyununda, dekor tasarımı Emra Albayrak Şahin, kostüm tasarımı Feyza Zeybek, müzik tasarımı Selim Atakan, dramaturg Hilmi Zafer Şahin, ışık tasarımı Mustafa Türkoğlu imzasını taşıyor.

Oyunun konusu kısaca şöyle: Günümüzde Bakü'de yalnız yaşayan kimya öğretmeni Kadın'ın kapısı yağmurlu bir gecede çalınır. Gelen öğretmenliğe yeni başladığı yıllarda öğrencisi olan Delikanlı'dır. Delikanlı ona aşık olduğunu ve bunu yıllardır içinde sakladığını söyler. İlkin tedirginlikle başlayan ilişkileri büyük bir aşkla sürer. Ta ki Kadın'ın evden bazı şeylerin kaybolduğunu fark etmesi ve Delikanlı'nın bu konularda yalan söylediğini anlamasına kadar? Kadın delikanlıdan evi terk etmesini ister. Evden ayrılan Delikanlı bir zaman sonra yeniden gelir, kendisini evlatlık edinmesi durumunda beraber kalabileceklerini, bir başkası ile evlenmesi durumunda ise büyükannelik yapabileceğini söyler. Aralarında derin bir çatışma başlar?

Yıldızlar Altında Cinayet (Katil) oyununda; Elçin Altındağ, Emrah Özertem, Ezgi Sümer Yolcu, Nevzat Çankara, Radife Baltaoğlu rol alıyor.

Prof. Dr. İskender Pala'nın yazdığı, müziklerini Yalçın Tura'nın bestelediği LEYLA İLE MECNUN müzikali'ni (Aşkın Gizli Tarihi) Ali Taygun yönetti. Müzikalin dekor ve kostüm tasarımını Ali Cem Köroğlu, ışık tasarımı Önder Baykul, hareket tasarımını Pınar Ataer, dramaturgisini Tarık Günersel gerçekleştirdi.

Oyunumuzda koro şefi Gökçen Koray ve orkestra şefi Erdem Çöloğlu. 60 Kişi görev aldığı Müzikalin konusu kısaca şöyle: "İki genç birbirine âşık olur. Bunun üzerine görüşmeleri engellenir. Kays Leyla'dan vazgeçmek istemez. Davranışlarını garipseyen etraf ona "mecnun" demeye başlar. Delikanlı Leylâ için her şeyi yapmaya hazırdır. Âşıkların birliğini savunanlar engel olanlarla çatışmaya başlar?

Haldun Dormen'in yazıp yönettiği "KANTOCU" adlı müzikalin müzikleri Serpil Günseli, müzik direktörlüğü Selim Atakan, dekor tasarımı Barış Dinçel, kostüm tasarımı Nihal Kaplangı, koreografisi Selçuk Borak, ışık tasarımı Cengiz Özdemir, efekt tasarımı Hidayet Öztürk imzasını taşıyor.

KANTOCU oyununda Mert Turak, Aslı Aybars,Emrah Özertem, Ersin Sanver, Müge Çiçek, Demet Bozyaka, Selma Kutluğ, Çağrı Hün, Murat Coşkuner , Ali Gökmen Altuğ, Zeki Yildirim, Volkan Ayhan, Özgür Kaymak Tanik, Nagehan Erbaşi, Osman Gidişoğlu, Yavuz Şeker, Vildan Türkbaş, Özlem Türkad, Ersin Umulu, Murat Üzen, Murat Güreç, Hamit Erentürk, Nur Saçbüker, Reyhan Karasu rol alıyor

KANTOCU müzikali'nin konusu kısaca şöyle: Verjin Bursa'da bir çadır tiyatrosunda çalışan, büyük beğeni toplayan bir kantocudur. Günlerden bir gün İstanbul'da tiyatrosu olan ünlü komik-i şehir Kenan Efendi'den İstanbul'a gelip tiyatrosuna katılması için bir teklif alır. İstanbul'a gitmekten korkmasına rağmen kabul eder. Orada kendini Ankaralı bir zahireci olarak tanıtan Cemil'le tanışır, iki genç arasında bir ilişki başlar. Cumhuriyet ilanından birkaç ay sonra Verjin, bir çete savaşında ölen Cemil'in yasını tutmaktadır. Bir gün Kemal Efendi onu ziyarete gelir ve yeni operetinde rol teklif eder. Verjin bu öneriyi kabul ederek Direklerarası'nın renkli dünyasına yeniden katılır. Gelişen olaylar renkli bir gösteriyle sonuçlanacaktır

LÜKÜS HAYAT müzikali, tiyatro seyircisinin gönlünde taht kurmuş ve adını tiyatro dünyasına altın harflerle yazdırmış bir oyunumuz. Ekrem Reşit Rey'in yazdığı Cemal Reşit Rey'in müziklerini bestelediği müzikallerin 'duayeni' Lüküs Hayat'ı Haldun Dormen yönetti. Koreografisi Selçuk Borak, dekoru Nilgün Gürkan, kostümleri Canan Göknil, müzik düzenlemesi Esin Engin, müzik yönetimi Hakan Elbir imzasını taşıyor.

LÜKÜS HAYAT oyunumuzda Zihni Göktay, Funda Postacı, Savaş Barutçu, Derya Kurtuluş, Sezai Aydın, Aslı Aybars, Ali Gökmen Altuğ, Ayşegül İşsever, Münir Kutluğ, İrem Arslan, U.Arda Aydin, Çağrı Hün, İlhan Kilimci, Betül Kızılok, Tuğrul Arsever, Ümran İnceoğlu, Çağlar Yiğitoğulları, Can Ertuğrul, Samet Hafizoğlu, Cem Uras , Reyhan Karasu, Müge Çiçek rol alıyor.

Oyunumuzun konusu kısaca şöyle: "Küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ile Fıstık bir zengin evine girince kendilerini kıyafet balosunda bulurlar. İkilinin içine düştüğü bu yeni ortam, batılılaşma özentisinin ortasına düşmüş halktan insanların durumudur."

Turgay Nar'ın yazdığı S.Bora Seçkin'in yönettiği CANATEŞINDE KANATLAR oyunun dekor tasarımı M.Nurullah Tuncer (Genel Sanat Yönetmeni), kostüm tasarımı Tomris Kuzu,

dramaturgi Gökhan Aktmur, ışık tasarımı Mahmut Özdemir, efekt tasarımı Ersin Aşar inzasını taşıyor. CAN ATEŞİNDE KANATLAR oyununda S.Bora Seçkin, Yiğit Sertdemir rol alıyor.

Oyunumuzun konusu kısaca şöyle: Şems-i Tebrizi'nin şüpheli kayboluşunun ardından Mevlana'nın bu "ezeli" dostunu arayışını konu almaktadır. Dağınık haldeki mitos parçalarının ve tarihsel karakterlerin evrensel bir tema etrafında bir araya geldiği oyunda, Mevlana'nın yolculuğu ile Simurg'a ulaşmak isteyen otuz kuşun yolculuğu arasında kurgusal anlamda paralellik yaratılmaktadır. Mevlana'nın yolu uzun ve menzili uzaktır. Çile vadilerini aşarak sürdürdüğü yolculuğunda Hallac-ı Mansur, Derviş, Ömer Hayyam, Feridüddin Atar, Zümrüdüanka, Zerdüşt, Hititli Yontucu, Yunus Emre, Değirmenci Menocchio, Can Kıyıcı ve Seyyid Nesimi ile karşılaşır. Mevlana onlarla birlikte sıfatların sırrını çözüp varlık perdelerini aralamaya çalışır.

Alan Ayckbourn'un yazdığı, Nedret Denizhan'ın yönettiği KİM KİMİ KİMLE , Karı ? Koca ? Sevgili üçgeninde konudan çok kurgunun başarısıyla öne çıkan hareketli bir komedi? Üç ayrı çift, üç evin erkeği aynı işyerinde çalışmaktadır. Oyunun tasarımında aynı mekanda birbirlerini görmeyen çiftler arasındaki durum komiği öne çıkartılmaktadır. Bu çiftlerden birinin kadını ile diğerinin erkeği arasında yaşanan yasak ilişki, söylenen yalanlar sonucu doğal olarak yanlış yönlenme ve yönlendirmelerle üçüncü şahısların devreye girmesi, oyunun ilgi çekici yapısını oluşturduğu oyunun; dekor tasarımı Ayhan Doğan, kostüm tasarımı Canan Göknil, ışık tasarımı Mustafa Türkoğlu, efekt tasarımı Levent Akman imzası taşıyor.

Oyunda Perihan Savaş, Nejat Birecik, Senan Kara, Burak Davutoğlu, Hikmet Körmükçü, S.Bora Seçkin rol alıyor.

Dersu Yavuz Altun'un yazdığı, Eftal Gülbudak'ın yönettiği DOĞ GÜNEŞİM DOĞ oyunun müziklerini

Cem Ulu, dekor tasarımı Sabahat Çolakoğlu, kostüm tasarımı Aysel Doğan, dramaturgi Dilek Tekintaş,

ışık tasarımı İlhan Ören, efekt tasarımı Can İşitmen imzası taşıyor.

DOĞ GÜNEŞİM DOĞ Oyununda Özge Midilli, Aslı Nimet Altaylar, Ceylan Çete, İrem Arslan, Zafer Kirşan, Hamit Erentürk, Selim Can Yalçin, Melike Altinbaran, Volkan Ayhan, Özge Midilli, Murat Güreç, Murat Üzen, Ümran İnceoğlu rol alıyor.

Oyunun konusu kısaca şöyle: Dev kaya köylüler için büyük bir sorundur, çünkü güneş ışığına engeldir. Bu yüzden toprak verimsiz, insanlar yoksuldur. Bu sorunu çözebileceğini iddia eden birileri gelir. Ama bunlar dolandırıcıdır? Acaba köylüler tuzağa düşecek mi? Akılcı bir çözüm bulunabilecek mi?

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.