• BIST 102.494
 • Altın 226,637
 • Dolar 5,3255
 • Euro 6,0377
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -1 °C

İ.B.B ŞEHİR TİYATROLARINDA YENİ OYUNLAR!

İ.B.B ŞEHİR TİYATROLARINDA YENİ OYUNLAR!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sahnelerinde, Mart ayının üçüncü haftasında, hangi sahnede hani oyun oynanıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sahnelerinde, Mart ayının üçüncü haftasında, Kabare, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye, Üç Kız Kardeş,

Maskeliler, Büyüyünce Ne Olacaksın, Dönüşüm, Benim Arkadaşım Yok, Bir Deniz Masalı, Vişne Bahçesi, Küçük Hayalet, Deli Dumrul ve Kibritçi Kız adlı oyunları izleyebilirsiniz.

İ.B.B. Şehir Tiyatroları'nda 11 Mart'ta ilk temsilini gerçekleştiren, Kabare 18-19-20-21-22 Mart tarihlerinde Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi'nde sahnelenecek. 1930'lu yılların Berlin'inde, bir kabare şarkıcısı ile Amerikalı bir yazarın kısa ömürlü aşkı ve onları kuşatan büyük toplumsal kaosun anlatıldığı Kabare'yi Joe Masteroff yazdı; John Kander besteledi ve Yücel Erten yönetti. Kabare'de Mert Turak, Senan Kara Tutumluer, Can Başak, Ergun Üğlü, Selma Kutlu, Hakan Arlı, Işıl Zeynep Tangör, Tolga Coşkun, Eraslan Sağlam, Özge Midilli rol alıyor.

İ.B.B. Şehir Tiyatroları'nın ikinci yeni oyunu, "7'den 70'e Gölge oyunu" Deli Dumrul tiyatroseverler için Mart ayında Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde? Güngör Dilmen'in yazdığı, Ebru Kara'nın yönettiği Deli Dumrul, 19-20 Mart tarihlerinde Türkiye'nin ilk çocuk sahnesinde seyircilerini bekliyor. Yazar Güngör Dilmen'in 1979 yılında kaleme aldığı ve Türk tiyatrosunun önemli metinlerinden biri olan Deli Dumrul, daha önce birçok kez sahnelendi ancak ilk kez gölge oyunu olarak sahneleniyor. Deli Dumrul 'un gölge tasvir tasarımını Nevin Köksal; müziklerini Ersin Battal yaptı. Otuzdan fazla figür içeren gölge oyununun oynatıcıları ise, Engin Akpınar, Barış Çağatay Çakıroğlu, Evrim Asutay, Ömer Barış Bakova, İbrahim Ulutaş, Ece Güzel?

Savaş Dinçel'in, İstanbul atmosferinden yansıyan Sait Faik'in dünyasını, yazarın öykü ve anılarından yola çıkarak sahneye uyarladığı Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye adlı oyunu Ergün Işıldar yönetti, oyunda Naşit Özcan rol aldı. Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye 18-22 Mart tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde?

Anton Çehov'un yazdığı, Nikita Milivojevic'in yönettiği Üç Kız Kardeş, değişen yaşamlarının akışına ve yaşadıkları toplumun düzenine ayak uyduramayan bir ailenin, dinmek bilmeyen Moskova'ya dönme özlemini konu alıyor. Oyunda Aslı İçözü, Cengiz Tangör, Hüseyin Köroğlu, Özge Özder, Bora Seçkin, Ozan Gözel, Yiğit Sertdemir, Bennu Yıldırımlar, Yeliz Gerçek, Haldun Ergüvenç rol alıyor. Üç Kız Kardeş, 18-22 Mart tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi'nde izleyicilerini bekliyor.

İsrailli yazar Ilan Hatsor'un kaleminden, Filistinli üç erkek kardeşin, savaşın ortasında birbirleriyle yaşadıkları hesaplaşmaları anlatan Maskeliler, 18-22 Mart tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde seyircilerini bekliyor. Taner Barlas'ın yönettiği Maskeliler'de Serdar Orçin, Levent Üzümcü, Mehmet Gürhan rol alıyor.Kâğıthane Sadabad Sahnesi'nde,18-22 Mart tarihleri arasında Anton Çehov'un yazdığı Vişne Bahçesi sahnelenecek.1904 yılında yazılan ve Rus toprak aristokrasisinin çözülüş sürecine tanıklık eden insanların iniş çıkışlarla dolu yaşamını konu alan Vişne Bahçesi'ni Ali Taygun yönetti. Oyunda Jülide Kural, Ceysu Aygen, Zeynep Özyağcılar, Salih Sarıkaya, Yıldıray Şahinler, Tolga Yeter, Metin Çoban, Dinçer Çekmez'in yanı sıra oyunun yönetmeni Ali Taygun da rol alıyor.

Değişim üçlemesinin tamamlayıcı oyunu Dönüşüm 18-22 Mart tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde seyircilerini bekliyor. Franz Kafka'nın öyküsü, Gregor Samsa'nın böceğe dönüşmesiyle başlar ve ailesinin, patronunun, arkadaşlarının, kiracılarının, ona karşı tepkileriyle devam eder. Böceğe dönüşen Samsa'yla tek iletişim kurabilen kişi evde çalışan hizmetçi kadındır. Oyun, Gregor Samsa'nın ölümüyle sona erer. Dönüşüm'de Gregor Samsa'yı böceğe dönüştüren koşullar yansıtılarak Franz Kafka'nın öyküsünün öncesi yaşatılıyor. Ümit Denizer tarafından uyarlanan Dönüşüm'ü Turgut Denizer yönetti. Oyunda Ceren Hacımuratoğlu, Murat Yatman, Şeyda Aslan, Nazan Yatgın, Seza Güneş, A. Yağmur Ulusoy, Ömer Barış Bakova, Mert Aykul, Özgür Atkın, Zeynep Göktay, Can Alibeyoğlu rol alıyor.

Turgut Denizer'in yazdığı ve yönettiği çocuk oyunu Büyüyünce Ne Olacaksın, 21-22 Mart tarihlerinde Ümraniye Sahnesi'nde? Büyüyünce Ne Olacaksın, meslek seçimindeki yaklaşımları mizahi anlayışla irdeleyen bir tema üzerine kurulu, birbirinden bağımsız on değişik öyküden oluşuyor. Her öykü, izleyiciler arasında "büyüyünce ne olacaksın" sorusuna yanıt arıyor ve meslek seçimindeki ölçütleri ortaya çıkarıp, çocukların değerlendirmelerine sunuyor. Oyunda, A. Yağmur Ulusoy, Ece Ercan, Zeynep Göktay, Nazan Yatgın, Can Alibeyoğlu, Murat Yatman, Özgür Atkın, Mehmet Soner Dinç rol alıyor.

İ.B.B. Şehir Tiyatroları'nında sahnelen çocuk oyunu, Maria Clara Machado'nun yazdığı, Ece Okay'ın yönettiği Küçük Hayalet, 21-22 Mart'ta Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde küçük tiyatroseverleri bekliyor. Küçük hayalet Puf, annesi ve sürekli uyuyan eski gemi hayaleti amcasıyla terk edilmiş bir evde sahil kenarında yaşamaktadır. Ev, büyük kaptan Gökkuşağı'nın torunu Maribelle'ye miras kalmıştır. Maribelle şehirde yaşamakta ve evle ilgilenmemektedir. Ancak ev ile oldukça yakından ilgilenen biri vardır; Tahta Bacak Herson, kaptanın definesini ele geçirmek istemektedir bu yüzden kaptanın torunu Maribelle'i kaçırır, sahildeki terk edilmiş eve getirir. Amacı defineyi bulup, kızla birlikte denize açılmaktır. Küçük Hayalet'te Mert Aykul, Engin Akpınar, Ömer Barış Bakova, Derya Keykubat, Evrim Asutay, Şeyda Arslan, Barış Çağatay Çakıroğlu, Ece Güzel rol alıyor.

Hans Christian Andersen'in yazdığı, Şevket Avşar'ın uyarladığı ve yönettiği Kibritçi Kız, 21-22 Mart'ta Kâğıthane Sadabad Sahnesi'nde küçük seyircilerini selamlayacak. Kibritçi Kız'da, günümüzde yaşayan mendilci bir kızın yaşamı anlatılırken, masal dünyasına bir yolculuk yapılarak, Kibritçi Kız'ın bir yılbaşı gecesinde yaşadıkları anlatılıyor. Oyunda, Derya Çetinel, Reyhan Karasu, Pınar Aygün, Nurseli Tırışkan, Müge Çiçek, Özge O'Neill, Senem Oluz, Nevzat Çankara, Samet Hafızoğlu, Hamit Erentürk, Tolga Coşkun, İbrahim Ulutaş, Tankut Yıldız, İlyas Keleş, Birhan Vardar rol alıyor.

Turgut Denizer'in yazıp yönettiği Benim Arkadaşım Yok 21-22 Mart'ta küçük tiyatro severler için Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde? Oyunda doğum gününü tek başına kutlamak zorunda kalan küçük bir çocuğun öyküsü anlatılıyor. Pastasını alıp sokağa çıkan küçük çocuk arkadaş aramaya başlar. Yolda, kalabalık kent yaşamının yalnızlığa ittiği çeşitli karakterlerle karşılaşır ve onlarla arkadaşlık kurmaya çalışır. Benim Arkadaşım Yok'ta Ceren Hacımuratoğlu, Seza Güneş rol alıyor.

Seden Edgü'nün yazdığı, Can Doğan'ın yönettiği Bir Deniz Masalı, 21-22 Mart'ta Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde küçük tiyatroseverleri bekliyor. Marmara Denizi'nde yaşayan iki istavrit, denizin kirlenmesi sonucu temiz bir deniz aramak için yola çıkarlar. Dünyanın dolaşmalarına rağmen sorunsuz bir yer bulamazlar. Sonuçta kaçmanın bir işe yaramayacağını düşünüp tekrar Marmara Denizi'ne dönmeye ve Marmara Denizi'nin temiz tutulması için çalışmaya karar verirler. Bir Deniz Masalı'nda Özgür Efe Özyeşilpınar, Berna Adıgüzel, Okan Patırer, Selin Türkmen, Yasemin Güvenç, Bahar Özge Göze, Arda Alpkıray, Nurdan Kalınağa, Pınar Ataer, Berk Samur, Doğan Şirin rol alıyor.

Kabare

18-19-20-21-22 Mart 2009 Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye

18-19-20-21-22 Mart 2009 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

Üç Kız Kardeş

18-19-20-21-22 Mart 2009 Ümraniye Sahnesi

Maskeliler

18-19-20-21-22 Mart 2009 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Dönüşüm

18-19-20-21-22 Mart 2009 Fatih Reşat Nuri Sahnesi

Vişne Bahçesi

18-19-20-21-22 Mart 2009 Kâğıthane Sadabad Sahnesi

Deli Dumrul (Gölge Oyunu)

19-20 Mart 2009 Kağıthane Küçük Kemal Sahnesi

Büyüyünce Ne Olacaksın (Çocuk Oyunu)

21-22 Mart 2009 Ümraniye Sahnesi

Benim Arkadaşım Yok (Çocuk Oyunu)

21-22 Mart Şubat 2009 Fatih Reşat Nuri Sahnesi

Bir Deniz Masalı (Çocuk Oyunu)

21-22 Mart Şubat 2009 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

Küçük Hayalet (Çocuk Oyunu)

21-22 Mart Şubat 2009 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Kibritçi Kız (Çocuk Oyunu)

21-22 Mart Şubat 2009 Kâğıthane Sadabad Sahnesi

Oyunlar Hakkında?

KABARE

Yazan: Joe Masteroff

Yöneten : Yücel Erten

Müzik : John Kander

Bir kabare şarkıcısı ile Amerikalı bir yazarın kısa ömürlü aşkı ve onları kuşatan büyük toplumsal kaos? 1931 yılı, Berlin? Bir yanda faşizmin tırmanışıyla süre giden huzursuzluk ve açlık; diğer yanda yalnızca eğlence ve para peşinde küçük burjuvaların kendi kabuklarındaki umursamaz yaşamı?

Kült müzikaller sınıfında yer alan Kabare, 1972'de beyaz perdeye aktarıldığında 8 Oscar kazanmış ve "Tüm Zamanların En İyi Yüz Filmi" listesine girmiştir.

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye

Uyarlayan: Savaş Dinçel

Yöneten: Ergün Işıldar

Savaş Dinçel, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Sait Faik'in öykülerinden, anılarından ve yazılarından yola çıkarak, onun şahitliğinde dolu dolu bir İstanbul turu yaptırıyor izleyenlere. "Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye" izleyenleri, önce Burgazada, ardından Karaköy, Tünel, Beyoğlu, Hristaki Pasajı ve Taksim Parkı'na götürüyor. Yaşama sevinci ile?

Üç Kız Kardeş

Yazan: Anton Çehov

Yöneten: Nikita Milivojevic

Olga, Maşa ve Irina ile erkek kardeşleri 11 yıldır, general babalarının tayini nedeniyle geldikleri Rusya'nın kuzeyindeki bir taşra kasabasında yaşamaktadırlar. Moskova özlemi içindeki kardeşler, evlerinde verdikleri partilerle kentin elit kesimini oluşturan subayların gözdesidirler. Yaşantıları konusunda umutsuzluk duyan kız kardeşler, onları bu kentten kurtaracak her şeye umutla yaklaşmaktadırlar. 28 yaşındaki bekâr abla Olga, bir öğretmenle evli olan Maşa ve gençliğinin uçarılığındaki Irina, giderek umutsuzlukla biçimlenen yaşantıları yüzünden çaresizlik içinde acı çekerler. Kentte çıkan yangın sonrası hem evdekilerin hem de başka bir yere giden garnizon subaylarının kaderleri, yaşamdan beklentileri ve hayatları değişir.

Maskeliler

Yazan : Ilan Hatsor

Yöneten: Taner Barlas

Yıl 1990, Yer Filistin? İsrail tarafından işgal edilmiş Samarya'da bir köy? Özelinde İsrail-Filistin Savaşı'ndan hareketle, savaşların yarattığı kuşku, nefret ve şiddet toplumunda, bireylerin acıları, yok olan sevgileri, dostlukları? Hayatta kalabilmek için yapılan uzlaşmalar? Bu uzlaşmalar nerede son buluyor? İşbirlikçilik nerede başlıyor?

Maskeliler, üç erkek kardeşin birbiriyle hesaplaştıkları savaş ortamında bir kardeşlik öyküsünü anlatıyor.

Dönüşüm

Yazan: Franz Kafka

Uyarlayan: Ümit Denizer

Yöneten: Turgut Denizer

Franz Kafka'nın 'Die Verwandlug' romanından esinlenerek yazılan oyunda, Gregor Samsa adlı bir pazarlamacının işlerinin bozulması üzerine ailesinin, arkadaşlarının, sevgilisinin, medyanın ve patronunun baskısıyla yaşama yabancılaşıp, bir böceğe dönüşümü ve sonunda da babası tarafından öldürülmesini anlatılıyor.

Vişne Bahçesi

Yazan: Anton Çehov

Yöneten: Ali Taygun

Çağdaş tiyatro yazınının kurucularından olan Anton Çehov, "gideni ve gelmekte olanı" fark ederek, ölümünden kısa bir süre önce bir kimyager objektifliğinde yazdığı Vişne Bahçesi'nde, bütün bunların basit ve önemsiz bir hikâye görünümünde, sıradan insanların hayatlarına yansımasını anlatıyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.