İBB Şehir Tiyatroları...YENİ OYUNU “İKİ EFENDİNİN UŞAĞI”

İBB Şehir Tiyatroları...YENİ OYUNU “İKİ EFENDİNİN UŞAĞI”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Carlo Goldoni’nin yazdığı, Rekin Teksoy’un çevirdiği, Aslı Öngören’in yönettiği İki Efendinin Uşağı adlı oyunu bu hafta seyirciyle buluşturuyor.

Oyun, 16 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde ilk gösterimini yapıyor.

Oyunun konusu:

Pantolone, kızı Dottore'yi oğlu Slvio ile evlendirmeye karar vermiştir ve evinde bir tören düzenler. Gençler birbirlerine aşıktır ancak daha önce Pantolone'nin kızını evlendirme sözünü verdiği ve öldüğünü sandıkları Federico Rasponi'nin bu törene gelmesiyle işler karışır.

Sözlü gelenekten beslenen İtalyan Halk Tiyatrosu Commedia Dell Arte’nin seçkin örneklerinden biri olan ve uşak Truffaldino’nun kurnaz hazırcevaplığı ile ilerleyen oyun izleyicilerine keyifli bir seyir sunuyor.

Oyunun yönetmeni Aslı Öngören İtalyan halk tiyatrosu Comedia Dell’Arte’nin önemli örneklerinden “İki Efendinin Uşağı”nı şöyle anlatıyor:

“Commedia Dell’ Arte, 16. yüzyılda, İtalya’da doğan,  diğer Avrupa ülkelerine de yayılan bir halk tiyatrosu.

Profesyonel oyuncunun yaratıcılığını, yeteneğini, marifetini merkeze koyan bir tiyatro. Kendi oyunlarını hazırlayan, hikâyeyi metinsiz olarak doğaçlayan oyuncuların tiyatrosu. 

Daha sonra İtalya’da bu türün özelliklerine dayanarak oyunlar da yazıldı. Carlo Goldoni’nin yazdığı  “İki Efendinin Uşağı” bunların en bilineni.

İki Efendinin Uşağı gibi bir klasiği, Şehir Tiyatrosu’nda, son oynanışından 30 yıl sonra sahnelerken, bu müthiş komediyi seyircimize tekrar tanıtmak ilk hedefimiz oldu.

Oyuncunun merkezde olduğu Comedia dell’Arte yoluyla, kendimize ve birbirimize biraz gülebilme, yüzyıllar süren zorlu meslek yolculuğumuzu anımsama isteğimiz de bambaşka bir boyut kattı çalışmamıza.

Fransız tiyatro sanatçısı Lecoq, Comedia dell’Arte’yi tanımlarken “çocukluk sanatı” terimini kullanıyor.  Bu terim, sahnelemede bizim de kaldıracımız oldu.

“Çocukluk sanatı” tanımlaması, çok boyutlu olmakla birlikte; komediye giden yolda, algı, hız, sahicilik, değişkenlik ve şaşırtıcılık gibi alanlarda yepyeni kapılar araladı bizlere.

Bir yandan Comedia dell’Arte’nin tanınmış  tiplerini, maskelerini, fiziksel tiyatro yolculuğunu araştırırken, bizim geleneksel tiyatromuzla da benzeşen yönlerini keyifle gözlemledik.

Ama bu tarz tiyatronun kendine özgü temellerinden hareket etmeyi seçtik. Oyuna eklediğimiz şarkılar ve önsöz, umalım ki, hayal ettiğimiz katkıyı sağlamış olsun.

Şarkı sözlerini yazarken kimi zaman değişik Comedia dell’Arte metinlerinden, kimi zaman da hikâyenin ve rol kişilerinin çağrıştırdıklarından hareket ettim.

Grup Gündoğarken bu sözleri,  yaşayan, soluk alan ezgilere dönüştürerek, oyunumuza çok şey kattı.

Şarkı sözlerini Aslı Öngören’in yazdığı, müziğini Grup Gündoğarken’in, sahne-kostüm tasarımını Eylül Gürcan’ın, ışık tasarımını Mustafa Türkoğlu’nun, hareket düzenini Hamit Erentürk-Aslı Öngören’in yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda Yılmaz Aydın, Çağlar Ozan Aksu, Dolunay Pircioğlu, Eraslan Sağlam, Hamit Erentürk, Murat Bavli, Murat Coşkuner, Müslüm Tamer, Seda Çavdar, Volkan Öztürk, Yeliz Gerçek, Ali Murat Altunmeşe rol alıyor.

Oyun, 16-19 Ekim, 23-26 Ekim 2019 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.