İki Gözüm Ahmet...SEYİRCİSİ İLE BULUŞMASINA  ENGEL KALMADI!

İki Gözüm Ahmet...SEYİRCİSİ İLE BULUŞMASINA ENGEL KALMADI!

“İki Gözüm Ahmet” filminin vizyona girmesi için hiçbir engel kalmadı ve film özgürlüğüne kavuştu.

Yapımcılığını Ömer Demiral, Eşref Bukan ve Koray Şavata’nın üstlendiği, X Yapım tarafından çekilen “İki Gözüm Ahmet” filmi iki buçuk ay önce 7 Şubat Cuma günü vizyona girmesi beklenirken, Ahmet Kaya’nın varislerinin talebi üzerine İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından “İhtiyati Tedbir” kararı alınmıştı.

Filmin yapımcılarının karara itirazları sonucu 7 Şubat günü görülen davada hakim kararında bir değişiklik yapmayarak “ihtiyati tedbir” kararının devamına hükmetmiş, film de son anda vizyona girememişti.

Böylece “İki Gözüm Ahmet” filminin mahkeme süreci, bir üst mahkemeye taşınmıştı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne yapılan istinaf başvurusu yaklaşık iki buçuk ay sonra sonuçlandı ve Yüksek Mahkeme X Yapım’ın itirazını haklı bularak tedbir kararını kaldırdı.

“İki Gözüm Ahmet” filminin vizyona girmesi için hiçbir engel kalmadı ve film özgürlüğüne kavuştu.

X Yapım’ın avukatı olan Volkan Yolcu davanın “İki Gözüm Ahmet” filminin lehine olumlu sonuçlanmasının ardından yaptığı yazılı açıklama ile mahkemenin son kararını kamuoyuna duyurdu.

Avukat C.Volkan Yolcu tarafından yapılan açıklama şu şekildedir;

“Bildiğiniz üzere yapımcı firma X Yapım’ın ve onlarca sinema emekçisinin aylar süren emeği sonucu çekilen ‘İki Gözüm Ahmet’ filminin gösterimi, vizyona girmesine çok az bir süre kala, fragmanlarının yayınlandığı, afişlerinin asıldığı, gala gösterimlerinin ilân edildiği günde İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin aldığı ihtiyati tedbir kararı neticesinde, kişilik haklarına saldırı içerebileceği gerekçesi ile durdurulmuştur.

Filmden tek bir kare izlemeden ‘ne olursa olsun engelleneceğini’ dile getiren mirasçıların kişilik haklarına saldırı iddialarının yanlış olduğunu, hiçbir şekilde Ahmet Kaya’nın ve mirasçılarının kişilik haklarına bir saldırının söz konusu olmadığını, hiçbir masraftan kaçınılmadan büyük bütçeler aktarılarak üretilen bir sinema filmi olduğunu, herhangi bir telif hakkı ihlâli olmadığını her mecrada dile getirdik.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne yaptığımız istinaf başvurusu yaklaşık üç ay sonra sonuçlanmış ve Yüksek Mahkeme itirazımızı haklı bularak tedbir kararını kaldırmıştır.

Bugün itibariyle filmin derhal gösterime girebileceği kesin biçimde karar altına alınmıştır. (Bu arada RTÜK - Radyo Televizyon Üst Kurulu Internet sitesinde de yer alan yayın durdurma kararının kaldırılması için gereken başvuru da yapılmıştır).

Ancak bu süreçte telafisi zor veya imkânsız zararlar oluşmuştur. Dağıtım anlaşmaları ve salon rezervasyonları iptal edilmiş, tüm reklam harcamaları zayi olmuş ve sayılması mümkün olmayacak düzeyde zararlar doğmuştur.

Bu vesileyle, sağlıklı günlerde sinema salonlarında görüşmek ümidiyle “İki Gözüm Ahmet” filmini (ikinci kez) gösterime hazır biçimde beklettiğimizi basına ve kamuoyuna saygıyla duyururuz”.

ahmetkaya_mahkeme1-001.jpg

ahmetkaya_mahkeme2.jpgahmetkaya_mahkeme3.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.