Kuğunun Şarkısı... İBB ŞEHİR TİYATROLARI'NIN YENİ KLASİK OYUNU!

Kuğunun Şarkısı... İBB ŞEHİR TİYATROLARI'NIN YENİ KLASİK OYUNU!

İBB Şehir Tiyatroları, Anton Çehov'un yazdığı Bora Seçkin'in yönettiği "Kuğunun Şarkısı" isimli oyunu İstanbul seyircisiyle buluştu.

2022-2023 sezonunun yeni oyunu "Kuğunun Şarkısı" 14 Aralık 2022 Çarşamba günü 20.30'da Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde prömiyerini yaptı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Anton Çehov'un yazdığı, Bora Seçkin'in yönettiği; klasik eserlerin ön planda olduğu İstanbul Klasiklerle Buluşuyor sezonunun yeni oyunu "Kuğunun Şarkısı"nı seyirciyle buluşturdu.

"Kuğunun Şarkısı" ikinci sınıf bir taşra tiyatrosunun köhne sahnesinde, hatıralarının ağırlığı ile ilerleyen yaşının verdiği yalnızlık duygusu arasında kalan Svetlovidov'un hikâyesini anlatıyor.Anton Çehov'un tek perdelik kısa oyunlarından biri olan Kuğunun Şarkısı'nda yaşlı bir aktörün geçmişiyle yüzleşmesine, hayatını sorgulamasına,pişmanlıklarına, yalnızlığına ve aradan geçen onca yıla rağmen, hala, hayatta en iyi yaptığı şeye, aktörlüğe tutunmaya çalışmasına tanık oluyoruz.

kugununsarkisi-ilkoyun.jpgYılmaz Gruda'nın çevirdiği, dramaturgisini Özge Ökten Yılmaz'ın, müziğini Emrah Can Yaylı'nın, dekor-kostüm tasarımını Almila Altunsoy'un, ışık tasarımını Özcan Çelik'in, efekt tasarımını Umut Yüzbaşıoğlu'nun, hareket düzenini Özge Midilli'nin, görsel tasarımını Enes Altuğ Avşar'ın yaptığı, fotoğraflarını Sadi Ayan'ın çektiği oyunda Bora Seçkin, Ertan Kılıç, Naşit Özcan, Yeliz Şatıroğlu rol alıyor.

İBB Şehir Tiyatroları Anton Çehov’un yazdığı Bora Seçkin’in yönettiği “Kuğunun Şarkısı” isimli oyunu İstanbul seyircisiyle buluşturdu.

“İstanbul Klasiklerle Buluşuyor”  sezonunun yeni oyunu “Kuğunun Şarkısı” oyuncularının performansıyla seyircisinden tam not aldı.

2022-2023 sezonun yeni klasik oyunu “Kuğunun Şarkısı” 14 Aralık 2022 Çarşamba günü Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde prömiyerini yaptı.

Oyunun sonunda söz alan sanatçı Naşit Özcan: “Tiyatromu çok özledim, arkadaşlarımı çok özledim.

Teknik ekibimi, sahneyi, ışıkları, oyunları, oynamayı çok özledim. Ama bir şey var. Bir şeyi çok özledim. O da sizleri.

Yalnızlıktan çok korkarız. Ölüm dehşeti gibidir bizim için yalnızlık. O yüzden ben tiyatroyu da halkı da çok seviyorum. Lütfen bizi yalnız bırakmayın,” dedi.

Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever oyunun sonunda yaptığı konuşmada: “Naşit’in sahneden uzak kalması tabii ki düşünülemez.

Bu sene İstanbul Klasiklerle Buluşuyor mottosuyla sezonumuza başladık.

Çok fazla oynanmayan bu oyunu arkadaşlarım getirince çok mutlu oldum.

Oyunu sizlerle buluşturduğumuz için de çok mutluyuz. Çok teşekkür ediyorum ve arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

Oyun, 14-17 Aralık 2022 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde.

Oyunun Yönetmeni Bora Seçkin'in Kuğunun Şarkısı'na Dair Yazısı;Eksikliği giderme çabasıdır, anlamı aramak. Yaradılışın genlerini taşıyan yaşam, yaratı yoluyla görünür kılmaya çalışır kendini.

Ancak bu görüntü net değil, bulanıktır. Çünkü insana görünen veya dokunan bu sorunun yanıtını bulabilseydik, bu defter kapanırdı.

Oysa biz, ifade etmeye çalışırız. Bu ifadeler ya kaçışın ya cesaretin şekillendirdikleridir.

Var oluşundan buyana bölünen, azalan insan, bütüne varmak için ruhunun bir parçasını öldürmek pahasına bu karşı konulmaz yanıtın ifade edicileri konumundadır.İnsana dokunan ve görünen bir anlık boyutun, cesur sorularıyla  bir anlık dokunanı ve görüneni olur tiyatro.

Ve seyirci hep o anı bulmaya çalışır. Hep o anı bekler. O an, ölümsüz ölümdür.Oyunumuz bütün  ölümsüz rollere, aktristlere, aktörlere,  tiyatronun her alanında emek veren fiziksel, görsel, düşünsel  yaratı emekçilerine, söylense de bitmeyen bütün şarkılara bir selam niteliğindedir.

Çehov'un tek perdelik kısa oyunlarından biri olan Kuğunun Şarkısı'nda, yaşlı ve yalnız bir aktörün geçmişiyle yüzleşmesine, hayatını sorgulamasına, pişmanlıklarına ve aradan geçen onca yıla rağmen, hala, hayatta en iyi yaptığı şeye, aktörlüğe tutunmaya çalışmasına tanık oluyoruz.Oyunda, insan doğasının gizli özlemlerini, öfkelerini ve tutkularınıyansıtan önemli bir Çehov karakteri olarak karşımızda duran Svetlevidov'un anılarında yeniden canlanan Shakespeare'nin seçme tiradları, izleyenleri de oyuncunun geçmişine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.