Malazgirt 1071... GALASI YAPILDI, GÖSTERİME GİRDİ!

Malazgirt 1071... GALASI YAPILDI, GÖSTERİME GİRDİ!

Bilal Kalyoncu ve Özgür Bakar’ın yönetmenliğini yaptığı Cengiz Coşkun, Vildan Atasever, Haluk Piyes ve Caner Kurtaran gibi usta oyuncuların rol aldığı TRT ortak yapımı “Malazgirt 1071” filmi önceki akşam Beyoğlu Atlas Sinemasında yapılan gala ile gösterime girmiş oldu.

Türklere Anadolu’yu vatan yapan 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi, tarihte ilk defa beyaz perdeye taşındı.

Bilal Kalyoncu ve Özgür Bakar’ın yönetmenliğini yaptığı Cengiz Coşkun, Vildan Atasever, Haluk Piyes ve Caner Kurtaran gibi usta oyuncuların rol aldığı TRT ortak yapımı “Malazgirt 1071” filmi önceki akşam Beyoğlu Atlas Sinemasında yapılan gala ile gösterime girmiş oldu.

SEVDİĞİM MESLEK UĞRUNA CANIMDAN OLUYORDUM 

malazgirt1071-gala2.jpg

Cengiz Coşkun ben bu filmin çekimlerinde Hayatımdan oluyordum.

Bir kılıcın bir anda takılıp fırlamasıyla üzerimdeki zırhı deldi geçti.

Kaburga kemiğime dayanıp saplandı öyle bir hayati kaza atlattım.

Sevdiğim meslek uğruna canımdan olabilirdim ama karşınızdayım dedi.

ÇEKİMLER, TARİHİ MEKANLARDA YAPILDI

malazgirt1071-gala1-002.jpg

Büyük Selçuklu Devleti’nin hükümdarı Sultan Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen ve Sultan Alparslan’ın zaferiyle sonuçlanan 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’ni işleyen filmin çekimleri, yedi hafta sürdü.

Konya ve İstanbul’da yapılan çekimlerde gerçek tarihi mekanların kullanılmasına özen gösterilen filmde, özellikle Konya’da Selçuklu döneminden kalma hanlar, bedestenler, külliyeler ve Roma dönemine ait kiliseler kullanıldı.

Sille’de bulunan 1700 yıllık Aya Elenia kilisesi de filme ev sahipliği yapan mekanlar arasında yerini aldı.

USTA OYUNCULAR BAŞROLDE

malazgirt1071-gala3.jpg

TRT 1’in Türkiye ve dünyada ses getiren dizisi Diriliş Ertuğrul’dan Tuğrul Alp olarak tanınan Cengiz Coşkun’un Sultan Alparslan’ı canlandırdığı filmde, Haluk Piyes Alparslan’ın Anadolu seferlerinde öncü komutanı Afşin Bey’e hayat veriyor.

Usta oyuncu Caner Kurtaran Romen Diyojen karakterini canlandırırken, Vildan Atasever ise kural tanımaz Hırslı Kraliçe Ludika’ya hayat veriyor.

Yapımcılığını 2056 Sinema’nın üstlendiği tarihi film, Türkiye’de alışılagelmiş tüm savaş filmleri algısını değiştirmeyi hedefliyor.

FİLMİN KONUSU

Müslüman toplulukları Selçuklu bayrağı altında birleştirme hayali olan Sultan Alparslan, amcası Tuğrul Bey döneminde başlayan Anadolu’ya seferleri devam ettirmektedir.

Bizans’da yaşanan iç karışıklıklar da Türklerin Anadolu’da hızlıca yol almasının önünü açmıştır.

Bu duruma dur demek isteyen Romen Diyojen önce bir darbe girişimi ile yönetimi ele geçirmeye çalışmış ancak başarılı olamayarak idam mahkûmu haline gelmiştir.

Kraliçe Ludika’nın bir gece yarısı operasyonu ile tahta çıkan Diyojen’in hedefinde, Türkleri Anadolu’dan atma düşüncesi vardır.

İki ordu Malazgirt ovasında karşı karşıya gelecek ve Türklerin bu topraklarda bin yıl sürecek serüveni başlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.