MODA’NIN KALBİ TAMZARA’DA ATTI!

MODA’NIN KALBİ TAMZARA’DA ATTI!

Şebinkarahisar ilçesinde yöreye özgü Tamzara Dokuması'nın tanıtımı amacıyla "1. Tamzara Defilesi" gerçekleştirildi.

Tamzara Mahallesinde gerçekleştirilen defilenin açılışında konuşan Şebinkarahisar Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, yöreye özgü Tamzara Dokuması'nın yüzlerce yıllık geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Erdinç, 50 yıl önce dokumacılığın yörede yaygın olarak yapıldığını, ancak zamanla unutulmaya yüz tuttuğunu anlattı.

Kaymakamlık olarak Tamzara Dokuması'nın yeniden gün yüzüne çıkarılması ve tanıtımı için çalışmalar başlattıklarını dile getiren Erdinç, şöyle konuştu:

"Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Şebinkarahisar'da Tamzara Mahallemiz, uzun yıllar boyunca dokumacılık yapılan bir yerleşim yeri. 40-50 yıl öncesine kadar neredeyse her evde bir dokuma tezgahının bulunduğu, sokaklarında yürürken dokuma tezgahlarının sesinin duyulduğu bir mahalle.

O dönemlerde bu mahallede üretilen dokumalar her yerde aranan bir tekstil ürünü olarak ün yapmış ve tüm bölgeye bu tezgahlarda dokunan ürünler toptan olarak gönderilmiş. Ama, maalesef günümüze ticari anlamda taşınamamış, hali hazırda kaymakamlığımızın çabaları ile yaşatılan eski geleneksel bir el sanatımız olarak sürdürülüyor."

Erdinç, düzenlenen defileyle Tamzara Dokuması'nın tanıtımına katkı sunmak istediklerini belirterek, "Bu akşam defilede sadece bir kumaş değil, bir insanlık hikayesini dokuyacağız. Tamzaralıların meşhur bir sözü vardır. 'Ya oku, Ya doku' diye. Ama bugün biz hem okuyup, hem de dokuyacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından tarihi mahalle meydanında oluşturulan podyumda Şebnem Schaefer'ın da aralarında bulunduğu bir çok manken Tamzara meydanında yürüdü.. Defilenin baş mankenliğini ise Şebnem Schaefer yaparken, 2010 Best Model Of Turkey Yarışması Finalisti Mustafa Kulekaya, Cansu Boru, 2009 Best Model Of Turkey Yarışması 1.si İlhan Şen, Miss Turkey 2013 Güzellik Yarışması  3. Güzeli Sinem Kösem  ve mankenlerden  Hilal Uzun, Merve Yurdakul, Özlem Karaoğlu, Özlem Doğu, Zeynep Demirel, Ece Duygu Gökoğlu’da vardı.. Modacı Ahmet Giray Yılmaz'ın Tamzara Dokuması'ndan oluşturulan koleksiyon Tamzara halkının büyük ilgisini çekti… Ayrıca

Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu Moda Tasarım Bölümü öğrencilerinin hazırladığı kıyafetlerde tanıtıldı..

Defilenin koreografisi ise  Best Model of Turkey ve World yarışmalarının Genel Sanat Yönetmeni ve Koreografı Tamer Kurter’e ait. Koreografi anlamında defile kendi tarzında Türkiye’de bir ilk niteliğinde oldu. klasik podyum defilesi mantığından ziyade ve dünyaca ünlü Arp Sanatçımız Şirin Pancaroğlu ve sanatçı Bora Uymaz’ın canlı müziği eşliğinde, bir mahalle yaşamını yansıtan teatral bir şekilde sunuldu.  Yine etkinlik içerisinde profesyonel dansçı  Gökmen Kasabalı Tamzara konulu koreografisiyle Tamzara halkından büyük alkış aldı..

 

DEFİLEDEN TÜM FOTOĞRAFLAR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.