Müjdat Gezen - Metin Akpınar...SAVCI 4 YIL, 8 AY HAPİS İSTEDİ!

Müjdat Gezen - Metin Akpınar...SAVCI 4 YIL, 8 AY HAPİS İSTEDİ!

Uğur Dündar’ın sunduğu programdaki sözleri nedeniyle Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Gezen ve Akpınar’ın 4'er yıl 8'er aya kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.

Uğur Dündar'ın sunduğu Halk Arenası programında, 21 Aralık 2018 tarihinde söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 4'er yıl 8'er aya kadar hapis cezası istemiyle haklarında dava açılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın yargılandığı davanın ikinci duruşması yapıldı.

Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Müjdat Gezen ve taraf avukatları katılırken, önceki celse savunma yapan ve duruşmalardan vareste tutulan Metin Akpınar katılmadı.

Duruşmada Gezen'in doktoru da hazır bulundu.

TÜRKÇE SÖZLÜK İLE GELDİ

Müjdat Gezen savunmasında, “Kronik rahatsızlık yaşıyorum, 11 aydır rahatsızım.

‘Haddini bil’ demek hakaret olsaydı Cumhurbaşkanı söylemezdi” dedi.

Duruşmaya Türkçe sözlük getiren Gezen sözlüğü eline alarak, “Sözlükte de haddini bil kelimesi hakaret olarak geçmemektedir.

Değerini bil anlamına gelmektedir” dedi.

‘HAKARET DEĞİL, ELEŞTİRİ'

Müjdat Gezen'in avukatı Fuat Selvi, “Müvekkilimizin söylediği sözde hakaret suçunun unsurları yoktur.

İddianame düzenlenmesi mümkün değildir” diyerek müvekkilinin beraatini istedi.

Metin Akpınar'ın avukatı Ahmet Köksal Bayraktar da sözlerin eleştiri kapsamında kaldığını belirterek, “Sözlerin tümü dikkate alındığında hakaret yoktur eleştiri vardır.

Müvekkilimin beraatini talep ediyorum” dedi.

Müjdat Gezen'in Avukat Ziya İlker Göktaş da, “'Haddini bil' Cumhurbaşkanına hakaret olsaydı bir içtihat oluşturuldu.

Bu kelimeyi Cumhurbaşkanı da kullanmaktadır” diye konuştu. 

Katılan avukatı ise şikayetlerinin devam ettiğini söyleyerek Gezen ve Akpınar'ın cezalandırılmalarını istedi.

MÜTALAADA CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Gezen ve Akpınar'ın Halk Arenası programında söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediklerini belirtilerek 4’er yıl 8’er aya kadar hapis ile cezalandırılmalarına karar verilmesini istedi.

Mütalaaya ilişkin söz alan Gezen'in avukatı Celal Ülgen ise ayrıntılı savunma yapmak ve mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre istedi ve Gezen'in duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

GEZEN'İN VARESTE TUTULMASINA KARAR VERİLDİ

Müjdat Gezen'in duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren mahkeme, mütalaaya ve esasa ilişkin beyanda bulunmaları için Gezen ve Akpınar'ın avukatlarına kesin süre verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Mahkeme ek süre vererek duruşmayı ertelerken akıllara benzer bir vaka hakkındaki yargı kararı geldi.

“HADDİNİ BİL” İFADESİ ELEŞTİRİ SINIRLARINDADIR

İzmir Torbalı Belediye Başkanı CHP'li İsmail Uygur'un 2019 yılında şehir meydanında halka hitaben yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı'nı eleştirirken kullandığı “Adam ol, haddini bil” ifadeleri üzerine dava açılmıştı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “hakaret” iddiasıyla şikayetçi olduğu dava Torbalı 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü. Mahkeme yaklaşık üç ay önce, 19 Kasım 2020 günü davayı karara bağlamıştı.

Kararda, “Bahse konu sözlerden ‘adam ol, haddini bil' ifadelerinin atılı suç oluşturmayacağı, eleştiri sınırında kalacağı değerlendirilmektedir” denilmişti. İsmail Uygur beraat ederken, savcı itirazda bulunmamış, beraat talebinde bulunmuştu.

MAHKEMELER HUKUKU FARKLI YORUMLAYAMAZ

Söz konusu davada İsmail Uygur'un savunmasını üstlenen Avukat Murat Ergün, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, Torbalı'daki davanın emsal teşkil ettiğini belirterek şöyle konuştu:

* O davada meslektaşlarımla birlikte yaptığımız savunmada haddini bil kelimesinin suç unsuru içermediğini, hakaret olmadığını, Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan sözlükten örnek vererek izah etmiştik.

* Savunmalar neticesinde cumhuriyet savcılığı da her ne kadar dava açmış olsa da haddini bil kelimesinin hakaret içermeyeceği nedeniyle sayın başkan hakkında beraat talep etmişti.

* Mahkeme de neticede haddini bil kelimesinin suç olmadığını, hakaret suçu unsuru taşımadığını kararlaştırdı ve bu karar kesinleşti.

Bunun Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için bir emsal olduğunu düşünüyorum.

* Türkiye'nin farklı yerlerinde, farklı mahkemeler, hukuku farklı yorumlayamaz.

Ortada kesinleşmiş bir mahkeme kararı vardır. Kesinleşmiş mahkeme kararına göre haddini bil kelimesi de hakaret değildir.

* Her ne kadar Müjdat gezen ve Metin Akpınar için savcı ceza talep etmişse de kanaatimce bir hukukçu olarak mahkemenin beraat kararı vereceğini düşünüyorum.

 

Kaynak:sözcü.com.tr / Sevgim Begüm YAVUZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.