• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara -1 °C

"Nefes: Vatan Sağolsun"... FİDA FİLM AÇIKLAMA YAPTI!

"Nefes: Vatan Sağolsun"... FİDA FİLM AÇIKLAMA YAPTI!
Fida Film, "Nefes: Vatan Sağolsun" filmi hakkında çıkan haberlere basın açıklaması ile cevap verdi.

Söz konusu basın açıklaması:

Fida Film ile Creavidi Film ortak yapımcılığında hayata geçen "Nefes: Vatan Sağolsun" filminin yönetmeni Levent Semerci ve firması Creavidi Film'in yapımda görev alan oyuncu ve teknik ekip çalışanlarına taahhütlerini yerine getirmemesi ile ilgili haberlerde firmamız Fida Film'in isminin geçmesi sebebiyle konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek isteriz.

Yönetmen Levent Semerci çekimlerine başladığı ancak yaşadığı teknik ve mali sorunlar nedeniyle bitirememe tehlikesiyle karşılaştığı Nefes filmi ile ilgili firmamızla Ağustos 2008 ayında ortaklık görüşmelerine başlamıştır.

Taraflar arasında 12 Eylül 2008 tarihinde imzalanan Ortak Film Yapımcılığı sözleşmesi hükümlerine göre:

-Filmin toplam bütçesi 3.400.000 USD olarak belirlenmiş olup, bu rakamın 1.700.000 USD'si Creavidi Film'in "geçmiş dönem borçları" ve ek çekimler için ihtiyacı olduğunu belirttiği bedeldir. Ayrıca Creavidi Film'in filmin finansmanı için iki firmadan almış olduğu 950.000 USD borç da ortaklık sözleşmesi imzasında Fida Film tarafından ilgili firmalara ödenmiştir.

-Sözleşme hükümlerine göre film için yapılacak tüm harcamaların tahsil edilen gelirlerden karşılanması akabinde filmin %50 kar payı Fida Film'e, %50 kar payı ise Creavidi Film'e aittir.

-Yönetmen Levent Semerci "kendi kar payına düşecek kısmın %10'unu oyunculara, %4'ini ise ışık firmasına vereceğini" söylemiş olup, bu durum tamamen kendi insiyatifinde ve Fida Film'in yükümlülüklerinden bağımsız bir durumdur. Levent Semerci tarafından oyuncu veya teknik ekibe verilmiş taahhütlerin yerine getirilmemesi durumunda, Fida Film'in hukuki veya mali bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

-Filmin ortaklık sözleşmesinde belirlenen tarihte Fida Film'e teslim edilememesi, yönetmen tarafından istenilen ek çekimlerin uzaması, tekrarlanması vb. faktörler sonucu filmin gerçekleşen maliyeti 8.006.300 TL olmuştur.

-Bunun karşılığında filmin yurtiçi 2.422.589 izleyiciden doğan tahsil edilen geliri 8.207.982 TL, yurtdışı sinema gösterimi 151.869 izleyiciden doğan 867.750 TL geliri ve klip geliri olan 14.860 TL ile Ocak sonu toplam geliri 9.090.592 TL'dir.

-Filmin tüm maliyetini gelirlerinden düştükten sonra kalan kar payının Creavidi'ye tekabül eden %50'si 542.143 TL olup, bu rakamın TAMAMI gelirlerin tüm tahsilatı dahi beklenmeden Kasım - Aralık ve Ocak ayında Levent Semerci ve Creavidi Film'e ödenmiştir. Dolayısıyla yapılan sözleşme hükümlerine göre Creavidi Film'in Fida Film'den sinema vizyonundan doğan herhangi bir kar payı alacağı bulunmamaktadır.

-Creavidi Film'in de bilgisi dahilinde filmin Şubat 2010'dan itibaren 5 taksitte tahsil edilecek homevideo gelirleri ve Nisan 2010'dan itibaren 9 taksitte tahsil edilecek televizyon gelirlerinin tahsilatları akabinde %50'si Creavidi Film'e kar payı ödemesi olarak gerçekleştirilecektir.

-Dolayısıyla bugün Sabah Gazetesi'nde yeralan haberde belirtildiği üzere Levent Semerci'nin Fida Film'den tahakkuk etmiş 1.500.000 TL gibi bir kar payı alacağı bulunmamaktadır. 1.500.000 TL ancak filmin Şubat ? Aralık 2010 yılı içinde tahsilatları gelecek, ileriye dönük gelirleri sonucu ulaşılabilecek bir rakamdır.

-Fida Film ile Creavidi Film arasında imzalanan ortaklık sözleşmesine göre filmin yurtiçi sinema vizyonuna hazır hale getirilmesi için Creavidi ve Levent Semerci tarafından verilmiş olan süre sonu 1 Mayıs 2009 olarak belirlenmiştir.

-Ancak filmin yönetmeni Levent Semerci'nin eksik sahneler ve finali için ek çekimlere ihtiyacını olduğunu bildirmesi üzerine Ekim 2008'de 9 hafta ve Mayıs 2009'ta 1.5 hafta olmak üzere yaklaşık 11 hafta ek çekim yapılmış, dolayısıyla filmin vizyon tarihi Ekim 2009'a ertelenmiştir.

-Fida Film sözleşme hükümlerine göre imza altına alınan ödemeler dışında başka bir ödeme yükümlülüğü olmamasına ve filmin Mayıs 2009 tarihinde tamamlanamaması durumunda yapmış olduğu ödemelerin tamamını Creavidi Film ve Levent Semerci'den tahsil etme hakkına sahip olmasına rağmen; gerek yönetmen gerekse filme emek vermiş tüm oyuncu ve ekibin zor duruma düşmemesi için hukuki haklarını kullanmamış, tam tersine filmin izleyici ile buluşması için sahip olduğu tüm maddi manevi imkanlarla Levent Semerci ve Creavidi firmasının yanında olmuştur.

-Diğer taraftan Fida Film çok yüksek bütçelere ulaşmış olan bir filmde tüm maliyeti üstlenmiş ve karşılığında %50 ortaklık payına bağlı kalıp, filmin hisse sahipliğinden farklı bir talepte bulunmamış; gerek maliyetin artması, gerekse yatırım sürecinin filmin vizyon tarihinin sürekli ertelenmesi ile uzaması sonucu uğramış olduğu mali ve sektörel kayıpları karşı tarafa yansıtmamıştır.

Kamuoyuna arz ederiz...

Fida Film Yapım Dağıtım ve Reklamcılık A.Ş.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.