Nuri Alço... EFSANE GİYSİSİ VE GAZOZU İLE NFT'DE!

Nuri Alço... EFSANE GİYSİSİ VE GAZOZU İLE NFT'DE!

Türk sinemasının başarılı aktörü Nuri Alço NFT sektörüne kendi imzasını taşıyan bir illustrasyon ile katıldı.

Son yıllarda adından en çok söz ettiren teknolojierden biri olan kripto paralar, gün geçtikçe hayatımıza hızla entegre olmaya devam ediyor.

Finans sektörünün önde gelen kimi yatırımcıları tarafından “geleceğin para birimi” olarak anılan bu dijital ve şifreli takas araçları, son sürat gelişmekte, farklı sektörlerde kendine yer edinmekte ve günden güne daha fazla insan tarafından kabul görmekte.

Son dönemlerde giderek popülerliği artan NFT’ler ise sektöre yeni bir soluk getirmiş durumda.

Çoğunlukla Ethereum’un blok zincir teknolojisini kullanan Non-Fungible Token (NFT)’ler gerek fiziksel dünyadaki gerekse sanal dünyadaki sanatsal ürünleri ve diğer içerikleri güvenli bir şekilde sertifikalandırıp doğrulanabilir ve satılabilir hale getiren dijital bir devrim. 

Ülkemizde de NFT furyası büyük bir ilgi görüyor.

Özellikle ünlü sanatçıların eserlerini NFT olarak satışa çıkarmaya başlamasıyla NFT’ler üzerindeki ilgi giderek yoğunlaşıyor.

nurialco-nft1.jpgnurialco-nft2.jpg Türk sinemasının başarılı aktörü Nuri Alço NFT sektörüne kendi imzasını taşıyan bir illustrasyon ile katıldı.

Eşi Burcu Alço’nun Twitter hesabı üzerinden duyurduğu koleksiyon parçası, OpenSea platformunda 5 ETH değeriyle alıcısını bekliyor.

nurialco-nft3.jpg

NFT NEDİR?

NFT (non-fungible token), benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebilen ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyen, blok zinciri adı verilen dijital defterdeki bir veri birimidir.

NFT'ler sanat, ses, video, video oyunlarındaki öğeler ve diğer yaratıcı çalışma biçimlerine benzer dijital dosyaları temsil edebilir.

Bu dijital dosyaların kendileri sonsuz bir şekilde yeniden kopyalanabilirken, onları temsil eden NFT'ler ise temel blok zincirlerinde izlenir ve alıcılara sahiplik kanıtı sağlarlar.

Ethereum, Bitcoin Cash ve Flow gibi blok zincirlerinin her birinin NFT kullanımlarını tanımlamak için kendi jeton standartları vardır.

NFT'ler, dijital sanat, video oyunu öğeleri ve müzik dosyaları gibi dijital kreasyonları metalaştırmak için kullanılabilir.

Ancak, orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişim, jetonun sahibiyle sınırlı değildir.

İlk NFT'ler Ethereum tabanlı olup ve 2015 yılı civarında ortaya çıktı.

Daha önce kripto para birimleri üzerine spekülasyon yapan aynı yatırımcılar, büyük ölçüde artan hacimlerde NFT'leri alıp satmaya başladıkça, NFT'ler için pazara olan ilginin artması spekülasyonun artmasına neden oldu.

NFT'ler çoğunlukla, hisse ispatı blok zincirinden daha fazla enerji tüketen emek ispatı blok zincirinde çalışırlar.

NFT NASIL OLUŞTURULUR?

NFT, benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebilen, blok zincirinde (dijital defter) depolanan bir veri birimidir.

Bitcoin ve birçok ağ veya yardımcı program belirteci gibi kripto para birimlerinin aksine, NFT'ler kriptografik bir belirteçtir ve karşılıklı olarak değiştirilemez.

NFT, bir dosyanın veya bir sanat eserinin, KnownOrigin, Rarible veya OpenSea gibi NFT açık artırma pazarlarına yüklenmesiyle oluşturulur.

Bu, dijital deftere kaydedilen dosyanın kripto para birimi ile satın alınabilen ve yeniden satılabilen bir NFT olarak bir kopyasını oluşturur. 

Bir sanatçı, bir eseri temsil eden bir NFT'yi satabilse de, sanatçı eserin telif hakkını elinde tutabilir ve aynı çalışmanın daha fazla NFT'sini oluşturabilir.

NFT'nin alıcısı "orijinal" dijital dosyaya özel erişim elde etmez. Belirli bir çalışmayı NFT olarak yükleyen kişinin, kendisinin orijinal sanatçı olduğunu kanıtlaması gerekmez.

NFT'ler için yaratıcının izni olmadan sanatın kullanıldığı çok sayıda durum olmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.