OFİSDE NASIL FORMDA KALABİLİRİZ?.. İŞTE SİZE 10 PRATİK EGZERSİZ !..

OFİSDE NASIL FORMDA KALABİLİRİZ?.. İŞTE SİZE 10 PRATİK EGZERSİZ !..

Eski milli jimnastikçi Ebru Karaduman, iş ortamında herkesin rahatlıkla uygulayabileceği 10 pratik egzersizle formda kalma sırlarını paylaştı.

Yoğun iş temposundan dolayı özel hayatlarında spor yapma imkanı bulamayan çalışanlar, masa başında ve ofiste yapacakları basit hareketlerle formlarını koruyabilir. Eski milli jimnastikçi ve Herbalife Türkiye Spor Danışmanı Ebru Karaduman, sadece spor salonunda değil, masa başında ve ofiste de kasları güçlendirecek hareketler yapmanın mümkün olduğunu vurguladı.

Karaduman, haftanın 6 günü çalışan ve düzenli spor yapmaya vakit bulamayanlar için 10 pratik hareketten oluşan özel bir egzersiz programı hazırladı. Bu listedeki egzersizleri siz de ofisinizde kendinize yaratacağınız boş saatlerde uygulayarak kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Önemli olan, kararlı olmak ve spor yapma fırsatını kendinize yaratmak.

Düzenli nefes alıp vererek ofiste stresi azaltın...

Ebru Karaduman, ofiste yapılacak egzersizlerin kaslarda esnekliği ve uzamayı sağlamanın yanı sıra, düzenli yapıldığında kasların güçlenmesine de yardımcı olacağını söyledi. Eski milli jimnastikçiye göre egzersizler sırasında düzenli nefes alıp vermeye özen göstererek gerginliğin ve stresin azaltılması da sağlanabilir.

Ebru Karaduman, ofiste rahatlıkla uygulanabilecek 10 maddelik egzersiz serisini şöyle açıkladı:

1. El bileklerinizi, içe doğru sekiz kez çevirin, aynı hareketi ters yönde tekrarlayın.

2. Omuzlarınıza önden arkaya doğru rotasyon hareketi yaptırın. Omuzları önce öne, sonra yukarı, sonra geriye hareket ettirin. Bunu 8 kere yapın. Aynı hareketi arkadan öne doğru tekrar edin.

3. Ayakta durun. Ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun. Her iki kolu arkada birleştirmek istermiş gibi geriye doğru çekin. Bu pozisyonda 10?a kadar sayın.

4. Omuzlarınızı olabildiğince öne itin. Sonra normal pozisyona dönün. Daha sonra olabildiğince geriye itin. Bunu 8 kere yapın.

5. Ayaktayken masa ve sandalyeden destek alın. Tek ayaküstünde durun. Diğer topuğu yerden kaldırın. Bileği içe doğru çevirin, gövdenize doğru çekin. Sonra pedala basar gibi ileri itin. Bu hareketi 8 kere yapın.

6. Sandalyeye dik oturun. Sandalyenin kenarlarından tutarken, önce sağ dizinizi sonra sol dizinizi yukarı kaldırın. Bunu dörder kere yapın.

7. Sandalyenin arkasına geçin ve tutunun. Sağ dizinizi olabildiğince yukarı kaldırın. Başlangıç pozisyonuna dönün, sonra sağ bacağı tamamen geriye itin. Bunu 8 kere yapın.

8. Oturur pozisyonda iken, yavaşça sandalyenin arkasına yaslanın. Kollarınızı iyice yukarı ve geriye doğru uzatın ve gerinin. Bacaklarınızın önde ve düz, ayaklarınızın yerde olmasına dikkat edin.

9. Ayakta dururken masa veya sandalyeden destek alın. Ayak parmak uçlarınız içe dönmüş şekilde parmak ucunda kalkın ve inin. Bunu 10 kere tekrarlayın.

10. Ayakta masa veya sandalyeden destek alın. Ayak parmak uçlarınızı dışa doğru döndürün, diz kapaklarınız ile parmak uçlarınız paralel olacaktır. Parmak ucunda kalkın ve inin. Bunu 10 kere tekrarlayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.