PROF.DR ORHAN KURAL KİMDİR, NELER YAPMIŞTIR...

Coronavirüs tedavisi görürken Hayatını kaybeden Prof. Orhan Kural kimdir? Sorusu merak konusu oldu. Peki, Orhan Kural kimdir? Peki Orhan Kural kaç yaşında ve nereliydi? İşte Orhan Kural hakkında merak edilenler...

BİYOGRAFİ: 

Orhan Kural, 1950 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamlayan Kural, 1972’de İTÜ Maden Fakültesi’ni bitirdi.

Mayıs 1973’te burslu okuduğu New York Columbia Üniversitesi’nden Maden Yüksek Mühendisi, Eylül 1978’de ise “Doktor” unvanı aldı.

İTÜ’de son dokuz yılı bölüm başkanı olmak üzere tam 44 yıl hizmet verdi.

Biri İngilizce olmak üzere, kömürle ilgili üç kitabın editörlüğünü yaptı.  

Kural, farklı ülkeleri tanıttığı 17 gezi kitabı ve Bu Kitap Başka adlı bir de anı kitabı hazırladı.

Kural, Matematik kitabını 2004 yılında yayınladı. Türkiye’nin değişik yerlerinde ve yurt dışında 42 kişisel fotoğraf sergisi açtı.

Ayrıca ilk ve orta dereceli okullar, üniversiteler, valilikler, belediyeler, sanayi kuruluşları, silahlı kuvvetler, polis meslek yüksekokulları, yurtlar, huzurevleri, hastaneler, halk eğitim merkezleri, müftülükler, siyasi parti merkezleri, değişik derneklerde ve halka açık yerlerde 81 il ve ayrıca 60’a yakın ülkede çevre bilincine odaklanan 6000’e yakın konferans verdi.

Ona yakın gazete ve dergide köşe ile gezi yazıları, makaleleri yayımlandı.

On altı yıldır değişik kanallarda radyo ve televizyon programları hazırlayıp sunan Kural, son 7 yıldır BlombergHT Televizyonu’nda Şebnem Schaefer ile “Lütfen +1” programını sunuyordu.

Orhan Kural "Lütfen +1" programyla 2018 yılında magazinkolik.com tarafından verilen "Yılın En İyi Çevre TV Programı" ödülünü kazanmıştı...

İngilizce, Almanca ve İtalyanca bilen Kural, Birleşmiş Milletlere kayıtlı 193 ülkeyi gezdi ve Nomadmania Sitesinde, dünyanın en gezgin insanları listesinde 48. sıradaydı.  

Türkiye Gezginler (Kulübü) Derneği’nin kuruculuğunu üstlenen Kural, 2003’te Benin Fahri Konsolusluğu’na, 2013 yılındada Vanuatu Fahri Konsolosluk Yardımcılığına atandı.

Bine yakın ödül ve plaket sahibi olan Orhan Kural’a 2014 yılında Cotonou’da “Benin Cumhuriyeti Devlet Nişanı” takdim edildi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.