• BIST 102.715
 • Altın 224,812
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara 0 °C

RAYTİNG TARTIŞMALARI BİTMİYOR!

RAYTİNG TARTIŞMALARI BİTMİYOR!
"Ayrılık" dizisi hakkında son günlerde ortaya atılan 'reyting' haberleriyle ilgili açıklama yayınlandı.

BASINA VE KAMUOYUNA

Son günlerde, bazı medya kuruluşlarında "Ayrılık" isimli dizimize yönelik çirkin ve asılsız bir takım haberler dolaşmaktadır.

Söz konusu haberlerde, "Ayrılık" dizisinin yapımcısı olarak gösterilen Akademi Neo Sinema okullarının "dizinin seyredilmesini teşvik etmek için, reyting cihazı bulunan evlere rüşvet dağıttığı" şeklinde mesnetsiz ve saçma iddialar ortaya atılmaktadır. İlkin, dizimiz Akademi Neo Sinema Okulu imzasıyla değil, Çağla Prodüksiyon olarak yapım ve yayına hazırlanmaktadır. Ve biz Çağla Prodüksiyon olarak bu kirli iddiaların belirli bir amaca hizmet ettiğini düşünmekteyiz!

Her şeyden önce, herkes şunu bilmelidir ki "Ayrılık" dizisi, pek az yapımcı şirketin cesaret edebileceği ve altından kalkabileceği büyüklükte bir prodüksiyondur. Birbirlerinin neredeyse kopyası olan onlarca dizinin ekranlarda cirit attığı böyle bir dönemde "Ayrılık"; konusuyla, oyuncu kadrosuyla ve niteliğiyle Türkiye ekranlarına yeni bir soluk getirme iddiasını taşımaktadır. Pekçok yapımcı şirketin hayalinde bile göremeyeceği Erdal Beşikçioğlu, M.Ali Nuroğlu, Kaan Urgancıoğlu, Azra Akın, Zeynep Tokuş, Atilla Saral ve Ahmet Özhan gibi profesyonel oyuncuları tek bir yapımda toplamak, her biri birbirinden zor şartlara sahip olan yedi ayrı ülkede set kurup çekimler gerçekleştirmek, dizimizin farkını ve kalitesini zaten iddialı bir biçimde ortaya koymaktadır.

Öte yandan "Ayrılık misyon sahibi bir dizidir. Birbirlerinden siyasi sınırlarla ayrılmış ülkelerin arasındaki tarihsel kardeşlik birliğini ana tema olarak ele almakta ve Türkiye'nin bölgedeki birleştirici rolüne vurgu yapmaktadır.

Anlaşılan, dizimizin sahip olduğu bu misyon, Türkiye'deki bazı kesimleri oldukça rahatsız etmiştir. Ki bu da ayrıca sorgulanması gereken bir başka husustur!

İddiamız açık ve nettir; "Ayrılık", daha ilk bölümünden itibaren, çirkin bir komploya kurban verilmek, kötü bir iktidar savaşına alet edilmek istenmektedir!

Oyuncularımızın roller ve çekimlerin gerçekleştirildiği ülkelerin şartları gereği giymek zorunda kaldığı kıyafetler, maksatlı haberlere alet edilmiş, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin dizimizin yüzünden zedelendiği yönünde komik haberler ortaya atılmış, yayın saatinde ekrana konulan bir tekrar bölümü fırsat bilinerek, dizimizin yayından kaldırıldığı bile iddia edilmiş, reytingleri sürekli ve kasıtlı olarak düşük gösterilmiştir!

Evet! "Ayrılık" dizisi, izlenme oranlarını dürüst bir şekilde ölçmekle sorumlu olan kuruluşun ortaya koyduğu reyting oranlarını kesinlikle hak etmemektedir. Bu şüphemiz doğrultusunda kuruluşumuz bundan üç hafta kadar önce, izlenme oranlarını ölçmekle sorumlu olan kuruluşa 'ham dakikalıkları ve gerçek reytingleri' açıklama çağrısında bulunmuş, bir yanıt alamayınca hakkını yasal yollarla aramak için, söz konusu kuruluşu mahkemeye vermiştir.

Yapılan haberlerde, deneklerin izleme alışkanlıklarındaki ani değişimin dikkat çekici bulunduğu ve bunun üzerine araştırma başlatıldığından söz edilmektedir. Yayınlanmış altı bölümünün reyting ortalaması 1.1 olan bir dizi için, 'ani bir değişim'den söz edebilmek, akıllara durgunluk vericidir! Büyük bir özveriyle, emekle ve inançla yapımına giriştiğimiz dizimizin reytinglerinin neden düşük olduğu sorusu, AGB Denetçisi Prof. Dr. Uğur Çağlı ve TİAK Genel sekreteri Meral Terem'e sorulduktan sonra, bu tür haberlerin çıkması da ayrıca manidardır!

İşte son günlerde ortaya atılan çirkin haberlerin asıl nedeni bunlardır!

Artık Türkiye'de, reyting ölçüm sisteminin güvenilirliğinin ve tarafsızlığının ciddi bir şekilde sorgulanmasının zamanı gelmiştir!

Ailelerin ya da teknisyenlerin üzerine zimmetli olması gereken ölçüm cihazları, üzerlerinde AGB etiketleriyle bitpazarlarında satılıyorken, denek listelerinin bazı kurum çalışanlarınca çarşaf çarşaf satıldığı da bilinirken, hiç kimse rating sisteminin sağlıklı olduğunu iddia edemez!

Söz konusu haberlerin belirli bir medya grubuna bağlı yazılı ve görsel basında yer alması da ayrıca dikkat çekicidir. MilliyetGazetesi çalışanı Birsen Altuntaş, müthiş bir habercilik performansı sergileyerek; şirket yetkililerimizden konuyla ilgili herhangi bir bilgi almadan, sormadan, sorgulamadan haberi yapmış, akabinde de "yapımcı şirket Akademi Neo'dan bir açıklama gelmedi" demiştir. Bir iddia ortaya atılırken, muhataplarının da görüşüne başvurulması ve bilgi alınması meslek etiği açısından önemli bir husustur. Aksine güdümlü habercilik denir ki, kimseye mesleğini öğretmek gibi bir çabamız da yoktur!

Bazı noktaları biraz daha aydınlığa kavuşturmak için, malum haberlerde adı "Ayrılık dizisi ile birlikte geçen "Çılgın Kanal" isimli dizinin, bu medya grubunun yayınlarını mizahi bir dille ele aldığını ve her iki dizinin de TRT ekranlarında yayınlanmakta olduğuna dikkat çekmek istiyoruz.

Malum medya grubunun, dizimizi, mevcut siyasi iktidar ile tutuştuğu kavgada bir araç olarak kullanmasına da kesinlikle izin vermeyeceğimizi şiddetle vurguluyoruz.

Yaklaşık seksenbin kişinin ekmek yediği bir sektörün kaderini ellerinde bulunduran AGB'ye açık çağrımızdır; AGB Denetçisi Prof. Dr. Uğur Çağlı ve TİAK Başkanı Sayın Ömer Kayalıoğlu'nu, kamuoyu önünde AGB'nin bizce etik dışı faaliyetlerini tartışabilmek ve belgelendirebilmek üzere, açık oturuma davet ediyoruz! Biliyoruz ki bazen adalet için savaşmak kaçınılmazdır. Ve biz hazırız!

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.