Rihanna... ULUSAL KAHRAMAN İLAN EDİLDİ!

Rihanna... ULUSAL KAHRAMAN İLAN EDİLDİ!

Rihanna’nın ülkesi Barbados, 1966 yılında tam bağımsızlık kazandı. Karayipler ülkesi Barbados, dün akşam başlayan ve bugün de devam eden törenle İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in hükümdarlığına son verdi. “Barbaros Cumhuriyeti” adını alan ülke, yapılan törenle Rihanna’yı ulusal kahraman ilan etti.

Barbados'ta Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth'i devlet başkanı statüsünden çıkarma töreninde konuşan Prens Charles, köleci geçmişle ilgili nedamet getirdi.

Dünyanın en genç cumhuriyeti, açtığı yeni sayfaya, Rihanna'yı ulusal kahraman ilan ederek başladı.

Güney Karayipler'in ada ülkesi Barbados, 29 Kasım'ı 30 Kasım'a bağlayan gece yarısı düzenlenen törenle Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth'i devlet başkanı statüsünden çıkararak dünyanın en yeni cumhuriyeti oldu.

Barbados'un başkenti ve en büyük şehri Bridgetown'da düzenlenen törende 2. Elizabeth'in büyük oğlu, Veliaht Prens Charles da hazır bulunurken, Britanya Kraliçesi'ni temsil eden kraliyet bayrağı indirildi.

“GEMİ KALKIYOR ARTIK”

Genel Vali Dame Sandra Mason, ilk Barbados Devlet Başkanı olarak yemin edip görevine başladı.

Mason, törende yaptığı konuşmada, "Barbados Cumhuriyeti'nin gemisi ilk yolculuğuna başlıyor.

Fırtınalara göğüs germeyi başarsın, ülkemize vatan olsun ve halkımızı geleceğe taşısın" dedi.

2018'den beri adanın genel valisi olan 72 yaşındaki kadın lider, geçen ay parlamentoda yapılan oylamayla seçilmiş başkan olarak belirlenmişti.

Eski Britanya sömürgesi Barbados, bağımsızlığının 55. yıldönümünde kraliyetle bağlarını kesse de Britanya Milletler Topluluğu içinde kalmaya devam edecek.

“TARİHİMİZİ SONSUZA DEK LEKELEYEN KÖLELİĞİN KORKUNÇ VAHŞETİ”

Galler Prensi Charles, törende yaptığı konuşmada, "Geçmişimizin en karanlık günlerinden ve tarihimizi sonsuza dek lekeleyen köleliğin korkunç vahşetinden beri bu adanın insanları yollarını olağanüstü bir metanetle çizdi" vurgusunda bulundu.

Kendisini “Barbados dostu” olarak tanımlayan Prens Charles, iki ülke ilişkilerinin anayasal değişime karşın devam edeceğini söyledi.

Ancak törenin katılımcıları arasında en dikkat çekici isim, Barbadoslu ünlü şarkıcı Robyn Rihanna Fenty oldu.

Dünyanın pek çok yerinde insanlar Barbados'u Rihanna'nın memleketi olarak bilirken, tören Rihanna'ya ulusal kahraman nişanı verilmesine de sahne oldu.

“ELMAS GİBİ PARLAMAYA DEVAM ET”

Başbakan Mia Mottley'nin 33 yaşındaki süper yıldızın “Barbados Ulusal Kahramanı” unvanına layık görüldüğünü açıklaması, tezahüratlarla karşılandı.

Rihanna'yı platforma çağıran Mottley, ünlü şarkısına atıfla "Elmas gibi parlamaya ve çalışmalarınla, eylemlerinle ulusunu onurlandırmaya devam et" diyerek resmen ulusal kahraman ilan etti.

Barbados'un 11. ulusal kahramanı ve 2. kadın ulusal kahramanı olan Rihanna'nın resmi adının önüne artık bir saygı unvanı da eklendi. (The Right Honourable Robyn Rihanna Fenty).

Ünü ABD'den dünyaya yayılan, ancak Barbados'ta doğup büyüyen Rihanna, 2018 yılında Barbados hükümeti tarafından Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi olarak atanıp adaya eğitim, turizm ve yatırımı teşvik etmekle görevlendirildi.

Bu arada Britanya Kraliçesi'nin devlet başkanı statüsünde olduğu ülke sayısı 15'e indi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.