SAĞLIKSIZ TIRNAKLAR, HASTALIK HABERCİSİ !..

SAĞLIKSIZ TIRNAKLAR, HASTALIK HABERCİSİ !..

Sağlıksız tırnakların demir eksikliği anemisinden, bazı romatizmal hastalıklara kadar birçok rahatsızlığın habercisi olabileceğini biliyor muydunuz?

Tırnaklar saç ve cilt gibi aynı kök hücreden üretilir. Daha sonra hücreler farklılaşarak ilgili bölümleri oluşturur. Mucizevi bir kodlama sonrası mükemmel bir disiplinle tüm hücrelerimiz bir araya gelerek organlarımızı oluşturur. Tırnaklar kemik ve kıkırdaktan sonra vücudumuzda en sert olan yapılarımızdır.

Beslenmeleri parmakların tırnak diplerinde bulunan, cilt altında ?tırnak matriksi? denilen bölümden olmaktadır. Bu alana zengin bir damarın uç bölgesi olarak da bakılabilir. Tırnak matriksinin bütünlüğü bozulacak olursa (örneğin parmağın kapıya sıkışması veya manikür - pedikür sırasında bu bölgenin zedelenmesi gibi) tırnağınız aylarca, bazen yıllarca bozuk şekilli olarak uzayacak veya uzayamayıp cilde yapışık kalacaktır.

Hastalıkların tanısı konulabilir...

Tırnaklar saç ve cilt gibi cilt hastalıkları uzmanı tarafından rutin olarak değerlendirilmesi gereken bölümlerdendir. Tırnaklara bakılarak demir eksikliği anemisinin, bazı saç ve cilt hastalıklarının tırnak tutulumu olanlarının, doğumsal bazı durumların, bazı otoimmun (vücudun kendi kendine saldırısıyla olan) hastalıkların, bazı romatizmal hastalıkların tanısı konulabilir.

Tırnağın iyileşmesi hastalığa neden olan durumun tedavisiyle mümkündür. Tırnak üzerine sürülen kozmetiklerin (dermokozmetik ve ilaçlar hariç) dıştan emilimi çok zordur. Bu nedenle ağızdan verilen vitamin ve ilaçlarla tedavi edilir. Eğer tırnaklarınızda bir türlü geçemk bilmeyen beyaz lekeler ve sarılıklar varsa, en yakın zamanda bir uzmana baş vurmanız gerekmektedir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.