• BIST 96.153
 • Altın 239,668
 • Dolar 5,8253
 • Euro 6,5531
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 12 °C

Saldırıya uğrayan Savaş Kalafat köşesinde yazdı... FERDİ TAYFUR AYIP ETTİ...

Saldırıya uğrayan Savaş Kalafat köşesinde yazdı... FERDİ TAYFUR AYIP ETTİ...
Bugün "Arım Balım Peteğim" programını bsana ve Savaş Kalafat'a saldıran Ferdi Tayfur'a karşı tepkiler gelmeye devam ederken, canlı yayın sırasında ve kuliste sözlü ve fiili saldırıya uğrayan Savaş Kalafat olayı kendi köşesinde kaleme aldı...

İşte Savaş Kalafat'ın köşe yazısı...

-------------------------------------------

Özel hayatındaki bilinmeyenlerle, bilinenlerin harmanlandığı bir dönemde, Arabeskin tanınmış ve yaşanan efsanesi olarak kabul gören Ferdi Tayfur'un, bugün canlı yayında, Arım Balım Peteğim programındaki şahsıma yönelik açıklamalarını, yanlış algılamadan kaynaklanan talihsiz sözler olarak kabul ediyorum.

Sonrasında gelişen olaylar içinde, Ferdi Tayfur gibi müzikte kimliğini kanıtlamış bir sanatçının, fiziki taciz sayılacak olan saldırısıyla karşılaşmış olmamı da, aynı talihsiz ruh halinin yansıması olarak görüyorum.

Ferdi Tayfur'un, programdaki söz konusu konuşmaları ve sonrasında gerçekleştirdiği saldırısına ilişkin, önceden tasarlanmış bir davranış içinde olmasını, gelişen olayların detaylarından da anlaşılmaktadır.

Stüdyoya gelirken yanında kamera getirip programı çektirmeye kalkması, daha sonra da dışarıda yaptığı saldırıyı görüntülemeye kalkması da, önceden tasarlanmış ve kurgulanmış niyetinin delilidir?

Açık ve net olarak belirteyim ki, meslek hayatımın ilk ve tek saldırısına uğradım. Doğrusu, Ferdi Tayfur'la program öncesindeki sohbetimiz ve yayından günler öncesi ısrarla programa gelmek için araya, "ortak dost" sayılan aracılar koymasından da hiç şüphelenmedim. Meğer hepsi yapacağı planlı saldırı için önceden tasarlanmış adımlarmış.

Kameralı adamını yayına getirmek, saldırı öncesi ve sonrası çekim yapmak, beli silahlı korumasını kulise kadar sokmak, elinde gitarıyla yayına çıkmak da bu planın parçalarıymış.

Beyaz renkli gitarını, şayet yayına çıkmış olsaydım kafamda parçalayacağını söyleyecek kadar ileri gitmesi de, önemli bir sanatçı olan Ferdi Tayfur'un nasıl bir ruh durumunda olduğunun kanıtıdır.

Hayalinde, elindeki beyaz gitarını "benim kanıma" bulamayı aklına koymuş bir sanatçının bu sözlerine uygun tavrı gerçekten ürkütücüdür? Sizce sahnelere 40 yılını verdiğini söyleyen bir sanatçının bu kabadayı tavrı yakışık aldı mı?

Doğrusu, Ferdi Tayfur gibi bir sanatçıdan da böyle haksız bir saldırıyı beklemiyordum. Anlaşılacağı üzere Ferdi Tayfur'a bu "ayıp" hiç yakışmadı? Asıl merak ettiğim, saldırısını gerçekleştirirken diğer yanağımı uzatıp "Ferdi Ağabey istiyorsan bir tane de buna vur" dediğimde utanıp utanmadığıdır?

Sürekli basın kartı sahibi bir gazeteci olarak, bir sanatçının fiziki saldırısına uğramış olmak kolay hazmedilir bir durum değildir. Buna rağmen olayların istenmeyen durumlara gelmemesi adına davranışının karşısında çağdaş bir sakinlik içinde durmam da, mesleğim ve onun temsilcileri adına sorumluluk taşımam yüzündendir?

Ferdi Tayfur 30 yıllık imam nikâhlısı Necla Nazır'dan ayrılmasının müsebbibi olarak şahsımı gördüğünü Arım Balım Peteğim programındaki sözlerinden ifade etmiş olmakla birlikte gerçek şöyledir.

Baştan söylemeliyim ki, üç hafta önce Star TV'nin magazin programı Zoom'da yayınlanan, Ferdi Tayfur'un yıllar önce eşi olduğunu ve ondan bir çocuk dünyaya getirdiğini iddia eden Fatma Nur adındaki hanımla ilgili haberin söz konusu programda yer almasında ilgim yoktur.

Çünkü söz konusu haberin mesnedi olarak görülen görüntüler, zamanında müdürü olduğum Star magazin servisi tarafından 7 yıl önce İHA'ya çektirilmiştir. Söz konusu görüntüler o günden bu yana Star'ın arşivinde dururken, olayın bugün haber haline getirilme sebebi ise, Ferdi Tayfur'un karısı ve oğlu Timur'un annesi olduğunu iddia eden Fatma Nur'un 2006 yılında vefat ettikten sonra, üzerinde yazısı bile bulunmayan bir mezara defnedilmiş olmasıdır. En azından, niteliği ne olursa olsun Zoom'da bu olay böyle bir haber mantığıyla yayınlandı?

Oysaki gazetelere yansıyan haberlerden ve yapılan televizyon yayınlarından anlaşılacağı gibi Ferdi Tayfur'un Necla Nazır'la gerçekleşen ayrılığındaki olaylara mesnet olan haber, vefat etmiş olan Fatma Nur Hanımdan ziyade, iddia olunan ve doğruluğu henüz kanıtlanmamış ama iddia şeklinde gazetelerde yer alan başka bir kadınla olan ilişkidir? Ya da bilmediğimiz başka bir nedendir.

Söz konusu hanımla ilgili gazetelerde çeşitli haberler çıkmış olmakla birlikte magazin programlarına da konu olmuştur? Dahası bahse konu olan hanımla ilgili Ferdi Tayfur müspet ya da menfi herhangi bir açıklaması olmamıştır?

Arım Balım Peteğim Programının koordinatörü olarak üç hafta önce, olayların yoğunlaştığı sıralarda, yaptığımız son yayında. Ferdi Tayfur'a medyanın yaptığı tek yanlı yüklenmeleri "bir infaz" olarak niteleyip, bu tavrın içinde olmayacağımızı, bize başvurup Ferdi Tayfur'un o günlerdeki yaşamına ilişkin detaylar vermek isteyen muhbir vatandaşın söyleşisinin yayınlamayacağımızı belirtmiş olmak da bizim iyi niyetimizin göstergesidir? Söz konusu açıklamayı bizzat programda yaptıktan sonra Ferdi Tayfur'un yakınlarından da teşekkür telefonları aldığımı belirtmeliyim.

Üzüntülerimizden biri de değerli sanatçı Ferdi Tayfur'un bunu anlamamış olmasıdır?

Saygılarımla

Savaş Kalafat

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.