Seda Sayan...5 YIL HAPİS ŞOKU!

Seda Sayan...5 YIL HAPİS ŞOKU!

Şarkıcı Seda Sayan, 3 yıl önce Beyoğlu'nda satın aldığı kafe nedeniyle mahkemelik oldu.

Seda Sayan ve kafede kiracı ve işletmeci olan çalışan 3 kişi hakkında, SİT alanı içerisinde yer aldığı belirtilen kafede yapılan değişiklikle "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na Muhalefet" suçundan 2'şer yıldan 5'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada tutuksuz sanıklardan Rıdvan Beşer hazır bulundu. Seda Sayan ise işlerinin çok yoğun olmasını gerekçe göstererek duruşmaya katılmadı. Sanık Beşer yaptığı savunmasında suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Seda Sayan'ın da aralarında bulunduğu diğer 3 tutuksuz sanığın ifadesinin bir sonraki duruşmada alınmasına karar veren mahkeme, duruşmayı Eylül ayına erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan 2 sayfalık iddianamede, Seda Sayan, Özlem Özgür Bükülmez, Senem Cimilli Gürler ve Rıdvan Beşer 'şüpheli' sıfatıyla yer aldı. Cumhuriyet Savcısı Onur Ekinci tarafından hazırlanan iki sayfalık iddianamede şüpheli Seda Sayan'ın Beyoğlu'ndaki 134 pafta, 39 ada ve 39 parselde bulunan kafenin sahibi olduğu, diğer şüphelerin de kiracı ve işletmeci oldukları kaydedildi.

"KENTSEL VE TARİHİ SİT ALANI"

İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 7 Temmuz 1993 tarihli 4100 sayılı kararı ile belirlenen kentsel ve tarihi SİT alanı içerisinde kalmasına rağmen, şüphelilerin izinsiz olarak yapının arka taraflarındaki bahçe duvarlarına bitişik olarak, belli aralıklarla metal profiller koydukları iddia edildi. Profillerin altta tuğla ve beton ayaklara oturtulduğu, üst kısımlardan bir yatay profil ile birbirlerine bağlanmış olduğu belirtildi.

"DEĞİŞİKLİK YAPILIDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ"

Komşu 34 parseldeki bahçe duvarlarının bir kısmının kaldırılarak, yan parsel bahçesine açılan kapısı da olan metal konstrüksiyonlu cam olarak yapıldığı, ek yapı ön cephe doğramalarının projesinden farklı uygulandığı, giriş katında arka kısmında bölme duvarları ile plan değişikliği yapıldığı öne sürüldü. Üst kattan bahçe ile merdivenin yönünün değiştirildiği, bahçenin kafenin açık kısmı olarak kullanıldığı, bahçe duvarının büyük camlarla çevrildiği ifade edildi. Ana yapı bodrum katında arka tarafta bulunan etrafı duvarla çevrili projeye göre -1.72 kotunda bulunan avlunun bir kısmının camla kapatılarak, bodrum kattaki daire tarafından kullanılan metal-cam konstrüksiyonlu bir mekan olarak kullanıldığının tespit edildiği kaydedildi.

ATILI SUÇU İŞLEDİKLERİ İDDİA EDİLEN SANIKLARIN 5 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Şüphelilerin atılı suçu işlediği öne sürülen iddianamede, Seda Sayan'ın da aralarında bulunduğu şüphelileri 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na Muhalefet Etmek suçundan 2'şer yıldan 5'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

"YAPILDIĞI SÖYLENEN EYLEMLER İFTİRADIR, HİÇBİR DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAMIŞIZDIR"

Soruşturma kapsamında Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nde 9 Haziran 2014'de ifade veren Seda Sayan, "İlgili gayrimenkulü 2012'de satın aldım. İçerisinde kafe kiracıydı. Kira kontratı hali hazırda devam etmektedir. Hiçbir değişikliği yapmamışızdır. Kiracım da bu tarz şeylere karışmamıştır. Yapıldığı söylenen eylemler iftiradır, hiçbir şekilde yapılmamıştır. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesini saygılarımızla talep ederiz. Üzerime atılı suçlamayı ve uzlaşmayı kabul etmiyorum"ifadelerini kullanmıştı

Kaynak:internethaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.