Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması... BAŞLADI!..

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması... BAŞLADI!..

Bu yıl ilk kez Sultanbeyli Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması başladı. Yarışmanın ilk gününde film gösterimlerinin yanı sıra Ulusal Yarışma Jürisi Başkanı usta oyuncu Perihan Savaş ile gerçekleştirilen söyleşi de sinemaseverler tarafından ilgiyle takip edildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Sultanbeyli Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması seyircisine kavuştu.

Yarışma kapsamında, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen film gösterimlerinin yanı sıra Sultanbeyli Belediyesi sosyal medya hesaplarından gerçekleştirilen Beyazperdeden Beyazcama Bir Usta: Perihan Savaş söyleşisi ile katılımcılar sinemayla dolu bir gün yaşadı. 

Uluslararası Yarışma Filmleri Sultanbeyli’de 

Yarışma kapsamında ilk olarak Uluslararası Yarışma finalist filmlerinin gösterimleri gerçekleştirildi. 

Sagnik Dutta Gupta’nın Abandonment, Mahdi Iravani’nin Behind the Glasses, Karol Ulman’ın End of the World, Yousef Kargar’ın Gabriel, Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte ve Zoé Devise’in Migrants, Jean-Marie Villeneuve’in On the Other Side, Santiago Aguilera ve Gabriel Monreal’in The Boy and The Mountain, Yağmur Kartal’ın The Toymaker Hidden Heirloom, Ragıp Türk’ün Tor ve Munir Atalla’nın Wolf’s Milk filmleri seyircileri dünyanın farklı coğrafyalarından hikaye ve kültürlerle tanıştırdı. 

“Yunus Emre” Özel Seçkiyle Anıldı

Günün ikinci seansında ise vefatının 700. yıldönümü sebebiyle UNESCO tarafından kabul edilen Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında, Anadolu'da Türkçe şiirin öncülüğünü yapan, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre anısına da film gösterimi yapıldı.

Yunus Emre’nin anısı için gösterilen filmler arasında Muhammet Emin Altunkaynak’ın Anormal, Ömer Dişbudak’ın Burhan, Ferhat Zengin ve Bahadır Kapır’ın Büyülü Fener Bekçileri, Sude Özbek’in Sahne Tozu ve Ferman Narin’in Şeker Gıda yer aldı.  

Perihan Savaş’tan Gençlere Önemli Tavsiyeler  

Günün merakla beklenen etkinliği ise yarışmanın Ulusal Yarışma Jürisi başkanı da olan usta oyuncu Perihan Savaş ile gerçekleştirilen Beyazperdeden Beyazcama Bir Usta söyleşisiydi.

Yarışmanın danışmanlığını üstlenen Suat Köçer’in moderatörlüğündeki söyleşide oyunculuğuna, kısa filmlere, yarışmalara dair merak edilenleri cevaplayan Savaş, dizi ve film sektörüne dair de görüşlerini paylaştı. 

“Yeşilçam’dan Geldik Ama Bugüne de Adapte Olmak Gerekiyor” 

Söyleşide ilk olarak kısa süre önce final yapan fenomen dizi Çukur ile ilgili açıklamalarda bunulan Perihan Savaş “Çukur’da gençlerle, genç yönetmenlerle ve oyuncularla çalışmak çok güzel bir tecrübeydi benim için çünkü her zaman yeniliği takip etmek gerekiyor.

Biz Yeşilçam’dan geldik. Yeşilçam’da bazı şeyler eskide kalır ama bugüne de adapte olmak gerekiyor” dedi.

Dizide canlandırdığı Sultan karakteri hakkında da konuşan Savaş, gerçek yaşamdaki karakterinin tam tersi bir karaktere büründüğünü ve bunun da kendi kariyeri açısından çok güzel bir tecrübe olduğunu ifade etti.

Disiplin konusunda kendi hayatında dizideki karakteri kadar katı olmadığını, çocuklarına da her zaman arkadaş gibi davrandığını ifade eden usta oyuncu, ailesiyle olan iletişiminin her daim güçlü olduğunu söyledi.

Savaş, Sultan karakterleriyle olan benzer noktalarını ise “Evlatlarına sahip çıkması ve evlatlarının onun için her şeyden önce geliyor olması Sultan’ı kendimle özdeşleştirmemi sağlıyor.

Sultan için aile ve torunları her şeyden önce geliyor. O yönüyle bir o yanımız bağdaşıyor” cümleleriyle ifade etti.  

“Birbirinin Kopyası Diziler Yapmak Yerine Yeni Hikayeler Bulunmalı” 

Söyleşinin ilerleyen dakikalarında televizyon ve dizi sektörüne dair açıklamalarda bulunan Perihan Savaş “Televizyon için yapılan işlere baktığımızda biraz hikaye zorluğu çekiyoruz.

Bunun yanı sıra tutan bir hikâyenin benzerlerinin de çekilmesini özellikle son yıllarda çok görmeye başlıyoruz.

Bu kolaylığa kaçmak yerine başka ve yeni hikayeler bulunmalı” dedi.

Konuşmasında dijital platformlar için üretilen dizilere dair değerlendirmeler de yapan Savaş, “Dijital için çekilen dizilerin paket halinde çekilmesi ve sürelerinin kısa olması oyucuların verimi açısından çok cazip” diyerek bu tip bir çalışma sisteminin sektörden para kazanan herkes için daha doğru olacağını ve en önemlisi hikayelerin de makul sürelerde daha iyi anlatılacağını ifade etti.    

“Film Çekmekten Hiçbir Zaman Vazgeçmeyin”

Perihan Savaş, Türkiye’deki genç sinemacılara dair de görüşlerini paylaştığı söyleşide özellikle belgesel ve kısa film alanlarında çok başarılı işlere imza atıldığının altını çizdi.

Kısa film festival ve yarışmalarının gençlerin sanatsal üretimine yönelik en büyük motivasyonlardan biri olduğunu da belirten Savaş, gençler için “Yeteneklerinizi fark edin, film çekmeye ve güzel işler çıkartmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin” dedi.

“Yüreğinizi Vererek Mesleğinizi Sevin”

Yaptığı işlerde gençlerle çalışmanın çok keyifli olduğunu belirterek oyuncu olmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulunan Perihan Savaş “Gençlere ilk söyleyeceğim öncelikle işlerini sevmeleri. Gerçekten yüreğinizi vererek mesleğinizi seveceksiniz, okuyacaksınız, araştıracaksınız ve yapmaktan çekinmeyeceksiniz.

Denemekten asla ve asla korkmayın. Deneyin ve yeni tecrübeler edinip yolunuzu kendiniz açacaksınız” dedi.

Yarışmayı düzenleyen Sultanbeyli Belediyesi’nin yaptığını işin değerini ısrarla dile getiren Perihan Savaş, bu tip yarışma ve festivalleri düzenleyen tüm belediyelere sinema alanındaki yetenekleri keşfettikleri için gençler adına teşekkür etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.