• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 4 °C

TURİZMİN DEVLERİ GÜRÜLTÜ SORUNUNU NASIL ÇÖZDÜ?

TURİZMİN DEVLERİ GÜRÜLTÜ SORUNUNU NASIL ÇÖZDÜ?
Yaz ayının gelmesiyle birlikte hem İstanbul hem de tatil yörelerinde eğlence mekânlarının açık havaya taşınması Türkiye'de gürültü kirliliği tartışmasını yeniden alevlendirdi.

Alınan karar gereğince eğlence yerlerinde müzik yayınının gece saat 23.59'da durdurulması gerekiyor.

Bu durum, yılda 27 milyondan fazla turist ağırlayan Türkiye'de özellikle turizm sektörünün tepkisini çekiyor. Turizmciler, bu kararın geçen yıl 21 milyar dolardan fazla gelir elde edilen sektörü vurmasından endişeli.

Türkiye, bu tartışmanın yaşandığı tek ülke değil. Özellikle yaz turizminde Türkiye'nin en büyük rakipleri arasında gösterilen İspanya ve Fransa gibi ülkelerde bulunan çözümlerle bu tartışma çoktan geride kalmış durumda. Üstelik Türkiye'deki gibi sert yasaklar getirilmeden.

Bununla birlikte gelişmiş Batı ülkelerinde, yetkililere yardımcı olan bilinçli vatandaşların da sorunun çözümüne büyük katkı sağladığı görülüyor.

FRANSA

Ülkede yüksek müzik düzeyinden kaynaklanan gürültü kirliliğinin önüne daha çok kapalı ve dışarıya ses yansıtmayacak mekanların kullanılmasıyla geçiliyor. Bununla birlikte sesin yukardan verildiği hoparlör sistemleri de arka plan gürültüsünün özellikle açık mekanlarda en aza indirilmesine yardımcı oluyor.

Bu sistemler Fransa dışında, İtalya, İspanya, İngiltere, İsveç, Türkiye ve Avustralya'da kullanılıyor. Ancak bununla ilgili yasalarda zorlayıcı maddeler bulunmuyor.

Fransa'da çevresel gürültüye getirilen limit değerlere uyulmaması durumunda işletmelere 7 bin 500 euro para cezası veriliyor. İhlalin tekrarı halinde ceza beş misli artırılıyor. Diğer yaptırımlar arasında 2 yıllık hapis cezası, ses sistemlerine ve ekipmanlarına el koyma da bulunuyor.

İSPANYA

Turizm, Avrupa'da ekonomisi son finansal krizden en olumsuz etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya için büyük öneme sahip bulunuyor. 2009 sonu itibariyle toplam gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYİH) yaklaşık 1.5 trilyon dolar olan İspanya'yı yılda 52 milyondan fazla turist ziyaret ediyor.

Turizmden yıllık 60 milyar dolardan fazla gelir elde eden İspanya, bu alandaki avantajını yitirmemek için gerekli önlemleri alma konusunda oldukça hassas davranıyor.

Başta İbiza olmak üzere birçok popüler eğlence merkezi bulunan İspanya'da, gürültü kirliliğinin önüne, özellikle mekanlarda uygulanan başarılı ses yalıtımı çözümleri ile geçiliyor.

ALMANYA

Çalışma saatlerine bağlılıklarıyla bilinen Almanlar gürültü kirliliği konusunda yine sıkı önlemler almış durumda. Eğlencenin çoğunlukla, kapalı mekanlarda yapıldığı ülkede ses yalıtımına verilen önem üst seviyede bulunuyor. Bununla birlikte yaz aylarında alternatif olarak kurulan büyük eğlence çadırları ise gürültü kirliliğine neden olmaması için şehir dışına konuşlandırılıyor.

Bunun yanı sıra konutlarda rahatsızlığın önüne geçilmesi için saat 22.00'den sonra yüksek ses çıkarılması yasaklanmış durumda. Aynı şekilde Pazar günleri ve saat 12.00 ile 14.00 arasına denk gelen öğlen aralarında da gürültü kısıtlaması bulunuyor.

ABD

Yılda 50 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği ve 100 milyar doların üzerinde döviz bıraktığı ABD'de gürültü kirliliğini önleme konusunda eyaletlerin kendi uygulamaları bulunuyor.

Örneğin, hızlı ve sesli yaşantısıyla bilinen New York'ta, 2007 yılında değişiklik yapılan Gürültü Yasası ile şehirde hem yapılaşmadan hem de gece hayatından kaynaklanan ses kirliği konusunda adımlar atıldı. New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg, 'Sessiz Gece Operasyonu' adını verdikleri bu girişimle, şehrin gelişimine zarar vermeden daha sessiz ve yaşanabilir bir yer olma hedefini koydu. Yeni yasayla, hem akustik teknolojisindeki son gelişmeler daha çok dikkate alındı hem de daha esnek ve makul cezaların uygulanmasına karar verildi.

ABD

Diğer bir eyalet Massachusetts'te ise elektronik ses yükselticilerinden kaynaklanan gürültü seviyesi, gece 23.00 ile sabah 07.00 arasında 50 desibeli, diğer zamanlarda 70 desibeli aşamıyor. Kurallara uyulmadığı takdirde ise hem para cezası hem de cihazlara el konulabiliyor.

Gürültü ölçümünde kullanılan desibel seviyesini bir örnekle açıklamak gerekirse; bir otomobile yakın noktadan duyulan korna sesi yaklaşık 100 desibel, gök gürültüsü ise 120 desibele yaklaşıyor.

ABD'de eyaletlerin çoğunda ise gündüzleri sokaklardaki ses limiti 65 desibel iken akşam bu seviye 55 desibele çekiliyor.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Başlıca gelir kaynağı turizm olan ve birçok otel ile eğlence mekanına ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) de gürültü kirliliğini önlemeye yönelik kapsamlı yasalar bulunuyor.

KKTC'nin Çevre Yasası'nda, açık hava diskoteklerinin konumları ve diğer koşullar dikkate alınarak, hafta içi saat 03.00'e kadar, hafta sonu (Cuma ve Cumartesi) geceleri ise saat 05.00'e kadar müzik yayını yapmasına izin veriliyor. Yasaya göre, gürültü seviyesi, sesin kaynağında 90 desibeli, işletme alanı sınırında ise 60 desibeli aşmamak zorunda.

JAMAİKA

Turizmin başlıca gelir kapısı olduğu Orta Amerika'nın denizlerle çevrili adası Jamaika'nın şehirleri ve kasabaları, uluslararası standartlar göz önünde bulundurulduğunda 'gürültülü' olarak tanımlanabilir. Bu ülkeyi ziyaret eden kime sorarsanız sorun, Kingston ve Montego Körfezleri için bu tanımlamayı kolayca yapacaktır. Ülkede, gürültünün engellenmesi için çıkarılan yasa bir noktaya kadar faydalı olsa da, sorunu ortadan kaldırmaya yetmiyor.

Yasaya göre, açık eğlence mekanlarında 100 metre uzaktan duyulabilecek şiddette ve çevredekileri rahatsız edebilecek müziğe izin verilmiyor. Ancak, mesafe konusundaki bu soyutluk, kuralların esnetilmesinin gelişmiş ülkelere kıyasla daha kolay olduğu bu ülkede, yasaların çiğnenmesi için boşluk yaratıyor.

Jamaika halkının gelişmiş Avrupa ülkelerine kıyasla daha rahat ve kurallara daha az bağımlı yaşam tarzı, yasaların esnetilmesini kolaylaştırıyor.

Aslında, Jamaika gibi ülkelerde insanları rahatsız etmeden açık eğlence mekanlarında müzik yapmanın tek çözümü, bunu yerleşim yerlerinden uzakta yapmaktan geçiyor. Ancak yine de 100 metre kuralını ilk kez çiğneyen işletmeler 15 bin dolar ceza, ikinci kez çiğneyenler ise 30 bin dolar ceza ödüyor. Aynı ihlal ikiden fazla yapıldığında ise 50 bin doları geçmeyecek şekilde para cezası ya da bir yıldan az olmak üzere hapis cezası veriliyor

İNGİLTERE

İngiltere'de saat 23.00 ile 07.00 arasında dışarıya gürültü yaymak yasaklanmış durumda. Bu konuda sıkı denetimler uygulayan idari birimler, şikayet geldiğinde hızlı şekilde müdahalede bulunuyor. İşletmelere ise müziğin dışarıya iletimini en az seviyeye indirecek koşulları sağlanmadıkları sürecek çalışma ruhsatı verilmiyor.

İngiltere'de her türlü müzik yayını yapacak eğlence yerleri için gürültü kontrol tedbirlerini içeren gürültü yönetim planları talep ediliyor. Şikayetlere bağlı olarak yerel konseyler tarafından, ilgili eğlence yerlerinin lisansları tekrar gözden geçirilip iptal edilebiliyor. Alternatif olarak ise bu işletmelere saat sınırlaması da getirilebiliyor.

Ancak İngiliz yasaları, ses düzeyi ile ilgili şikayetin resmi düzeye taşınmasından önce tarafların sorunu kendi aralarında çözmesi yönünde tavsiyelerde bulunuyor.

Taraflar durumu kendi aralarında çözemediği takdirde, özel ekipler şikayet için incelemeye geliyor ve olay resmi düzeye taşınıyor

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.