• BIST 96.886
 • Altın 239,013
 • Dolar 5,8039
 • Euro 6,5177
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 6 °C

Türk milleti sandıkta rengini belli etti...HER MİLLET LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE YÖNETİLİR...

Türk milleti sandıkta rengini belli etti...HER MİLLET LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE YÖNETİLİR...
23. dönem milletvekili seçimi için 42 milyon 533 bin 41 seçmen bugün sandık başına gitti... Cumhuriyet tarihinin en yüksek katılımlı seçimlerinden biri olması beklenen 22 Temmuz erken seçimi, büyük sürprizlere de gebe... İşte, sandık başındaki seçimin nab

ANTALYA'DA EL İLANI ARBEDESİ

Antalya Demre'de sabaha karşı sokaklara el ilanı döktükleri iddia edilen AKP Demre Gençlik Kolları üyesi gençler ile MHP İlçe Başkanı Rasık Şahin ve Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Bağlı arasında tartışma çıktı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki AK Parti seçim bürosu önünde meydana gelen tartışma, her iki partiye mensup kişilerin de katılmasıyla kavgaya dönüştü.

Olayda, AKP Demre Gençlik Kolları Başkanı Ganim Nalbant (23) ile Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Ramazan Arıkan (23) yaralandı. Nalbant ve Arıkan, Demre Devlet Hastanesinde ayakta tedavi edilirken, taraflar birbirlerinden davacı oldular.

AKP İlçe Başkanı Veli Sertbaş, yaptığı açıklamada, çok sakin bir seçim çalışması süreci geçirdiklerini belirterek, "Halkımız kaba kuvvete dersini sandıkta verecek" dedi.

MHP İlçe Başkanı Rasık Şahin de yaşanan olayda tarafları barıştırdığını, ancak kendisinin olay yerinden ayrılmasının ardından AKP İlçe Başkanı Veli Sertbaş'ın tartışmanın yaşandığı yere gelerek kavganın büyümesine neden olduğunu iddia etti.

SANDIK GÖREVLİLERİ KAVGA ETTİ

ISPARTA'da Bahçelievler İlköğretim Okulu'nda sandık başında görev yapan AKP'li gözetmen Suat Kahraman, yardım etmek için yaşlı bir kadın ile oy kullanma kabinine girince, MHP'nin görevlendirdiği gözetmen kabinden çıkması için ikaz ettikten sonra kavga etti.

Yaşlı bir kadın nasıl oy kullanıldığını bilmediğini söyleyince AKP'li gözetmen Kahraman kadın ile birlikte oy kullanma kabinine gitti. Bunu gören MHP'nin görevlendirdiği adı açıklanmayan gözetmen kendisini uyardı. İki gözetmenin arasında başlayan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Adı belirlenemeyen MHP'li gözetmen Kahraman'a kafa attı. Saat 09.30 sıralarında meydana gelen olayda kaşı yarılan gözetmen, Isparta Devlet Hastanesi'ne giderek tedavi olup rapor aldı. Polis, soruşturmaya başladı.

DİYARBAKIR'DA DA KAVGA

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Kapuzlu köyünde, DTP yanlılarıyla CHP'liler arasında çıkan bıçaklı kavgada 3 kişi yaralandı.

Bismil'in Kapuzlu köyünde sandıkta oy verme işlemi sırasında aynı aşiretten olduğu belirtilenler arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa bir süre sonra taşlı, sopalı ve bıçaklı kavgaya dönüştü. Kavgada, Ramazan Akdoğan, Ercan Akdoğan ve Mesut Ekinci adlı vatandaşlar bıçak darbeleriyle yaralandı.

Yaralılar Batman Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, durumu ağır olan Ramazan Akdoğan'ın Diyarbakır'a sevk edildiği belirtildi. Jandarma köyde geniş güvenlik önlemi aldı.

CUMHURBAŞKANI SEZER ALKIŞLARLA OY KULLANDI

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, milletvekili genel seçimlerinde oyunu, Ahmet Andiçen İlköğretim Okulunda 2073 Numaralı sandıkta kullandı.

Çankaya Birlik Mahallesindeki Ahmet Andiçen İlköğretim Okuluna saat 9.00'da sivil plakalı bir araç ile gelen Cumhurbaşkanı Sezer, eşi Semra Sezer ile okulun ikinci katındaki 2073 Numaralı sandığa gitti.

Görevlilere Anayasa Mahkemesi tanıtım kartını veren Cumhurbaşkanı Sezer, oyunu atarken ısrar üzerine gazetecilere görüntü verdi.

Soru üzerine, seçimin demokrasinin gereği olduğunu belirten Sezer, "Ulusumuz, ülkemiz, Türkiye için hayırlı olsun" dedi.

Sezer ve eşi okuldan ayrılırken, bazı vatandaşlarla da ayaküstü sohbet etti. Vatandaşların alkışları arasında okuldan ayrılan Sezer, gazetecilere oylarını kullanıp kullanmadıklarını sordu.

ABDULLAH GÜL KAYSERİ'DE OYUNU KULLANDI...

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, milletvekili genel seçleri için oyunu Kayseri'de kullandı. Bakan Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, oylarını, Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi'ndeki 1206 nolu sandıkta kullandı. Gül, oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, seçmenlerin sandık başına gittikleri bu günü, "demokrasinin en güzel anlarından biri" olarak nitelendirdiğini söyledi. Haberin devamı için tıklayın

CHP GENEL BAŞKANI DENİZ BAYKAL ANTALYA'DAYDI....

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, milletvekili genel seçimlerinde oyunu Antalya Lisesindeki 3275 numaralı sandıkta kullandı.

CHP Lideri Baykal, Antalya Lisesine kızı Aslı Baykal, CHP İl Başkanı Ömer Melli, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile birlikte geldi.

Baykal, oyunu kullanırken seçimin hayırlı olmasını diledi. Baykal, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Güzel bir seçim oluyor. İnşallah milletimizin yüzünü güldüren bir sonuç çıkar" dedi.

CHP Lideri, oy kullandığı Antalya Lisesinden, vatandaşların "Başbakan Baykal" sloganları arasında ayrıldı.

EMEL AĞAR: BURADA KULLAN NASIL OLSA HERKES BİLİYOR

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Elazığ'da oyunu kullandı.

Ağar, oyunu kullanacağı Vali Tevfik Gür İlköğretim Okuluna, eşi Emel Ağar ile geldi.

DP lideri 1260 nolu sandıkta oyunu kullanmak için kabine giderken eşi Emel Ağar, "Burada kullan, nasıl olsa herkes biliyor kime vereceğini" dedi.

Bunun üzerine Ağar, "Olur mu öyle şey. Her şeyin bir kuralı var" diyerek kabine girdi.

DP liderinin oyunu kullandığı sırada partililer alkışlarla "Başbakan Ağar" şeklinde slogan atarken, Ağar, "Burada olmaz, sandık başında olmaz" dedi.

Ağar, oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Memleketimize, milletimize hayırlar getireceği bir seçim olacağını ümit ediyoruz, temenni ediyoruz. Türkiye her şeyden önemlidir, insanımız her şeyden önemlidir. Hepimiz için hayatta varlığımızın sebebi vatanımızın, memleketimizin bu topraklarda yaşayan bütün insanlarımızın, büyük milletimizin mutluluğudur. Bu seçim de inşallah bu mutluluğa büyük katkı yapacaktır. Millet huzur duyacağı, gelecekten endişe etmeyeceği bir sonuç aldığı vakit Türkiye'nin bu gününden daha güzel yarınları olacaktır. Hepimiz buna dua ediyoruz. Bunun için çalışıyoruz her şeyin hayırlısı olacak inşallah."

GENELKURMAY BAŞKANI ORG. BÜYÜKANIT'A TEZAHÜRAT

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve eşi Filiz Büyükanıt, Çankaya İlköğretim Okulu 1125 no'lu sandıkta oy kullandı. Büyükanıt okula gelişinde vatandaşların "İyi ki varsınız Paşam" tezahüratlarıyla karşılaştı.

Orgeneral Büyükanıt ve kuvvet komutanları genel seçimler için Çankaya İlköğretim Okulu 1125 no'lu sandıkta oy kullandılar. Sabah saatlerinde oy kullanmak için Çankaya İlköğretim Okulu'na gelen semt sakinleri oylarını kullandıktan sonra gitmediler, okulun bahçesinde Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ile kuvvet komutanlarını beklediler. Büyükanıt ile kuvvet komutanlarının gelişi sırasında vatandaşların alkışları ve "iyi ki varsınız Paşam" tezahüratlarıyla karşılandılar. Genelkurmay Başkanı ve eşi Filiz Büyükanıt oylarını beraber kullandılar.

Buse Altaş isimli bir kız öğrenci ise Genelkurmay Başkanı'na Atatürk posteri imzalattı.

ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI ÖZKÖK: HAYIRLI OLSUN

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, milletvekilliği genel seçimleri için oyunu İzmir Fatih Koleji'nde kullandı.

Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, eşi Özenç Özkök ile saat 09.20'de oy kullanacağı Güzelyalı'daki Fatih Koleji'ne geldi. Sandık görevlileriyle bir süre sohbet eden Özkök, oyunu okuldaki 2339 numaralı sandıkta kullandı.

Sandık başında bekleyen bir kişi, sırasını Özkök'e verdi. Hilmi Özkök ve eşi Özenç Özkök, oy pusulalarının bulunduğu zarfları sandığa attıktan sonra görevlilere teşekkür etti.

Oyunu kullanmasının ardından gazetecilerin yönelttiği soru üzerine Özkök, "Ülkemiz için hayırlı olsun. Başka bir şey denemez zaten" dedi.

Özkök, gazetelerde yer alan "Özkök'e suikastı CIA engelledi" konulu haberlerle ilgili soru üzerine ise "Bu konularla ilgili konuşmak istemiyorum. Önemli şeyler değil" dedi.

ANAP GENEL BAŞKANI ERKAN MUMCU OYUNU ANKARA'DA KULLANDI

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, eşi Işın Mumcu ile birlikte oyunu Çankaya Türkiye Noterler Birliği İlköğretim Okulu'ndaki 4399 nolu sandıkta kullandı.

Oy kullandığı sınıftaki görevlilerle tek tek tokalaşan Anavatan Lideri Mumcu, "Hayırlı olsun" diyerek oy zarfını sandığa eşi Işın Mumcu ile birlikte attı. Oy kullanma işlemlerini tamamlamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mumcu, seçimin dengeleri değiştirecek bir tablo, Türkiye'nin istikametini değiştirecek bir sonuç yaratmayacağını söyledi. Haberin devamı için tıklayın.

RAHŞAN ECEVİT: EŞİMİN DE İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA KULLANDIM

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, milletvekili genel seçimlerinde oyunu, Perihan İnan İlköğretim Okulu 2400 Numaralı sandıkta kullandı.

Rahşan Ecevit, Or-An'daki Perihan İnan İlköğretim Okulu'na, Bülent Ecevit'in eski koruma müdürü ve CHP İzmir Milletvekili Adayı Recai Birgün ile geldi.

Oyunu kullanırken gazetecilere görüntü veren Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit'in vefatından sonra ilk kez yalnız oy kullanmaya geldiğinin belirtilmesi üzerine, "Ben, eşimin de isteği doğrultusunda oy kullandım" dedi.

Rahşan Ecevit, bir gazetecinin, CHP listelerinden milletvekili seçilecek DSP'lilerin, tekrar DSP'ye geçip TBMM'de grup kurup kurmayacaklarına ilişkin sorusunu da "Seçim sonrası... Hiç bilmiyorum" karşılığını verdi.

OY TRAFİĞİ

Oy kullanmak için kayıtlı bulundukları yerlere gidenlerin oluşturduğu trafik dün de kara ve havayollarında tüm hızıyla sürdü. Tüm havayolu şirketlerinin Ege ve Akdeniz'den İstanbul'a olan seferleri dün ve bugün yüzde 100 dolu. Antalya, Bodrum, Dalaman gibi turistik yerlerden İstanbul'a uçan tatilcilerin yanı sıra, İzmir ve Adana'dan gelenler de vardı. Atlas Jet dün, Antalya'dan İstanbul'a 5'i ek 9, Bodrum'dan İstanbul'a 2'si ek 6 ve Dalaman'dan İstanbul'a 2'si ek 3 uçuş gerçekleştirdi. Atlas Jet, bugün ise 3'ü ek 7, Bodrum'dan İstanbul'a 2'si ek 5 ve Dalaman'dan İstanbul'a 2'si ek 3 sefer gerçekleştirecek. THY ise dün Antalya'dan İstanbul'a 10 sefer, Bodrum'dan İstanbul'a 5 ve Dalaman'dan İstanbul'a 5 sefer düzenledi.

KİMLİKLE OY ATILACAK

Seçmen bilgi kağıdı olmayıp, kütüğe kayıtlı bulunanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy kullanabilecekler. Bu belgelerden birini ibraz edemeyen oyunu kullanamayacak. Seçmenler, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) "www.ysk.gov.tr" internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenebilecek.

ADIM ADIM OY KULLANMA

Seçmen listesinden adınızı bulun. Sandık kurulu başkanına seçmen bilgi kartınızı ve nüfus kağıdınızı verin. Birleşik oy pusulası, zarf ve "evet" mühürünü teslim alın, kapalı oy verme bölümünü geçin.

Oy pusulasında "Evet" mühürünü desteklediğiniz parti veya bağımsız adaya ait bölümdeki dairenin içine basın.

Oy pusulasını zarfa koyduktan sonra zarfı oy sandığına atın. Evet mühürünü sandık başkanına verin ve seçmen listesinde adınızın karşısına oy kullandığınıza dair imza atın. Sol elinizin işaret parmağına boya sürülmesine izin verin.

Temmuzda hiç böyle görmedim

MUĞLA'nın turizm cenneti Bodrum, yerli tatilcilerin oy kullanacakları bölgelere dönüşü nedeniyle sessizliğe büründü. Ortakent- Yahşi sahilinde 30 yıldır elma şekeri satarak geçimini sağlayan iki çocuklu Hüseyin Biran "Geçtiğimiz yıllarda günde 150- 200 elma şekeri satardım, şimdi günde 20'yi geçmiyor. Bodrum seçim nedeniyle turizm tarihinin en boş temmuzunu geçiriyor" dedi.

Oy için özel uçak kiraladı

BALIKESİR'in Ayvalık İlçesi Sarımsaklı'daki yazlığında tatil yapan Hülya Avşar oyunu kullanmak için deniz uçağı kiralayıp İstanbul'a döndü. Avşar "Vatandaş olarak bizi yönetecek olanları seçmek görevimiz. Oyumu kullandıktan sonra tekrar döneceğim" dedi. Avşar, hangi partiye oy vereceği yönündeki soruyu "Onu bir ben bir de Allah bilecek" diye yanıtladı.

Seçim uçuşu

Oy kullanabilmek için Ege ve Akdeniz'deki tatillerini yarıda kesen yolcular yüzünden Atatürk Havalimanı dün yoğun günlerinden birini yaşadı. Tatilciler oylarını kullandıktan sonra bu kez de tatil beldelerine doğru büyük bir akın yaşanacak.

Seçim ada boşalttı

BALIKESİR'in Erdek İlçesi'ne bağlı Paşalimanı Adası'ndaki tatilciler, seçimlerde oy kullanabilmek için seçim bölgelerine döndü. Toplam 5 köyün bulunduğu Paşalimanı Adası'nın tek limanı olan Balıklı Köyü'ndeki iskelede uzun kuyruklar oluştu. Ada sakinleri turizmin en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu belirterek, yaz aylarında yapılan seçim nedeniyle turizm gelirlerinin düşmesinden yakındı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.