• BIST 102.590
 • Altın 276,248
 • Dolar 5,7165
 • Euro 6,2917
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 13 °C

ÜNLÜ ÇERKES KADINLARI SOSYAL SORUMLULUK İÇİN PODYUMDA!

ÜNLÜ ÇERKES KADINLARI SOSYAL SORUMLULUK İÇİN PODYUMDA!
Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği tarafından düzenlenen "Geçmişten Geleceğe Çerkes Giysiler Defilesi ve Yemeği" İstanbul Büyük Kulüpte gerçekleştirildi.

Başarılı organizasyonların tanınmış ismi Sayın Banu Noyan'ın koreografisi ve Deniz Akkaya'nın sunumlarıyla gerçekleşen defilede, geleneksel folklorik Çerkes giysileri ile bunlardan esinlenerek, değerli tasarımcılar Elmas Eşsiz, Ayşe Eşsiz, Zeki Beştepe, Nejla Vatanandıran ve Tanju Babacan tarafından hazırlanan abiye ve günlük giysileri içeren kostümler sunuldu.

Çerkes Ünlüleri Şirin Ediger Bayülgen, Ayşe Brav, Özlem Yıldız, Nazan Şoray,Dr. Şuayip Dağıstanlı, günümüz dizilerinin sevilen yıldızları İpek Özkök, Sinan Albayrak, Burç Kümbetlioğlu, Fügen Özalp'de ilk kez manken olarak bir defilede görev aldılar.

Koreografından sunucusuna kurulan tüm ekip çerkeslerden oluşturuldu. Ünlü isimlerin heyecanları yüzlerine yansıdı, izleyenler alkışlarıyla onları yüreklendirdiler. Dernek Başkanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin elinden teşekkür belgelerini alan Çerkes Ünlüler böyle bir gecede hemşerileriyle buluşmuş olmaktan mutluluk duyduklarını belirttiler.

Çerkes yemeklerinin ikram edildiği gecede, Çerkes Dans gösterileri yapıldı ve Çerkes kültürünü ifade eden bir Çerkes Düğünü gerçekleştirildi. Organizasyonda Kafkas Tasarımcı Madina Saralp'ın özel tasarımlarından oluşturulan bir sergi hazırlandı.

Çerkes Kdınları Teavün Cemiyeti Derneği Yönetim Kurulu:

Başkan Günsel Şurdum Avcı, Serpil Güleçyüz, Ayşe Pişkin, Didem Baş Bilge, Şirin Ediger Bayülgen, Emine Arslandok Sezgin, Selma Ahıskalı

KOREOGRAFİ : BANU NOYAN

SUNUCU : DENİZ AKKAYA

DEFİLEDE GÖREV ALAN İSİMLER

? Şirin Ediger Bayülgen İş Kadını

? Ayşe Brav Gazeteci

? Özlem Yıldız Sunucu / Oyuncu

? Nazan Şoray Sanatçı

? Gülcan Altan Sanatçı

? İpek Özkök Oyuncu

? Figen Özalp Oyuncu

? Sevilay Günlüler İş Kadını / Alışveriş Merkezi Müdürü

? Dr. Şuayip Dağıstanlı Doktor

? Enise Şurdum Biolog

? Berat Bir

? Sinem Akkaya

? Buşra Genç Öğrenci

? Janset Bac İş Kadını / Butik İşletmecisi

? Sevde Baltaşı İnşaat Mühendisi

? Zeynep Sinemis Kaplan Öğrenci

? Kübra Makara Doktor

? Argun Jan Beştepe Öğrenci

? Daryal Gül Ekonomist

? Kerim Kazokoğlu Öğrenci

? İsmail Simbarigov Öğrenci

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ÇERKESLER?

Dünya'nın en güzel coğrafyalarından biri olduğu kabul edilen Kuzey Kafkasya'nın en eski otokton halkı olan Çerkesler'in, savaşlardaki kahramanlıklarının yanı sıra özgün görenek ve gelenekleriyle belirlenen yaşam biçimleri, Yunanlı ünlü tarihçi Heredot zamanından başlayarak Kafkasya'yı ziyaret eden çeşitli milletlerden gezgin, asker, araştırmacı ve yazarların hayranlığını kazanmış ve eserlerinde övgü ile dile getirilmiştir.

Kafkasya'da yapılan arkeolojik araştırmalardan, Kafkas giysilerinin ilk biçimini M.Ö. 5. Yüzyılda almaya başladığı ve M.S.19. yüzyılda gelişimini tamamladığı anlaşılmaktadır.

Erkeklerin kullandığı; diz altı uzunlukta olup, daralarak bele oturan, üst bedeni sarıp omuzlara doğru genişleyerek vücudun düzgün hatlarını ortaya çıkaran, göğüsteki fişeklikler, sapında ve kınındaki gümüş işlemeleri ile bir savaş aletinden çok bir sanat eserine benzeyen kama ve kalpak ile tamamlanan "Çerkeska", tarih boyu büyük beğeni görmüştür.

Çerkes kadınları ise; altın ve gümüş sim, sırma ve incilerle işlenmiş motiflerle süslenen, kapalı ama dekoratif olan, sanat eseri, göz nuru "Kaftan"lar ve "Kep"ler, altın gümüş ya da pirinçten yapılmış göğse yerleştirilen madeni düğmeler ve kemerler ile zarafet ve asaletlerini yansıtan giyecekler giyerlerdi.

Dünya Çerkes Birliği'nin 8 Eylül 2012 tarihli toplantısında, 28 Eylül "Adige Fase Mafe" (Çerkes Kıyafet Günü) olarak ilan edilmiş, "Kabartay-Balkar" ve "Adigey" Federe Cumhuriyetleri'nin başkentleri Nalçik ve Maykop'da kutlamalar yapılmıştır.

1864 Büyük Çerkes Sürgünü ile dünyanın birçok ülkesine dağılan Çerkesler, vatandaşı oldukları her ülkede, yurtseverlikleri, cesaretleri, çalışkanlıkları ile saygın bir yer edinmişler, yaşadıkları ülkenin özgürlüğü uğruna şehitler vererek savaşmışlar, bir yandan da kurdukları Kültür Dernekleri'nde Atalarından miras kalan özgün kültürlerini yaşatmaya çalışmışlardır.

Anadolu topraklarında kurulan ilk derneklerden biri de, devrim eğitimli Çerkes kadınları tarafından 19 Mayıs 1919'da İstanbul'da kurulan "Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti" olup, bu Cemiyet sosyal yardımlaşma ve kültürel faaliyetlere ek olarak, Beşiktaş-Akaretler'de açtığı, ilk ve ortaokul düzeyinde eğitim veren "Çerkes Numune Mektebi"nde, kız-erkek öğrencilerin karma eğitimi, anaokulu eğitimi, Latin Harfleri ile eğitim vb. gibi Türkiye'de birçok ilkleri gerçekleştirerek 4 yıl süre ile faaliyet göstermiştir. Çalışmalarını gurur duyarak andığımız bu dernek, aynı misyon ile sosyal, kültürel ve eğitim çalışmalarında bulunmak üzere, aynı isimle 2 Ocak 2012 tarihinde yeniden kurulmuştur.

Prof. Dr. Günsel (Surdum) Avcı

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği Başkanı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Magazin Kolik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.