VELİLER OKULLARDA BU HİJYEN KURALLARINA DİKKAT!

VELİLER OKULLARDA BU HİJYEN KURALLARINA DİKKAT!

Çok sayıda öğrencinin bir arada bulunduğu okullarda, çocukların bulaşıcı hastalıklara yakalanmaması için yapılması gerekenler okulların açıldığı şu günlerde büyük önem taşıyor.

Mikroplarla temasın ilk olarak ellerimizle gerçekleştiğini düşünürsek, el hijyen ve temizliğinin önemi açıkça ortaya çıkıyor. El hijyenine gereken özeni göstermemek, vücudu mikrobik pek çok hastalığa karşı savunmasız bırakıyor.

Çok sayıda öğrencinin bir arada bulunduğu okullarda, çocukların bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimalleri de artıyor. Alınacak koruyucu önlemler ile mikropları çocuklardan uzak tutarak bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı olmak mümkün.

Emsey Hospital'dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Mesut Zeren konuyla ilgili bilgilendirici açıklamalarda bulunuyor:

Özellikle okul gibi kalabalık alanlarda mikroplara daha açık halde bulunduğumuz ve mikroplar vücudumuza genellikle elimiz aracılığıyla ulaşabildiği için çocuklarımızı el hijyeni konusunda bilgilendirmemiz gerekiyor.

Ellerimizi yıkamamız gereken temel durumlar

- Yemeklerden önce ve sonra

- Yemek hazırlamadan önce

- Çiğ besinlere temas ettikten sonra

- Dışarıdan eve gelindiğinde

- Uykudan önce ve sonra

- Öksürme, hapşırmadan sonra

- Diş, ağız, yüz ve göz temizliği yapmadan önce

- Tuvaletten önce ve sonra

- Kirli, tozlu bir işi tamamladıktan sonra

- Hasta olan bir yakını ziyaret ettikten sonra

- Para, telefon gibi birçok kişinin dokunduğu araçların kullanımından sonra

- Hayvanlara temas ettikten sonra da eller mutlaka yıkanmalıdır.

Eller doğru bir şekilde yıkanmalı

El temizliğine özen göstermenin yanı sıra, el temizliğini doğru bir şekilde yapmak da önem kazanıyor. Birkaç küçük ama önemli detaya dikkat etmek, bulaşıcı pek çok hastalığa karşı vücudumuzu korumamızı sağlıyor.

Çocuklar çoğu alışkanlıklarını ebeveynlerini izleyerek ediniyorlar, ellerini yıkarken de aileleri nasıl yıkıyorsa o şekilde alışıyorlar. Bu nedenle ailelerin çocukları için örnek teşkil ettiklerini unutmadan kendi el hijyenlerine de dikkat etmeleri gerekiyor.

Çocuklarına el yıkamayı öğretirken ebeveynlerin izleyebileceği temel adımlardan bahsetmek gerekirse; öncelikle muslukların temizliğinden emin olunmadığı için su, kağıt havlu ile açılmalıdır.

Eller ıslatılıp sabun sıkıldıktan sonra bilekleri de içine alacak biçimde; avuç içi, parmak araları ve tırnak dipleri en az 30 saniye boyunca ovalanmalıdır.

Sonrasında sabunların gittiğinden emin olunana kadar eller bol suyla durulanmalı ve nemli ellerle dolaşmak mantar gibi rahatsızlıklara yol açabileceği için eller kağıt havlu ile kurulanmalıdır. El yıkadıktan sonra ellerin musluğa sürülmesi, hijyen konusunda en sık yapılan hatalardan biridir.

El yıkandıktan sonra musluk çıplak elle tutulmamalı, kağıt havlu ile kapatılmalıdır. Kağıt havlunun olmadığı durumlarda, musluğu sabunladıktan sonra kullanmak da bir çözüm olabilir.

Ayrıca, kalıp sabun yerine sıvı sabun kullanmak da, bulaşıcı hastalıklardan korunabilme açısından çok önemlidir.

Çevre koşulları çocuklar için uygun olmalı

Çevre koşulları da çocukların sıklıkla rahatsızlanmasına neden olan faktörlerin başında geliyor. Lavabo ve tuvaletlerin düzenli olarak temizlenmesi, koridor, spor salonu, müzik odası gibi alanların havalandırılarak temiz tutulması gerekiyor.

Her teneffüste sınıfların mutlaka havalandırılması ve tuvaletlerde; tuvalet kağıdı, havlu kağıt ve sıvı sabunun istisnasız bulundurulması büyük önem arz ediyor.

Sınıfta bulunan perdeler toz tutarak çocuklarda alerjik durumlara neden olabileceğinden düzenli olarak yıkanmaları ve sınıfın genel olarak temizlenip masa ve sandalyelerin tozlarının alınması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.