VOLEYBOL SİTESİNE KAPATMA!

VOLEYBOL SİTESİNE KAPATMA!

Voleybol dünyasında ses getiren yazıların buluşma noktası voleybol-e.com internet sitesinin kapatılması sonrası sitenin kurucusu duayen isim Hasan Uğur Epirden basın açıklaması yaptı.

Voleybol-e.com özgür haber sitesi, Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nın 18.08.2016 tarihli 2016/1654 D. İş ve / sayılı kararı ile kapatılması sonrası duayen isim Hasan Uğur Epirden basın açıklaması yaptı.

KAMUOYUNA, DEĞERLİ OKURLARIMA
ÖNEMLİ AÇIKLAMA...


Seçilirken büyük vaatleri arasında, voleybolun seviyesini yükseltmekten, şeffaflıktan, paylaşımcılıktan bahseden Türkiye Voleybol Federasyonu, haklarında yıllardır yenilir yutulur olmayan iddialarla ilgili sorduğum onlarca soruya, voleybolun hemen hemen tüm kademelerinde bulunmuş 49 yıllık bir emekçi, 46 yıllık bir basın mensubu ve köşe yazarı olan şahsıma ait olan ve 40 usta köşe yazarının seçkin yazılarının yayınlandığı, onbinlerce okuyucusu bulunan sitemizde çıkan bazı eleştiri yazılarını öne sürerek yaptığı “sitemize erişimin engellenmesi” talebi ve buna bağlı ilgili mahkeme kararı hukuka ve temel insan haklarından düşünceyi ve kanati açıklama ve yayma, haber/görüş alma ve verme özgürlüklerine aykırıdır... 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Handyside/Birleşik Krallık davasında belirtildiği üzere, ifade özgürlüğü, çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fıkirliliğin temeli olup bu özgürlük olmaksızın "demokratik toplumdan" bahsedilemez. Yine Anayasa Mahkemesi'nin 23/01/2014 tarih ve 20 13/2602 Başvuru nolu kararında, Anayasa'da sadece düşünce ve kanaatlerin değil, ifadenin tarzları, biçimleri ve araçlarının da güvence altına alındığı, Anayasa'nın 26. maddesinde düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün kullanımında başvurulabilecek araçların "söz, yazı, resim veya başka yollar" olarak ifade edildiği ve "başka yollar" ifadesiyle her türlü ifade aracının anayasal koruma altında olduğu gösterilmiştir.
Yine Anayasa Mahkemesi'nin 02/04/20 14 tarih ve 20 14/3986 Başvuru numaralı kararında ifade edildiği gibi, internet modern demokrasilerde başta ifade özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin kullanılması bakımından önemli bir araçsal değere sahipbulunmaktadır. Internetin sağladığı sosyal medya zemini kişilerin bilgi ve düşüncelerini açıklama, karşılıklı paylaşma ve yaymaları için vazgeçilmez niteliktedir. Bu nedenle düşünceyi açıklamanın günümüzde en etkili ve yaygın yöntemlerinden biri haline gelen internet siteleri ve sosyal medya araçları konusunda yapılacak düzenleme ve uygulamalarda devletin ve idari makamların yanısıra mahkemelerin de çok hassas davranmaları gerekmektedir.

Türkiye Voleybol Federasyonu'nun Yaz Olimpiyat Oyunları sonrasında yapılması yasa hükmü olan seçimli genel kurulunda tekrar yönetime aday olması dolayısıyla yanlışlarının, başarısızlıklarının ortaya saçılmasını önlemek ve engellemek amacıyla yapıldığı çok açık olan başvurusu sonucunda, dava konusu edilen yazılarla sınırlı bir erişimin engellenmesi kararı ile sınırlanma amacına ulaşılması mümkün iken, tüm siteye erişimin engellenmesi ağır ve katı olmuştur. Ayrıca söz konusu yazılarda böyle bir sınırlamayı gerektiren kişilik haklarının ihlal edildiğine yönünde verilen karar da tartışmalıdır.

Kaldı ki, 5651 sayılı İnternet Ortaında Yapılan Yayınların Düzelenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanunun 9. maddesi 4. fıkrasına göre “Zorunlu olmadıkça internet sitesinde yapılan yayının tümüne yönelik erişim engellemesine karar verilemez."

Kasım sonunda yapılacak Türkiye Voleybol Federasyonu seçimli genel kurul öncesi yönetimlerini korumak için doğal eleştiriler taşıyan onlarca soruma ortada dolaşan iddialara yanıt ricalarıma cevap verememeleri, yani kabullenmiş olmalarının verdiği sıkıntı sonrasında amaçları tamamen beni ve sitem www.voleybol-e.com'u susturmak, pasifize etmektir...

Ceza Genel Kurulu’nun 17.07.2007 tarih ve 2007/4-117 E, 2007/175 K sayılı kararında aynen “…esasen, eleştirinin sert bir üslupla gerçekleştirilmesinin, kaba olmasının ve nezaket sınırlarını aşmasının, eleştirenin amacına, psikolojisine, eğitim ve kültür düzeyine bağlı bir olgu olarak ortaya çıktığı, ancak; basın özgürlüğünün, belli ölçülerde abartmayı, hatta kışkırtmaya başvurmayı da içerdiğinin kabul edilmesi gerektiği, gazetecilerin yazılarında kullandıkları deyimler ‘polemik’ niteliğinde olsalar da, nesnel bir açıklamayla desteklendiklerinde, bu ifadelerin asılsız kişisel saldırı olarak görülemeyeceği, kaldı ki, kamu görevinde bulunan veya talip olanların, diğerlerine oranla daha sert eleştirilere muhatap kalmasının da doğal karşılanması gerektiği…” denmekte ise de yazılarda sert, kaba ve nezaket sınırını aşan bir yön de bulunmamaktadır...

Aynı şekilde AİHM, Tuşalp Türkiye davasında (Başvuru numaraları. 32131/08 ve 41617/08) aşağıdaki ifadelerle, basın mensubunun halkı ilgilendiren tüm konularla ilgili bilgi ve görüşleri açıklarken aşırıya kaçma ve hatta provokasyonlara rücü edebileceğine vurgu yapmıştır:
"... Mahkeme, basının, demokratik bir toplumda vazgeçilmez bir işlevi olduğunu tekrar eder. Özellikle de başkalarının itibarı ve hakkı başta olmak üzere, belli sınırları aşmaması gerektiği halde, görevi – yükümlülük ve sorumlulukları ile tutarlı bir şekilde – halkı ilgilendiren tüm konular ile ilgili bilgi ve görüşleri açıklamaktır. Basın özgürlüğü bazı durumlarda aşırıya kaçma ve hatta provokasyonlara rücu edebilir (bkz Dalban/Romania [GC], no. 28114/95, § 49, AİHM 1999-VI)."

Ankara 7. Sulh Ceza ve 4. Sulh Ceza Mahkemelerinin kararlaının; 1- Yasal dayanağının bulunmaması, 2- Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM kararları ile 5651 Sayılı Kanuna açıkça aykırı olması, 3- Sitemiz yazar ve okuyucularının insan haklarını ihlal etmesi sebepleriyle erişimin engellenmesine dair kararın kaldırılması yönünde gerekli hukuki itiraz başvuruları, her türlü hukuki hakkım saklı kalmak kaydıyla yapılmıştır...

Çok kısa bir süreçte başvurduğum üst mahkemelerin gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyor, şimdilik tün dostlarımın ve okurlarımın beni Hasan Uğur Epirden ve Hasan Ugur Epirden facebook sayfalarımdan takip etmelerini, yazımın altına yorumlarını esirgememelerini, özel mesajlarını [email protected] ve [email protected] mail adreslerime yollamalarını, 7/24 beni 0.535.3210041 numaralı telefonumdan her türlü bilgi için aramalarını hassasiyetle rica ediyorum... 

Engin sevgilerim, Derin sayılarımı sunuyorum...
Hasan Uğur Epirden

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.