YAPRAK DÖKÜMÜ" BİTTİ, YAZ DÖKÜMÜ BAŞLADI?

YAPRAK DÖKÜMÜ" BİTTİ, YAZ DÖKÜMÜ BAŞLADI?

Ekranlarda aylardır süregelen seçim heyecanı nihayet sona erdi? Sonuçlar beli oldu?

Sonuçlar kimilerine göre sürpriz, kimilerine göre ise beklenen oldu şeklinde yorumlandı?

Ben, çıkan sonuçların neyi gösterdiğini tam olarak çözemedim ama, bakınca hemen görünenin seçim sistemindeki aksaklıkların sonuçlara yansıdığı şeklindeydi? Oy oranını sayısal olarak artıran iktidar partisi meclise sokacağı milletvekili sayısında oldukça geriledi?

Ancak; seçim sonrasında dile getirilen ve İktidar partisinin zaferi olaral nitelendirilen yüzde eliye yakın oy oranı gündemde hala?

Bunu bir zafer olarak gösterenlerin ekran şölenleri hala sürüyor..

Milletvekili sayısını arttırmasına rağmen oy oranını beklenen seviyeler çıkaramayan muhalefet partilerinde ise işler biraz karışacak gibi..

Beklenti bu muydu, tabii ki değildi.. söylenenlere göre sayısal olarak bu rakamlar telaffuz ediliyordu ama milletvekili sayısına yansımasının bu olacağı konusunda yapılan hesaplar şaşmış gibi görünüyordu..

Bir söylentiye göre de; bazi illerde arttrılan milletvekili sayılarının beklendiği gibi avantaj sağlamadığıydı..

Ana muhalefet de sayısal olarak beklediğine ulaşamadı ama, milletvekili sayısını oldukça yukarılara çekti? Bundan önceki seçimlerde DSP destekli olmasına karşın 112 milletvekili çıkarabilmişti.. şimdi ise tek başına 135 milletvekili ile mecliste yine ana muhalefet partisi olarak yerini aldı?

Bu seçime gelirken, hiç kuşku yok ki, en çok konuşulan parti MHP idi.. Yaşadıkları adeta bir roman gibiydi? Kimilerine göre baraj sorunu yaşar diye yorumlandı ama, sonuçlardan da görüldüğü gibi baraj sorunu yaşamadan yüzde onüç oranında oy aldı?

12 Haziran Pazar gününe gelinceye kadar yaşananları bir sinema şeridi gibi gözümün önünden geçirdim ve pazar gecesi kısa sürede ekrana yansıyan sonuçlara baktım?

Sadece baktım? Baktım, baktım, baktım?

Her neyse; bir dönem daha sone erdi ve yeni bir döneme merhaba dedik? Şimdi yaşananları ise sadece izleyeceğim? Görünen o ki; siyasal yaşamda oldukça hareketli birazcık da gergin bir dönem yaşayacağız?

Bizleri neler bakliyor onu ileriki günlerde, aylarda ve yıllarda hep birlikte göreceğiz?

YENİ TREND ''HELALLEŞME''...

Seçim sonrasının ekrana yansıyan en çarpıcı sonuçlarından biri ise,yüzde elliya yakın bir oy oranı ile oldukça başarılı bir çizgi yakalayan iktidar partısı genel başkanın seçim sonrası gelenek haline getirdiği meşhur ''Balkon Konuşması'' sırasında dile getirdiği ''Helalleşme'' konusuydu?

Ekranlarda değişik yorumlarıyla gündeme yerleşenı yeni trend olumlu ve olumsuz karşılanmalarıyla daha bir sure ekranlardan yansıyacak anlaşılan?

Seçimler ve sonuçları ülkemize hayırlı olsun?

DİZİLERDE YAZ DÖKÜMÜ!...

Geçtiğimiz hafta ''öne çıkanlar'', ''haksızlık edilenler'' diye kategorize ettiğimiz dizilerde ''Yaprak Dökümü'' pardon; yaprak dökümü sonbaharda oluyordu, biz yaz ayında olduğumuza göre bu tanımlamaya değiştirerek ''Yaz Dökümü'' başladı çoktan dersek tam ''Cuk'' otururur sanırım?

Ekranın en çok izlenen dizilerinden ''Hanımın Çiftliği'' çok aceleye getirilmiş bana göre acemice bir final bölümü ile sonlandırıldı? Diziye konu olan çiftlik yandı bitti kül oldu? Diziye tempo kazandıran ''Kemal'' karakteri sizlere ömür? Bu arada bazı mutluluklar da aralara serpiştirilerek denge sağlanmaya ve finaldeki mutluluğu yansıtacak fotoğrafa ortam hazırlanmaya çalışılmış..

Diziyi başından beri ilgiyle izleyen bir çok kişiden; ''apar topar hazırlanmış bir final'' değerlendirmelerini sıkça duydum..

Ben de aynı düşüncedeyim? Dizi ''der dest edildi'' dar alanda kısa paşlaşmalarla, tüm heyecanını plansız, heyecansız bir final bolümü ile yitirdi?

Uzadıkça uzayan ''Ezel'' ve nihayet final bölümü ile sonlandırıldı? Öyle bir final ki;senarist hatası mı, aceleciliği mi, biraz da çok uzamış olmasının verdiği sıkılganlık mı, her ne kadar final yapmış olsa da, heyecanını gelecek bahara taşıma düşüncesi mi, ,gelecek sezonlarda olası bir yeni ''Ezel'' versiyonuna açık kapı bırakarak ortam hazırlamak mı bilinmez ama kafalarda oldukça kocaman soru işaretleri bırakacak şekilde sonlandırıldı..

Bence sıkmaya başlamıştı çoktan, bitmesi iyi oldu?

''SEZON FİNALİ'' MODASI, YAYILDIKÇA YAYILDI?

Dünyada en çok izlenen dizilerden bir ve belki de en önemlisi ''Lost'' dizisini yapanlarının ellerine sağlık? İyi bir dizi yapmakla kalmamışlar, özellikle ülkemizde, yeni bir modanın da öncüsü olmuşlar? ''Sezon Finali'' modası?

İyi bir izlenme oranı yakalayan dizileri yeni sezona aktarabilmek için kullanılan özellikli finalle sonlanndırılma uygulaması bizde oldukça iyi tuttu?

Belki de iyi oluyor.. Çünkü; izlenme oranı yüksek dizilerde ara bölüm senaryolarına konu bulmakta zorluklar yaşanmaya başlamıştı? Zorlanarak yazılan ara bölüm senaryoları da, sırf heyecan yaratmak adına, hem konunun dağilmasına hem de kontrolsuz, abartılı ve mantık hatalarının çoğalmasına neden olmaktaydı..

Sezon finali yaparak yorulan senaryo becerilerini biraz dinlendirip yeni bölümler için daha zinde ve hazır hale gelebilirler? Hem de aceleye getirilmiş ara bölümlere gereksinim duymazlar..

NADASA HAZIRLANAN DİZİLER;

''FATMA GÜL'ÜN SUÇU NE'',''YAHŞİ CAZİBE'' VE ''ARKA SOKAKLAR''

İlgiyle izlenen dizilerden bir olan ''Fatmagül'ün Suçu Ne'',''Yahşi Cazibe'' ve ''Arka Sokaklar''yeni sezon için nadasa hazırlanan dizilerden üçü?

Perşembe akşamları Kanal D'de ekrana gelen ''Fatma Gülün Suçu Ne'', oldukça ilginç bir sezon finali ile ekranlara veda edip yeni dönem içim heyecan tazeleyecek?

Abartılı bile olsa hala en çok izlenen bir kaç diziden biri olan ''Fatmagül'ün Suçu Ne'' tüm yaz süresince eksikliğini hissettirecek hiç kuşku yok ki?

Ekranın ilgiyle izlenenlerinden biri de cumartesi akşamları ATV ekranlarına gelen ''Yahşi Cazibe'' dizisi? O da modaya uyup sezon finali yapmaya hazırlanıyor? ''Yahşi Cazibe''; hafta sonu cumartesi gecesi ilginç bir ''sezon finali'' ile tatile girecek..

Ve yeni dönem için sezon finaline hazırlanan bir başka izlenme oranı yüksek dizi de; son yılların en iyi yerli polisiye dizilerinden biri olan ''Arka Sokaklar''?

Yeni ve tekrar bölümleri ile ençok izlenen dizilerden biri ''Arka Sokaklar''? Amerikan polisiye dizilerini aratmayacak derecede aksiyon sahneleri, dinamik dizi içerikleri, ve ''cuk'' oturan oyuncu kadrosuyla benim de ilgiyle izlediğim dizilerden biri? Polisiye sevenlerin tutkusu ?

Bu dizi hayranları da ''Arka Sokaklar''ın cengaver, korkusuz polisleri ile yeni maceralara yelken açabilmek için yeni sezonu beklemek zorundalar.. Bu dizi de 29 Haziran pazartesi gecesi sezon finali ile geçici bir süre ekranlara veda edecek?

BİR EKRAN FENOMENİ: ''BEHZAT Ç''

Ekranların izlenme oranı en yüksek dizilerinden biri, bana göre de en ilginç, çok başarılı polisiye dizilerinden bir olan ''Behzat Ç'' şimdilik Star TV ekranlarında yoluna devam ediyor?

Bir Ankara polisiyesi olarak, ilk bölümlerinde bir çok polisiye severin zaman zaman burun kıvırdığı bu dizi, şimdi tam bir ekran fenomeni.. Bu dizinin senaristini ve yönetmenini her izlediğim bölümden sonra yüksek sesle kutluyorum..

Bölüm içerikleri, oyuncu karakterleri, abartılı, biraz da aşırı sokak jargonu diyalogları ile her bölümünü keyfle izlediğim bir dizi..

Zaman zaman bu dizi ile ilgili mini araştırmalar da yapmıyor değilim? Hiç izlemediğini söyleyen veya tesadüfen bir kez izleyip de sevimli bulmayanlara bir kez daha dikkatlice izlemelerini tavsiye ve ısrar ettiğim oluyor.. Ve genelde de bu ısrar ve tavsiyelerimdeki geri dönüşlerin hemen hemen tümünde olumlu izlenimlerini dile getiriyorlar..

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim; ''Behzat Ç'' dizisinin Behzat'ı Erdal Beşikçioğlu en çok beğendiğim oyuncuların başında gelir..

Bir Ankara polisiyesi ''Behzat Ç'' de Ankara maceralarınıza yaz boyu devam edeceksiniz?

''AŞK VE CEZA''DA FİNAL

İçeriği, oyuncu kalitesi ile ekranın yüz akı dizilerinden biri de; pazartesi geceleri ATV de ekranlara gelen ''Aşk Ve Ceza'' Bu pazartesi yayınlanacak son Bölümü ile final yapacak olan dizi izleyenlerini üzecek? İlginç, ilginç olduğu kadar da çarpıcı final bölümü ile ekrana veda edecek olan ''Aşk Ve Ceza'' ekranın en beğenilen, heyecanla izlenen dizilerinden biri?

Dizinin başrol oyuncusu, Murat Yıldırım,özel izleyiciye sahip bir televizyon fenomeni? Dizi, zengin oyuncu kadrosu, sürekli hareketli, aksiyon dolu içeriği ve ekranların romantik prensi Murat Yıldırım'ın varlığı ile hayranlarının gönlünde taht kurmuştu? İzleyenlerinin ve tutkunlarının eksikliğini hissedecekleri bir dizi olan ''Aşk Ve Ceza'' pazartesi akşamı ilginç finali ile ekranlara veda ediyor..

Dönem biterken ekranın yüz akı dizlerin son durumlarına bir göz atalım dedik? Geçen hafta söylediğimiz gibi yaz ekranı tekrarlarla dolu olacak.. O nedenle de; yaz boyu izlemek üzere DVDlerinizi hazır tutun?

Haftaya, televizyon ekranlarımızda gezintimize devam edeceğiz?

[email protected]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.