06 / 13 ARALIK 2019 2019 HAFTASI VİZYON TAKVİMİ!

Merhabalar,

06 – 13 Aralık 2019 haftasını 8 film ile açıyoruz.

Bu filmlerden sadece ikisi Türk diğer altısı ise yabancı.

International Emmy Awards 47 de bitti ama dedikoduları hala sürmekte.

Uzun bir aradan sora Mahsun Kırmızıgül yönetmen olarak yine Beyazperde de.

Mucize Aşk’ın devam filmi olan Mucize Aşk 2 yine gişe rekorları kıracak gibi gözüküyor.

Biz nesilin şarkıcı yeni nesilin yönetmen olarak tanımasına da ayrıca şapka çıkartılır.

Bir hayli zamandan beri dikkatimi çeken filmlerin birçoğunda aynı cinslerin birbirlerine olan yakınlığını dile getirilmekte.

Acaba insanoğlunun karşı cinse olan ilgisini gittikçe azalıyormu kırgınlıklar ve kısıtlamalar acaba böyle bir aykırılığa mı yol açıyor.

Bence herkes hürdür ve vücudunun seçimi kendisine aittir.

Sadece yakın zamana kadar saklanılan, utanılan hatta bazı yörelerde ve ailelerde dışlanılan aynı cins ilişkiler artık alkış alıyor oldu özellikle de kadınlar arası ilişkiler.

Hatta ödül alan aynı cins ilişkileri konu alan filmler bile var.

Bu haftada vizyona giren iki filmde de bu konu işlendiği için yazdım baktım ki iki haftada bir mutlaka böyle bir film vizyona giriyor.

Artık yeni bir yıla adım adım yaklaşıyoruz.

Havalar gündüz de akşam da soğuk hatta buzz lütfen kapı önlerine pati dostlarımız için kuytu köşelere bir karton kutu yada bir eski kazak, battaniye koyarsanız ayrıca da bir kap su ve mama verirseniz harikasınız derim.

Unutmayın hayat paylaştıkça güzel.

Hepinize iyi seyirler ve iyi haftalar, .

1- ALEV ALMIŞ BİR GENÇ KIZIN PORTRESİ ★★★★ FRANSA, Dram,Tarih

    PORTRAİT DE LA JEUNE FİLLE EN FEU

Cannes’da çok beğenilen ve çokça konuşulan, eleştirmenlerce “A sınıfı bir başyapıt...

Bu yıl prömiyerini yapan en kusursuz yapıt.” sözleriyle övülen film Cannes Film Festivali’nden en iyi senaryo ödülüyle dönmüştü.

18. yüzyılda, bir ressamın modeliyle aşkını anlatıyor.

Sciamma’nın senaryosunu da kaleme aldığı film 1760 yılında Fransa'da izole bir adada geçen film ressam Marianne (Noemie Merlant)'in hikayesine odaklanıyor.

Manastırdan yeni çıkmış ve evlenmek üzere olan genç Héloïse (Adele Haenel) daha önce işe alınan ressama poz vermeyi reddetmiştir.

Evlilik portresini çizmesi için Ressam Marianne a sipariş edilir. 

Ancak Marianne, bu portreyi Héloïse’dan habersiz çizmelidir

Hiç tanımadığı bir adamla evlenmek istememesi hasebiyle bu durumdan kaçınan genç bir kadın ve resimlerini babasının adıyla imzalamak zorunda hisseden ressam Marianne… Kontesin (Valeria Golino) ricası üzerine Héloise yürüyüşler yaparak onu gözlemlemeye çalışan Marianne, çareyi gönülsüz gelin adayı Héloïse’ı gündüzleri izleyip akşamları onun portresini yapmakta buluyor.

Héloïse, manastır hayatını terk etmiş bir genç kadındır ve Marianne onun portresini resmederken iki kadının arasında beklenmedik bir yakınlık oluşur...

En iyi Senaryo ödülü almış bu filme benim yazacağım çok şey yok mutlaka izleyin derim.

Filmin yönetmen ve senarist koltuğunda; Celine Sciamma oturmakta.

Oyuncu kadrosunda; Noemie Merlant, Adele Haenel, Luna Bajjrami, Valeria Golino, Armande Boulanger, Christel Baras, Guy Delamarche gibi isimler bulunmakta.

06 ARALIK itibarı ile sinemalarda,     

İyi seyirler,

2- ADDAMS AİLESİ – THE ADDAMS FAMİLY ★★★ ABD, Animasyon, Aile

Unutamadığım dizilerden biridir Amerikada 1964 yılında yayında olan diziyi bizler ancak 1991 yılından itibaren izler olmuştuk.

Benim için çocukluğun kült ve sıra dışı komedileri deyince akıllara gelen ilk isimlerden biri kesinlike Addams Ailesi!

Morticia ve Gomez Addams başta olmak üzere tüm Addams ailesinin garip evlerinde yaşadıkları tuhaflıkları her bir bölümde ayrı bir heyecanla izlerdik.

Hele o korku dolu şatoları hala bir çok şeylerini hatırlıyorum.

Hadi biraz da size hatırlatma yapayım.

Addams Family karikatürist Charles Addams tarafından yaratılan aynı ada sahip karikatür karakterlerinden 1991 yılında yapılan Amerikan komedi filmi.Addams Ailesi ilk olarak 1937 yılında Charles Addams tarafından The New Yorker adlı dergide bir çizgi roman olarak yayımlanmaya başladı.

The New Yorker belki de Amerika'nın en meşhur mizah dergisiydi, aslında ilk başlarda ne bu çizgi romanın ne de karakterlerin bir adı vardı.

1960'lı yıllarda çok ünlenen bu çizgi romanın karakterleri, ancak bu yıllarda isim sahibi olmaya başladılar ve 1964 yılından itibaren bu çizgi roman televizyona aktarıldı.

İki sezon ömrü olan bu çizgi filmdeki karakterleri 1972 yılında gösterime giren Scooby Doo adlı çizgi filmde tekrar görmeye başladık.

Charles Addams 1988 yılında hayata veda etti, ama onun çizgi film kahramanları hâlâ yaşamaya devam ediyor.
İlk olarak bundan yaklaşık 60 yıl önce siyah beyaz bir TV dizisi olarak hayatına başlayan, çizgi film uyarlaması ve neticesinde de 1991 senesinde uzun metrajlı bir film olarak karşımıza çıkan ünlü Addams Ailesi (The Addams Family)
Garip yaratıklardan oluşan ve bu ailenin maceralarını anlatan uzun zaman önce izlediğimiz ilginç ve komik çizgi dizi.

Star tv'de de yıllar önce dizisini izlemiştik.

Yönetmen koltuğunu Conrad Vernon ve Greg Tiernan paylaşıyor.

Filmin oyuncu ses kadrosunda; Oscar Isaac, Charlize Theron, Chloe Grace Moretz,

Finn Wolfhard, Nick Kroll, Snoop Dogg, Bette Midler, Allison Janney gibi güçlü bir kadroya sahip.

Gelelim filmin konusuna;

Kocasına ve çocuklarına kendini adamış bir kadın olan Morticia Addams (Charlize Theron), ailesini bir arada tutan kadındır.

Güler yüzlü, kötücül ve tutkulu bir şekilde karısına aşık olan aile babası Gomez Addams (Oscar Isaac), her zaman girişimci ruhunu korumaktadır.

Ailenin çocukları da oldukça şahsına münhasır bireylerdir.

Uzun örgüleri ve iğneleyici mizahı ile zeki genç kız Wednesday ve bulabileceği en büyük tehdit ve tehlikelerin peşinden koşan 10 yaşındaki Pugsley Addams (Finn Wolfhard).

Ancak evin bireyleri bunlarla sınırlı değildir.

Ailenin çılgını Uncle Fester (Nick Kroll) iyi huylu, neşeli ve her şekilde kargaşaya yol açabilirken, Büyükanne Grandmama (Bette Midler) ise yarasalar ve kafatasları gibi şekiller vererek pişirdiği şekerli kurabiyeleri seven torunlarına tapar.

Aile yaklaşan kutlamaları için hazırlıkların ortasındayken, Margaux Needler (Allison Janney) ortaya çıkar.

Margaux Needler sevilen bir reality-show programının kraliçesidir.

Ailecek gotik bir malikanede sürdürdükleri olaylar ile dolu tuhaf yaşamlarını animasyon olarak anlatacaklar.

06 ARALIK itibarı ile sinemalarda,     

İyi seyirler,

BENİM BU HAFTAKİ FAVORİM; ★★★★ BALON PİLOTLARI – THE AERONAUTS İNGİLTERE, Macera

Bu filmi seyrettikten sonra inanın Peri Bacalarındaki balonları ve pilotlarını şöyle bir düşünüp korktum.

Film 1862 yılında geçiyor.

Hırslı bir bilim adamı ile varlıklı bir kadının sıcak hava balonu ile daha önce hiç çıkılmamış bir yüksekliğe çıkma hikayesini konu alan film ikilinin hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor.

İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking'in hayatını anlatan film deniliyor ama ben hiç bir yönü ile hayatını benzetemedim.

Yönetmen koltuğunda Tom Harper oturuyor.

Başrolde yer alan Redmayne ve Jones’a Tom Courtenay, Tim McInnerny, Phoebe Fox, Vincent Perez gibi isimlerin eşlik ettiği filmin senaryosu Jack Thorne kaleme aldı.

Filmin kısa özeti;

Takvimler 1862 yılını gösterirken, balon pilotu Amelia Wren (Felicity Jones), ve bilim insanı öncü meteorolog Glaisher (Eddie Redmayne) hava durumu hakkında insan bilgisini ilerletmek ve tarihteki herkesten daha yükseğe uçmak için daha önce kimsenin yapmaya cesaret edemediği bir şeyi denemeye karar verir.

Göklerin sırlarını keşfetmek isteyen ikili sıcak hava balonu ile daha önce hiç çıkılmamış bir yüksekliğe çıkmaya çalışır

Gökyüzünde nefes kesici keşifler yapan Wren ve Glaisher, atmosferin en yüksek noktalarına ulaştıklarında hayatta kalmak için zorlu bir mücadele vermek zorunda kalır.

06 ARALIK itibarı ile sinemalarda.

İyi seyirler dilerim.

Filmlerin kısaca konusu ve beğeni seçimlerime göre verdiğim yıldızlar sonrası,

demekki ne yapıyoruz?

Hemen biletimizi alıyoruz ammaaaaaa…   

BENİ OKUMADAN SAKIN SİNEMAYA GİTMİYORSUNUZ

Sevgisiz, sinemasız, ve beni takipsiz kalmayın

 06 – 13 ARALIK 2019 HAFTASININ DİKKAT ÇEKEN 2 FİLMİ                                             

 

MUCİZE 2 AŞK ★★★★★ TÜRKİYE, Dram

Ben her iki filme de harika diyorum.

Gerçekten de sevginin engeli yok..

Beklenen filmin Vizyon tarihinin değişikliği ile ilgili Kırmızıgül'ün yaptığı açıklama ise şu şekilde oldu: "Sinema sektöründeki sistemin daha doğru bir zemine oturması için zamana ihtiyacımız var.

Yeni sinema yasasının 1 Temmuz’da yürürlüğe girdikten sonra her şeyin adil ve şeffaf olacağını umarak filmimizi 6 Aralık tarihine ertelemek zorunda kaldık."

2014 yapımı "Mucize" filminin devam halkası olan yapımın yönetmenliğini ve senaristliğini bir kez daha Mahsun Kırmızıgül üstleniyor

Anadolu’da Dağ köyünde yaşayan Aziz’in ve onunla görücü usulü yaşayan Mızgin’in yaşadıkları hayatı ve zorlukları anlatıyor.

Engelli Aziz’in ötekileştirilmesi ile geçen zorlu hayatları, birbirlerine olan bağlılıkları ve nasıl dostluklar edindikleri konu ediliyor.

Türkiye’nin 1960’lı yıllarında yaşanılan bir olayın anlatıldığı filmde döneme özgü nostaljik kostümler ve klasik arabalara da yer verilirken, yaşanmış gerçek bir hikâyeden esinlenilerek yazılmış

Sevginin imkansız olmadığı bir dünyanın kapılarını aralayarak yüreklerimizi ısıtacak.

Bu filmi anlatmadan önce sizlere ilk filmi olan Mucize’yi biraz olsun anlatayım ama sizlerde lütfen 2’ye gitmeden önce mutlaka seyredin.

MUCİZE THE MİRACLE 2014

Filmde, fakirliğin hüküm sürdüğü yıllarda, okumayı bekleyen yüzbinlerce çocuğun ve öğretmenlerin hikayesi anlatılıyor.

1960'lı yıllarda, 27 Mayıs Darbesi döneminde, ülkenin dört bir yanında yüzbinlerce çocuk okumayı beklemektedir.

Bu dönemde Egeli öğretmen Mahir (Talat Bulut), İzmir’den doğu illerinden birine tayini ve sonrasında yadıklarını anlatsa da asıl işlenen konu engelli insanlara engelli adayları insaların nasıl baktığı ve davradığı ile ilgili.

Filmde Mahir öğretmen ailesi ve çocuklarını geride bırakıp geri dönebilecekken zor olanı seçip kalıyor; üstüne üstlük, kendi cebinden parayla köye okul yaptırıyor ve kızları okula göndermeyen ve onları sadece bir mal olarak gören zihniyeti yıkmaya çalışıyor.

Aziz, Karakteri ise ilk başlarda köyün delisi gibi bir görünüme sahipken Mahir öğretmen bile kendisinden korkar.

Zamanla, aslında onun da duygularının olduğunu ve herkes gibi hissettiğini ancak onlar gibi davranamadığını sezer, ve konuşmayı ve yazı yazmayı öğretir.

Aziz için ailecek kız istemeye gidiliyor ve evleneceği kız, kardeşlerinin eşlerinin aksine her şeyiyle tam bir güzellik abidesi.

Ancak bu hem Aziz hem de eşi için bir kâbus oluyor.

Aziz'in durumu ve eşinin güzelliği diğer köy ahalisi tarafından çekilmeyince onlar da çareyi kaçmakta buluyor.

Mucize Aşk 2’de öğretmeni Talat Bulut yerine Fikret Kuşkan oyamakta diğer kadro ve film kaldığı yerden devam ediyor.

Mucize Aşk 2’nin oyuncu kadrosunda: Mert Turak, Fikret Kuşkan, Biran Damla Yılmaz, Erdal Özyağcılar, Şenay Gürler, Sinan Çalışkanoğlu, Mahsun Kırmızıgül, Melis Sezen, Levent Sülün, Deniz Oral, SeraTokdemir, Deniz Özerman, Meray Ülgen, Suna Selen, Erol Aksoy, Metin Yıldız, Nazmi Kırık, Zekeriya Karakaş, Hakan Can Kargidanoğlu, Dilek Denizdelen, Berivan Kahraman, Berna Sülün, Ali Sürmeli, Erol Demiröz, Meral Çetinkaya, Ayda Aksel.

Tabii bu dev kadrodan anlayacağınız üzere film epey iddialı.

MUCİZE AŞK 2;

Engelli bir adam olan Aziz (Mert Turak) ile görücü usulü evlendiği karısı Mızgın (Biran Damla Yılmaz), köyde yaşadıkları sorunlardan iyice bıkar.

Kendilerine yeni bir hayat kurmak isteyen çift, Batı'da bir kasabaya gider.

Ancak gittikleri kasabada da türlü sorunlarla karşılaşırlar.

Çift, ne olursa olsun insanların önyargılarını aşıp, hayatta tutunmak için çabalar.

Aziz deliler gibi aşık olduğu karısı Mızgin için, kusurlarından ve engellerinden kurtulmak için büyük bir azimle mücadeleye başlar.

Ve Aziz çok sevdiği dünyalar güzeli eşi için Mahir (Fikret Kuşkan) öğretmen ve sinemacı Bahattin (Erdal Özyağcılar) yardımı ile mucizeleri birbir gerçekleştirir.

06 ARALIK itibarı ile sinemalar da,

İyi seyirler

 

UZUN KIZ – DYLDA ★★★★★ RUSYA, Dram

Tarihte filmlere en çok konu olan dönem olarak bilinen 2. Dünya Savaşı dönemi filmlerinden bir tanesi

Savaş sonrası yıllarda hayatlarını yoluna koymaya çalışan kadınların hikayesini konu alan film, sinema dünyasının başyapıtları arasında yer alıyor.

Bir çok festivalden ödülle ayrılan ve en son Rusya’nın 2020 Oscar adayı olarak seçilen film, 2.Dünya Savaşı sonrasında, Leningard’da hayatlarını sürdürebilmek için bir anlam ve umut bulma peşinde olan Iya Sergueeva (Viktoria Miroshnichenko) ve Maşa (Vasilisa Perelygina) adlı iki genç kadının mücadelesini anlatır

Orijinal ismi ”Dylda” olan filmin yönetmen koltuğuna senaryosunu Alexandr Terekhov ile birlikte yazan Kantemir Balagov otururken oyuncu kadrosu ; Viktoria Miroshnichenko, Vasilisa Perelygina, Timofey Glazkov, Andrey Bykov, Konstantin Balakirev, Ksenia Kutepova, Igor Shirokov, Olga Dragunova isimlerinden oluşturulmuş.

Filmin kısa hikayesi;

1945 yılı, Leningrad. 2. Dünya Savaşı, sadece şehirdeki binaları değil, insanları da hem fiziksel hem de mental olarak paramparça etmiştir.

Tarihin en büyük kuşatmalarından biri sonunda bitmiş ama enkazın ardında kalan insanların ölüm kalım savaşı devam etmektedir.

Artık savaş sona ermiş, üzerinden aylar geçmiştir.

Ancak savaşın etkileri aynı tazeliğini sürdürmektedir.

Iya Sergueeva (Viktoria Miroshnichenko) ve cepheden yeni dönmüş olan arkadaşı Maşa (Vasilisa Perelygina) ile elele verip hayatlarını yeniden inşa etmek için harekete geçer.

Fiziksel yapısıyla diğer insanlardan ayrılan Iya arkadaşı Masha’nın oteritesi altında yaşam sürmeye başlar.

Bir süre sonra bu durum iki kadının ilişkisinin çok farklı bir boyuta taşınmasına neden olur.

06 ARALIK itibarı ile sinemalarda,

İyi seyirler,

     06 – 13 ARALIK 2019 TARİHİNDE VİZYONA GİREN FİLMLER   

        06 Aralık 2019

MUCİZE 2 AŞK ★★★★★ TÜRKİYE, Dram

Yönetmen Mahsun Kırmızıgül

Oyuncular: Mert Turak, Fikret Kuşkan, Biran Damla Yılmaz

ADDAMS AİLESİ – THE ADDAMS FAMİLY ★★★ ABD, Animasyon, Aile

Yönetmen Conrad Vernon, Greg Tiernan

UZUN KIZ – DYLDA ★★★★★ RUSYA, Dram

Yönetmen Kantemir Balagov

Oyuncular: Viktoria Miroshnichenko, Vasilisa Perelygina, Igor Shirokov

ALEV ALMIŞ BİR GENÇ KIZIN PORTRESİ ★★★★ FRANSA, Dram,Tarih

PORTRAİT DE LA JEUNE FİLLE EN FEU

Yönetmen Céline Sciamma

Oyuncular: Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami

MÜHRÜ CİN ★★★ TÜRKİYE, Korku

Yönetmen Buğra Kekik

Oyuncular: Ecem Yorulmaz, Cansu Kahvecioğlu, Burçak Kabadayı

BALON PİLOTLARI – THE AERONAUTS ★★★★ İNGİLTERE, Macera

Yönetmen Tom Harper (III)

Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Courtenay

KAHRAMAN BALIK – GO FİSH ★★★ ABD, Animasyon, Macera

Yönetmen Sean Patrick O'Reilly

RAHİBENİN LANETİ – CURSE OF THE NUN ★★★★ ABD, Korku

Yönetmen Aaron Mirtes

Oyuncular: Lacy Hartselle, Rae Hunt, Kate Kilcoyne

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.