AKDENİZ DİYETİ NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Akdeniz diyeti nedir? Faydaları nelerdir?

Yüksek miktarda meyve, sebze, baklagiller, kepekli tahılların tüketimi ve ana yağ kaynağı olarak ise zeytinyağı ile karakterize Akdeniz diyeti; Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın Amerikalılar İçin Diyet Kılavuzunda yer alan sağlığı sağlamanın ve kronik hastalıkları önlemenin bir yolu olarak önerilen bir diyet stratejisidir.

En önemli özelliklerinden birisi besin çeşitliliği yönünden zengin olmasıdır. Sebze, meyve, ekmek ve diğer tahıllar, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar gibi bitkisel kaynaklı besinlerin Akdeniz diyetinde sıklıkla yer alması, temel yağ kaynağı olarak zeytinyağının tercih edilmesi Akdeniz diyetinin önemli özellikleri arasındadır.

Kırmızı etin ayda 1-2 kez tüketilmesi, balığın beslenmede önemli yer tutması ve yemeklerle birlikte ılımlı alkol tüketimi Akdeniz diyetinin göze çarpan diğer özellikleridir

Akdeniz diyet düzeninin 2 önemli bileşeni olan yağ ve lif, mikrobiyatamız başta olmak üzere tüm sistemler üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Akdeniz diyet modeli, doymamış yağ asitleri bakımından zengin ve doymuş yağ asitleri bakımından düşük olan deniz ürünleri ve zeytinyağını içerir.

Besin çeşitliliği ile öne çıkan Akdeniz diyetinin, başta kalp ve damar hastalıkları, tip 2 diyabet ve obezite olmak üzere çeşitli kronik hastalıklardan koruyucu etkisi olduğu vurgulanmaktadır.

Akdeniz diyetinin sağlık üzerindeki koruyucu etkisi besin çeşitliliği ile alınan posa, çeşitli vitamin, mineraller ve çok sayıda biyoaktif bileşen ile ortaya çıkmaktadır.

Bu bileşenlerden yararlanabilmek için, tam tahıl ve ürünlerinin, zeytinyağının, yağlı tohumların, meyve ve sebzelerin günlük beslenmede yer alması, balık ve kuru baklagillerin ise haftada 1-2 kez mutlaka tüketilmesi gereklidir.

Ayrıca, fiziksel aktivite de önemli bir yer kapsar. Genellikle Akdeniz’i çevreleyen popülasyonlar arasında tüketilen diyet örüntüsünü temsil eden Akdeniz diyeti, olumlu bir sağlık durumuna ve daha iyi yaşam kalitesine katkı sağlar.

Bu nedenle, Akdeniz diyetinin yeterli ve dengeli beslenme örneği oluşturabileceği düşünülmektedir.

Akdeniz diyeti, her dönem meşhur olan farklı bir diyet türü ve belli süre fazla miktarda enerji kısıtlaması olan diyetler yerine; doğruluk değeri en yüksek, vücudun aç bırakılmadığı, yaşam tarzı haline gelebilecek, sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme tarzını uygulamak için en doğru olan seçenek olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.