`Amiral Gemi` Hürriyet de yanılır.. FERDİ TAYFUR`UN İLK OĞLU 6 DEĞİL 47

Hürriyet'te yer alan haberde aynen şöyle diyordu: 'Nikahlı eşi Zeliha Tayfur'dan iki kızı, 30 yıllık hayat arkadaşı Necla Nazır'dan yine Tuğçe adında bir kızı olan Ferdi Tayfur, ilk oğlunu bundan altı yıl once kucağına almıştı..

Ünlü sanatçı, Habibe Ümyani Demir'den olan ve Ferdi Taha adını verdiği oğlunu o zamandan beri basından saklıyordu..?'Haberin devamında 6 yaşındaki minik Taha'nın ilk fotoğrafının nasıl çekildiği anlatılıyordu..

Türk basınının 'Amiral Gemisi' Hürriyet atladı.. Ferdi Tayfur ilk oğlunu 6 yıl değil tam 33 yıl önce kucağına almamıştı ama kucaklamıştı.. Çünkü ilk oğlu ile ilk kez karşı karşıya geldiklerinde oğlu tam 14 yaşında bir delikanlı idi.. Bu önemli olayın röportajını da bizzat ben yapmıştım 18 Ağustos 1980 tarihli HEY'de.. İşte o röportaj:

Yıllardır Konya?da yaşayan oğluna sonunda kavuştu.

FERDİ TAYFUR, 14 YAŞINDAKİ OĞLUNU İLK KEZ GÖRDÜ

Ne ilk plağını yapmak için stüdyoya girdiğinde, ne ilk filmini çevirmek için kamera karşısına geçtiğinde ne de ilk sahne sınavı için İzmir Fuarı'nda sahneye çıktığında bu kadar heyecanlanmamıştı Ferdi Tayfur..

Yaşadığı o anı ömrü boyunca unutamayacağını biliyor, dakikalar ilerledikçe daha bir heyecanlanıyordu.. Gözü hem saatinde hem de kapıda idi. Çalacak bir zil, onu bir anda dünyanın en mutlu adamı yapacaktı. Ferdi Tayfur, o gün 14 yıldır görmediği oğluna kavuşacaktı..

Ve o an geldi. Kapı çaldı. Yıldırım hızıyla oturduğu yerden fırlayıp kapıyı açtı. İşte oğlu, Timur'u karşısındaydı. Öylece bakakaldılar birbirlerine. 14 yaşındaki Timur, uzandı elini öptü.

Boğazına bir şeylerin düğümlendiğini hissetti. 'Yavrum, oğlum benim' diye sarıldı. Gözlerinden sicim gibi yaşlar boşanıyordu. Hemen arkasında duran karısı Zeliha'nın sesi ile kendine geldi: 'Hele bir içeri girin..'

Bugüne kadar en yakınları dışında hiç kimse Ferdi Tayfur'un Tuğba ve Funda adlarında iki kızının dışında bir de Timur adında bir oğlunun bulunduğunu bilmiyordu. İşte bu büyük sırrı

HEY çözdü. Ferdi Tayfur'un bu büyük mutluluğuna ortak olduktan sonra sorduk:

-Bir oğlunuz olduğunu bugüne kadar neden gizlediniz?

'Bir yıl öncesine kadar ben de bilmiyordum ki..?

-İnanılır gibi değil, peki nasıl öğrendiniz?

'17-18 yaşlarında bir delikanlıydım. Nereden teklif gelirse gider orada şarkı söylerdim. Adana'nın dışında pek tanıyan yoktu beni. 'Konya'ya git, orada iyi iş var, iyi de para kazanırsın'

dediler. Tahta bavulumu yüklenip, kalktım gittim. Gerçekten de çok iyi iş vardı. Sahneye çıkmadığım gece hemen hemen yok gibiydi. İşte Fatma Can ile o günlerde tanıştım...

-Fatma Can kim?

'Fatma Konya'da yaşayan bir genç hanımdı.. Serde gençlik var, delikanlılık var, aklımız bir karış havada. Fatma'yla birbirimizden hoşlanmıştık. Sık sık beraber olduk, ta ki benim Konya'daki gazino işim bitene kadar. Adana'ya döndüm. Oradan da askerliğimi yapmak için Ankara'ya gittim...

-Fatma Hanım2ın hamile kalabileceği hiç aklınıza gelmedi mi?

'Nereden gelsin.. Dedim ya akıl bir karış havada.. Neyse Ankara'da askerliğimin ikinci ayında bizim koğuşta bir hareketlenme oldu. Arkamdan bir şeyler konuşuluyordu ama.. Sonunda Antepli bir tertip, bir gün beni bir kenara çekip 'Ferdi, Konya'da bir oğlun olmuş' dedi. Beynimden vurulmuştum.. Hemen izin alıp, Konya'ya gittim..?

-Fatma Hanım sizi görünce ne yaptı?.. Bekliyor muydu?..

'Beni birden karşısında bulunca çok şaşırdı. Hiç beklemiyormuş. 'Hayırdır? dedi. 'Haberler sende, oğlumu görmek istiyorum' dedim. 'Çocuğun senden olduğunu nereden biliyorsun?? dedi. Israrla, 'Bak benim oğlumsa ver Adana?ya annemin yanına götüreyim, orada okusun büyüsün' dedim. O da ısrarla 'çocuk senden değil' diye dayatınca, çaresiz Ankara'ya birliğime döndüm...

Zaman su gibi akıp gitti. 1945 Adana doğumlu, gerçek adı Ferdi Tayfur Turan Bayburt olan 35 yaşındaki sanatçı, önce askerliğini bitirdi. 1968'de ilk plağını yaptı. 1973'te Zeliha ile evlendi.

1974'te Tuğba, 1977'de Funda dünyaya geldi. Ama 1966 yılında nur topu gibi bir oğlu olduğundan habersizdi. Geçen yıllar Ferdi'nin lehine çalıştı..

Artık plakları yüz binler satan, filmleri kapalı gişe oynayan bir stardı. O günlerde Konya'dan Fatma Can'dan bir haber geldi: 'Hemen gelip oğlunu görmezsen, birlikte çektirdiğimiz fotoğrafları 100 bin liraya gazetelere satacağım...

Tehdit umurunda bile değildi Ferdi Tayfur'un.. O günlerde film setinde çalışmak zorunda olduğu için Konya'ya bir arkadaşını gönderdi. Oğlunu aldırdı. Timur, bir gün arkadaşlarıyla oynarken gözüne kireç kaçınca bir gözünü kaybetmişti..

Ferdi, ilk iş olarak biricik oğlunu hastaneye yatırdı.. Gerekli tedavilerini ve bakımlarını yaptırdı.. Sonra da evine, kızlarının yanına götürdü. Tayfur'ların evinde artık bayram türküleri söyleniyordu.. Hepsi de öylesine mutluydu ki.. [HEY Dergisi- 18 Ağustos 1980]

6 yıl once 8 Aralık 2007'de müzik dünyasında bir bomba patladı: Ferdi Tayfur- Necla Nazır Ayrıldı.. Üstelik bir de kız çocukları olmasına karşın.. Peki neden?

Ferdi Tayfur ile Necla Nazır'ın, 19 yaşındaki kızları Tuğçe'nin bebekken bakıcılığını yapan Fatma Avcı'nın mezarı yüzünden yaşadıkları tartışma, çiftin ayrılığıyla sonuçlanmıştı.

İddiaya göre, Ferdi Tayfur yıllarca kendilerine hizmet eden Fatma Avcı'nın Konya'daki mezarını yaptırmamakla suçlanınca çift arasında tartışma çıktı.

Bu olaydan rahatsızlık duyan kızları Tuğçe, bakıcısını hatırlamadığı için babasına önce Fatma Avcı'nın kim olduğunu, ardından da bu konuda neden kendisinden hesap sorulduğunu öğrenmek istedi.

Bu sırada Necla Nazır da konuya dahil olunca olanlar oldu. Ferdi Tayfur ile 30 yıllık imam nikahlı eşi arasında bir kez daha büyük bir tartışma yaşandı. Ve bu tartışma sonunda çift ayrılma kararı aldı..

HEY'deki röportajımda Ferdi Tayfur'un ilk oğlunun annesi olarak Fatma Can adında bir hanımın adı geçiyordu.. Tuğçe'nin bebekken bakıcılığını yapan hanım ise Fatma Avcı adını taşıyordu..

Kadıncağız; Konya'da ölmüştü.. Ferdi Tayfur, Fatma Can ile Konya'da tanışmıştı.. Bundan daha büyük bir rastlantı olamayacağına göre Fatma Can ile Fatma Avcı aynı kişilerdi; yani Ferdi Tayfur'un ilk oğlu Timur'un annesi..

Haa bu arada; Timur Tayfur mu?.. Babasının plak şirketi Ferdifon'da müdür olarak yaşamını sürdürüyor.. 47 yaşında olgun, iş güç sahibi bir iş adamı olarak..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.