BEŞ KADIN BESTECİ!

Biraz da magazin sayfalarına düşmeyecek bir konser haberi yazalım

Geçen hafta Caddebostan Kültür Merkezinde ilginç bir konser vardı. Kadın eserleri Kütüphanesi ve Bilgi merkezi Vakfı'nın 27. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla İBB Kent Orkestrası 5 kadın bestecinin eserlerini seslendirdi.

Nebi Birgi, Recep Aktuğ , Erdal Çelik , Behzat ve Süheyl Uygur, Barış Kömürcüoğlu, Bülent Ay ve Kent Orkestrası solistlerinin seslendirdiği şarkılar zaman zaman dansçıların katılımıyla renklendi. 

5kadinbesteci_toplu_1.jpg

Benim anlatmak istediğim içeriği oluşturan bu beş kadın besteci. 

Projenin adı 5 Kalp ve bu onların  bir kaç yıl önce beraber yaptıkları albümden sonra halkın önüne ilk çıkışları.  Hepsinin de kalbi çocuk yaşlarından itibaren müzik için atıyor. 

5kadinbesteci_toplu.jpg

Mine Mucur, Figen Çakmak, Aslıgül Ayas, Serpil Günseli ,Semra Öztan

Hepsi de arkadaşım ve özel kadınlar bunlar. Okulundan mezun olmuş, kitabi bilgileri sağlam  , ancak ruhları bulundukları yere sığmamış ve başka mecralarda çağlamış. Alabildiğine rekabetçi, savaşçı. Müziğini bir dantel gibi klasiklikten çıkartıp dünya müziği formatına getirip dünyaya sunmuşlar. Bunu da şarkılarını dinledikçe anlıyorsunuz. 

Mine Mucur sadece Barış Manço'nun Mine ablası olmakla kalmamış ve konservatuvarda yöneticilik yapmış,  öğrenciler yetiştirmiş. Hala da yazdığı solfej kitapları okulunda okutulmakta.  Kendisi kankam olur. 

Figen Çakmak hanımefendi sadece Türkiye'deki müzik yarışmalarının  değil , uluslararası her şarkı yarışmasının ombdusmanıdır. İngilizce şarkı sözlerini hep aşk üzerine yazar. Tam bir romantiktir. Ben onun Cumhuriyet'in 75. Yılı için Atatürk kadınına yazdığı bir şarkıyı Varna'da seslendirmiş ve ödüllerle dönmüştüm. 

Laf aramızda yurt dışında konser veya yarışmaya giderken ondan akıl alırım. Çok şahane fikirler verir.

Semra Öztan... Sinema güzeli seçilmiş bir zamanlar ama hala çok güzel. Yıllar önce onun bir aşk şarkısını seslendirmiştim. Fazla duygusal okumuş olmalıyım ki çok etkilenmişti. Baskın karakteri müziğine de yansımış. 

Aslıgül Ayas .. Bence bu beş kadının arasında en naif olanı gibi gözükse de içindeki rekabetçi kadını şarkılarında hissediyorsunuz. O da diğerleri gibi Türkiye' de Eurovision dahil pek çok yarışmaya girmiş, kazanmış. çok şık düzenlemeleri var şarkılarının. Konserin sunumunu yapan kızına duyduğu gurur ise gözlerinden okunuyordu. 

Beş kalp içerisindeki en özgün besteci Serpil Günseli. Müzik hayatı boyunca müzikal şarkılar bestelemiş ve dünyada bu işi yapan belki de tek kadın besteci. Sadece müzikaller değil , müzikli oyun denince de akla gelen tek isimdir Serpil.

Uğur Babürhan ile yaptığı en son çalışma Süheyl -Behzat Uygur kardeşlerin son müzikali. Zaten sahneye çıkarak saygılarını da sundular. 

5kadinbesteci_afis.jpg

Bu konserin orkestrasını es geçmeyelim. Özhan Unakıtan şefliğindeki İBB Kent orkestrası şarkıların düzenlemesini çok güzel yaptılar ve çaldılar. Ellerine sağlık. Solistleri Mehtap ve Bülent gerçekten harikaydı. 

Bu arada sahneye çıkan diğer solistlerin hakkını yemeyelim.Nebi her zamanki gibi kıpır kıpır,Bülent Ay çok şıktı. Recep Aktuğ şarkıya başlayınca herkesi sesiyle acayip etkiledi.

Barış Kömürcüoğlu çok çok iyiydi. Arada kaybolan iyi solistlerden biri bence.

Erdal Çelik biraz provasız gibiydi ama çaktırmadı bence.  Müzikal söyleyen Behzat ve Süheyl biraderler neşe saçtılar. Sonda yapılan plaket töreninde iyice coştular. Hemen hemen her resimde varlar. 

Ellerinize sağlık dostlarım. Tekrarını bekliyoruz. 


Zeliha Sunal

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.