MAGAZİN GAZETECİSİNE AÇILAN BİR DAVANIN ANATOMİSİ

Şarkıcı Hadise ile banka dolandırıcılığı ve kara para aklama suçlamalarıyla 2016 yılında ABD'de tutuklanan Reza Zarrab arasında yapıldığı iddia edilen whatsapp yazışmalarını haber yaptığı için gazeteci Yaşar Çakmak'a açılan davanın 13 Temmuz Perşembe günü İstanbul Adalet Sarayı’ndaki 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan ilk duruşmasına izleyici olarak katıldım. Davada Yaşar Çakmak’ı avukatı olarak, ünlülerin ve özellikle ağır ceza davalarının avukatı olarak da bilinen Edip Önder temsil etti…

Şarkıcı Hadise Açıkgöz, gazeteci Yaşar Çakmak’ın “Özel hayatın gizliliğini ihlal ve kişilerin özel hayatına ilişkin ses ve görüntülerin ifşa edilmesi” ile “Kişisel verileri ele geçirme veya yayma” suçunu işlediğini ve cezalandırılmasını istiyordu.

Buraya kadar yapılan haber de açılan dava da normaldi. Sonuçta mahkeme bir karar verecek ve sonuç açıklanacaktı.

Ancak hiç de öyle olmadı.

* * *

Hâkimin özet konuşması ve Yaşar Abi’nin savunmasının ardından söz alan şarkıcı Hadise’nin avukatı, bana göre saçma sapan iddialarda bulunmaya başladı.

Sorunun komikliğine bakar mısınız:

“Davalı, internet sitesinde bu haberi yayınlamadan bir gün önce Beyaz TV’de yayınlanan ‘Söylemezsem Olmaz’ programının yapımcısı Bilal Özbilge, Bircan Bali, Arto ve Seren Serengil’le görüştü mü?”

Şarkıcı Hadise’nin avukatının sorduğu soruyu tekrarlayan Hâkime Yaşar Abi, şu cevabı verdi:

“Ben 35 yıldır gazetecilik yapıyorum. Sadece o programın yapımcısı ve sunucularıyla değil, magazin camiasındaki herkesle görüşürüm. Programdan önceki günler, haftalar ve aylar boyunca da yapımcı Bilal, gazeteci Bircan, yorumcular Arto ve Seren ile defalarca konuşmuşluğum vardır.”

Hâkim de “Bu durum, gayet normal, nereye varmaya çalışıyorsunuz avukat bey?” diye sorunca, iddialar daha da komikleşmeye başladı.

Neymiş efendim, haberkonseyi.com internet sitesinde haberin yayınlanmasından bir gün önce Beyaz TV’de yayınlanan “Söylemezsem Olmaz” programında, gazeteci Bircan Bali, yorumcular Arto ve Seren Serengil’in, “Yarın bombayı patlatıyoruz”, “Yer gök inleyecek”, “Yarın bu programda hadise var” şeklindeki anons edilmesini birbirine bağlamaya çalıştı.

Hatta daha da ileri giderek, Yaşar Abi’nin sahibi olduğu haberkonseyi.com ’u küçümsemeye kalkıp, “az tıklanan” bir haber sitesinin bahse konu habere ulaşamayacağını söyledi.

Yaşar Abi de “haberkonseyi.com ’un ne kadar tıklandığı değil, etkisinin ne olduğunu herkes bilir” diyerek cevapladı.

İstediği cevapları bir türlü alamayan avukat, hiçbir delile dayanmayan iddialarını daha da abartarak Yaşar Abi’nin haberi “para karşılığında” yaptığını iddia etti.

Yaşar Abi de “Meslek hayatım boyunca para karşılığı hiçbir zaman haber yapmadım, kimse de yaptıramaz” diye cevap verdi.

Bu saçma sapan sorulara Hâkim de dayanamamış olacak ki, “Bu soruların davayla ilgisi yok. Ben sizin bu sorularınızı dinlemek zorunda değilim. Sonuca gelin artık!” uyarısının ardından şarkıcı Hadise’nin avukatının asıl niyeti ortaya çıktı.

Yaşar Abi’nin, Beyaz TV yapımcısı Bilal Özbilge, sunucular Bircan Bali, Arto ve Seren Serengil ile birlikte müvekkili şarkıcı Hadise’yi piyasadan silme ve bitirme operasyonu düzenlediklerini ve “örgütsel” bir yapı içerisinde olduklarını iddia ederek davanın ve soruşturmanın “genişletilmesi”ni istedi.

Bence, şarkıcı Hadise’nin avukatının asıl niyetinin baştan beri farkında olan Hâkim de tabii ki, bu isteği reddetti.

* * *

Şarkıcı Hadise’nin avukatının basit bir olayı “örgütsel” boyuta taşımaya çalışmasının bir diğer amacı, Yaşar Abi’yle birlikte bu davaya yapımcı Bilal Özbilge, sunucular Bircan Bali, Arto ve Seren Serengil’i de dahil ederek daha da büyük sansasyon yaratmak ve davayı “örgütsel” bir dava haline getirerek verilecek olası cezayı artırmak diye düşünüyorum.

Avukat, müvekkilinden aldığı talimatlarla hareket eder.

Dolayısıyla, işin boyutunu artırmaya çalışıp davaya TV programcılarını da çekmeye çalışan şarkıcı Hadise’dir.

Bence Hadise’nin düşünmesi gereken asıl konu, TV programcılarını davaya katmak ve cezayı artırmaya çalışmak olmamalı.

Evine girip çıktığı, sonra da boşanmasına sebep olduğu arkadaşına yaptığı “ihanet”i düşünmeli.

Avukatına talimat verip Yaşar Abi’nin haber karşılığı para alıp almadığını sorgulatacağına yaptığı ihanetin ardından kazanıp kaybettiklerine bakmalı.

Bunları hiçbir hâkim yargılayamaz!

Vicdanına sormalı!

Kalın sağlıcakla,

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.