BİR GENÇ KIZIN HAYAL BİLE EDEMEDİĞİ HAYATI

 

Hayat sürprizlerle dolu.

1974 yılında gazetem  Saklambaç’ın geleneksel Sinema Güzeli Yarışması'nı yapmıştı. Daha önce, Selda Alkor, Arzu Okay ki sinemada çok büyük gelecek vaat ediyordu, iyi bir kızdır nişan yüzüklerini ben takmıştım ilk nişanında, sonra kim aklına girdiyse berbat filmlerde oynattı, ancak o furyadan sıyrıldı yıllar önce Paris’e gitti ticaret yapıyor. Sonraki Sinema Güzelleri; Sevda Karaca, Hale Soygazi, Meral Orhansay’dı. Sonra başka genç kızlarda seçildi ama bu ilkler kadar başarılı olamadılar.  

Neyse konumuza dönelim.  1974 Sinema Güzeli yarışması sonucunda İlk üç arasında esmer cici bir kız vardı. Film şirketleri çok beğenmişti. Ben fotoromanlarda oynattım. Yeşilçam başroller verdi. Kızın adı Manolya Onur’du.. 

1975 yılında Manolya Türkiye İkinci Güzeli seçildi. Şöhreti daha da arttı. Bir gün duydum ki Manolya, Özgermi Tekstilin sahibi Süha Özgermi ile evlenmiş. Gelinlik de yakışmıştı.

Rahmetli Süha bey, sevdiğimiz bir ağabeyimizdi, Türkiye'nin ilk tekstilcilerinden. Amerikan ordusuna pamuklu konfeksiyon ihracatı yapıyordu. Galatasaray'ın yöneticilerindendi.

Sonra, Süha Özgermi birden  eşi Manolya'yı da, tekstil işini de bıraktı. Geçirdiği kaza sonucu yaşamla ölüm arasında gidip gelmişti. Hayata bakışı tümden değişmişti.

Uluslararası manken-model yarışmaları düzenlemeye başladı. Bir de adının önüne "Milli Çapkın" sıfatı eklendi.

Bir gün Manolya'ya, Büyük Ankara Oteli'nin havuzunda ailece güneşlenirken raslamıştım. Bir iki lafladık, bir daha da görmedim. Şirin, sevecen saygılı kızdı. Bende çok iyi izlenim bırakmıştır.

Sonra bir bomba haber:

"Manolya Onur, Haydarabad Nizamı'nın torunu Berekat Cah ile evlendi."

 

Buyrun, bir masal prensesi daha. Cah ailesi oldum olası Türk kızlarına gönül veriyordu. Prenses Esra'dan sonra Prenses Manolya.  Onun namı artık: Prenses Çabbe Begüm Sahiba Manolya-i Nur, Osmanlı İmparatorluğu Prensesi ve Berar Prensesi.

Cah aynı zamanda  son Osmanlı halifesi Abdülmecid’in torunuydu.

 Esmer güzeli Manolya'nın Cah'tan bir kızı oldu. Bebeğe "Dünyaya hoşgeldin" hediyesi 50 milyon dolarlık banka hesabıydı. Cah sonuçta, Manolya'dan da ayrıldı. Ama 100 milyon dolardan fazla mücevheri Manolya'ya bırakarak…

manolya-onur-kizi-ile.jpg

 Manolyo Onur, dünyanın en zengin kadınlarından birisiydi. Ne yazık ki Manolya’yı iki yıl once kaybettik, aslında iki yılı dolmadı bile… Hayatın keyfini tam süremeden gitti.  Ne derler: Takdir-i İlahi. Evladının açısından bakarsanız: Ölüm Allah’ın emir ayrılık olmasaydı (Orhan Veli)..

 

Hayat bu; herkes ayrı yollardan yürüdüğüne kendini inandırmaya calışıyor olmakla birlikte  sonuçta herkesle aynı durakta birleşeceğini bilmez olur mu?

 

Charles Baudelaire ne demiş:

….

Anlaşılmaz sözler duyulur zaman zaman
Sembol ormanları içinden geçer insan
Tanıdık bakışlar süzer gibidir sizi
Bir derin, bir karanlık birlik içinde

Berekat Cah şimdi ne yapıyor? İyidir maşallah. Son eş İzmirli Orkide Kaplangi ile şimdilik mutlu yaşamını sürdürüyor sanırım. “Sanırım” demek zorundayım, çünkü yıllardır onlarla ilgili  başka bilgim yok. 

 

Manolya Onur: Doğum tarihi1955.

Ölüm tarihi i25 Ekim 2017, İstanbul

Mukarram Jah (e. 1990–1993)

Çocuğu: : Nilufer Elif Jah

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.