BİZ.. CEM KARACA'YI BİLE `DELİRTMİŞ' BİR TOPLUMUZ!

8 Şubat 2012.. Cem Karaca, 'meçhule giden bir gemi'ye bineli 8 yıl olmuş.. Yahya Kemal'in dizelerindeki gibi; Artık demir almak günü gelmişti zamandan.. Meçhule giden bir gemi kalktı bu limandan.. Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce aldı yol.. Sallanmadı o kalkışta ne mendil ne de bir kol.. Bir çok giden.. Memnun ki yerinden.. Çok seneler geçti çok seneler geçti.. Dönen olmadı seferinden..

Sevgili Cem Karaca'yı, bu anlamlı günde, 'Beni Siz Delirttiniz' adlı plağı çıktığı günlerde.. Tam 36 yıl önce yaptığım ve HEY'de yayınlanan bir röportajımla anmak istedim.. Okuyun bakalım; 36 yıldan bu yana değişen bir şey var mı?

CEM KARACA DELİRDİ

N'aber Cem?

Zzzzzzt

Anlamadım!

Tızzzzt

İyi olduğundan emin misin?

Üzerinize afiyet uzun zamandır İstanbul'da yaşıyorum da!

Yani?

Yanisi, yahnisi yok abicim! Artık darılmaca yok, ben bir deliyim...

Cem Karaca, grubu Dervişan, Eurovision Şarkı Yarışması'nın müzik dünyasına armağan ettiği genç şarkıcı Yeşim ve İskender Doğan birlikte 45 gün sürecek büyük bir Anadolu turnesine çıktı. Hem de organizatörlerin deyimi ile haftalar öncesinden iş bağlanmasına karşın nerelerde sahneye çıkacağını bilemeden. Bunun bir nedeni vardı elbette! Çünkü bazı illerde Cem Karaca'nın konser vermesi yasaklanmıştı.

Turne başlamadan bir gün önce Cem Karaca ile oturup, konuştuk. Uzun bir süre İstanbul'dan uzak kalacağından, yeni 45'lik plâğındaki şarkılar için stüdyoya girmiş, şarkılarını okumuş, bantlarını da plâk şirketine teslim etmişti.

Yeni plağınızın A yüzünde 'Beni Siz Delirttiniz' adlı son besteniz var! Sizi kim delirtti?

Aslında biz dünyanın en akıllı toplumuyuz. Yüreklerimiz geniş, gönlümüz gani ve affetmesini bilimsel hale getirmişiz. Oysa toplumumuzun içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik şartlar bir insanı ama bu insan belli bir eğitimden geçmiş ve egemen güçlerin kasten geri bırakma beyin yıkamasında düşünebilme yeteneğini yitirmişse çıldırmasını gerektirir. Ama vurdumduymazlık ve 'Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım' anlayışları bizi belirli bir miskinliğe ve tavırsızlığa yöneltiyor...

Çözüm yolu delirmek mi peki?

Kuşkusuz değil. Ama çözüm gerçekleşmiyor. Yasalar çiğneniyor. Danıştay kararları uygulanmıyor. Ve çok üzücüdür ki aydın olmak zorunda olan Hafif Müzik sanatçıları kesiminde bir boşvercilik sürüyor.

Şarkınızda neler anlatıyorsunuz?

Bakırköy'deki oturduğum evden çıkıp, Beyoğlu'ndaki menajerimin ofisine gidene kadar yolda gördüklerimi anlatıyorum şarkımda.

Bu şarkınızı ilk kez HEY okurları için söyler misiniz?

'Beni siz delirttiniz.. Evet, evet.. Evet siz siz siz.. Kırmızı ışıkta geçen şoförler.. Ve boşverli türküler.. Sahil yolundaki kazalar.. Beyazcamda hayvanlar ve reklâmlar.. Denize düşen şu uçak.. Yeşilçam'da baldır bacak.. Beni siz delirttiniz.. Evet, evet.. Evet siz siz siz.. Uçaklar, rüşvetler ve mobilyalar.. Ve ahlâk üstüne nutuklar.. Günden güne ufalan ekmekler.. Pasta yesin efendiler.. Gaz tenekesiyle su kuyrukları.. Ve bir başbuğun buyrukları.. Beni siz delirttiniz.. Evet, evet.. Evet siz siz siz.. Darılmaca yok ben bir deliyim.. Ama beni siz delirttiniz.. Gelin katılın siz de bize.. Dostlarım hep Napolyon hepsi Sezar.. Arada bir Hitler de çıkar..'

Artık toplumsal yanı ağır basan şarkılar söylüyorsunuz ama 'Nerdesin' gibi aşk türküleriniz de var. Aşk şarkılarına da devam mı?

Aşka saygım var. Şapkamı çıkartırım. Ama şapkamın altında beynim var. Beynimde de ülkemin, halkımın ve dünya ülkelerinin sorunları. Kalbimde ise bu sorunların çözümünün ihtiraslı bekleyişi yatmakta. Bu iki hayati organım bunlarla meşgûlken geriye aşk için işkembeden başka bir şey kalmıyor. Ama oradan kaynaklanmış bir aşk türküsü yazsam da piyasadakilerden aşağı kalmam sanırım.

Bugüne kadar hep piyasaya çıkmış plâklarınızdan derlenen albümler çıkardınız. Tamamen yeni eserlerden oluşun bir albüm yapmanın zamanı gelmedi mi?

Haklısın! Aslında bu tavır, ülkemizdeki sanatçı-plâk şirketi sahibi çarpıklığının bir yansımasıdır. Anadolu turnesinin bitiminde Dervişan ve ben, albüm için stüdyoya kapanacağız. Bu çalışma da ülke sorunlarından kaynaklanmış uzun bir öykünün, belirli bir kurgu içinde bir albüme dönüşmesi şeklinde olacaktır. Öykünün sözlerini de büyük bir olasılıkla Ülkü Tamer yazacak, müziğini de biz yapacağız [26 Nisan 1976]

HEY TOP 10'DA O HAFTA

1.Mehmet Emmi [Edip Akbayram-Dostlar] 2.Varlar Yoklar [Şenay] 3.Ne Varsa Bende Var [Ajda Pekkan] 4.Arap Saçı ? Tımbıllı [Erkin Koray] 5.Tanrım Bu Hasret Bitse [Erol Evgin] 6.Kan ve Gül [İskender Doğan] 7.Hayırdır İnşallah [Uğur Akdora] 8.Esmerim [Beyaz Kelebekler] 9.Gerisi Vız Gelir ? Beni Benimle Bırak [Nükhet Duru] 10. Kumsalda [Özdemir Erdoğan]

[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.