Burhan Şeşen... "YORUMCUNUN HAKKI YORUMCUYA VERİLMELİDİR" !..

Burhan Şeşen... "YORUMCUNUN HAKKI YORUMCUYA VERİLMELİDİR" !..

Müyorbir Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen, müzik sektöründe yasalarla zırh oluşturup, eşitlikçi ve adil bir durum yarattıklarını, böylece yorumcuların haklarını yorumculara verdiklerini söyledi.

Aylık dijital dergi Trendera Magazine’ye müzik sektörü ile ilgili açıklamalar yapan Burhan Şeşen “4 meslek birliği; MESAM, MÜYAP, MSG, MÜYORBİR olarak bir araya geldik ve OLB’yi (Ortak Lisanslama Birimi) kurduk. Bu oluşum müzik sektörü için çok önemli gelişmedir” dedi.

Kendi deyimiyle ‘Türkiye’nin en meşhur yönetim kurulu’na başkanlık ettiğini de belirten Şeşen, Müyorbir’in alanında tek olmasını şöyle açıkladı:

“MÜYORBİR haklarımızın adaletli toplanması ve dağıtılması için kuruldu. Emeğin ve emekçinin hakkını korumak için bir aradayız. Yaşadığımız düzende bu bilinci oluşturmak ve bu bilinç algısını yerleştirmek çok önemli. MÜYORBİR; 5846 sayılı kanuna göre kurulmuş bir meslek birliği. Türkiye’de alanında tek meslek birliğidir. Türkiye’deki bütün yorumcuların haklarını takip ediyoruz. Bunun içinde; Sezen Aksu, Tarkan, MFÖ’de var, rahmetli Müslüm Gürses de var. Türkiye’deki neredeyse bütün yorumcuların haklarını temsil ediyoruz. Burada televizyonlardan, radyolardan, internet ortamlarından ve “Turkcell  Vodafone, Avea, TTNet” gibi GSM operatörlerinden, hizmetlerindeki üyelerimizin eserlerinin çalınma oranına göre hak ettikleri paraları alıp, hak edenlere dağıtıyoruz. Kısaca hak takibi yapıyoruz ve üyelerimize dağıtıyoruz. Yönetim kurulumuz Edip Akbayram, Belkıs Akkale, Kubat, Onur Akın, Metin Özülkü, Suavi, Tolga Sağ, ben ve Hüseyin Turan’dan oluşuyor. Ben başkan olduktan ve 15 Nisan sürecinden sonra 4 meslek birliği; MESAM, MÜYAP, MSG ve MÜYORBİR, OLB’yi (Ortak Lisanslama Birimi) kurduk. Müzik sektörü için çok önemli gelişmedir bu. Hakları takip edip hak sahiplerine dağıtırken dünyadaki yasaları, gelişmeleri ve gündemi de takip ediyoruz.” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.