DEMİRÖREN MEDYA GURUBU ÇALIŞANLARINA ŞOK!

Seçimlerin hemen ertesinde başlayan zam yağmuru, vatandaşları iyice bunaltmış durumda. Özellikle benzine ve gıda ürünlerine yapılan zamlar, vatandaşın belini iyice büktü. Zamlarla birlikte işçi ve memurlara yapılacak maaş zammı gündeme gelmiş, en düşük memur maaşını 22 bin TL’ye yükseltilmişti.

Memur maaşlarına yapılan zammın ardından gözler emeklilere çevrilmiş, emekli vatandaşlar memurlara yapılan zam oranında maaşlarının artmasını beklerken büyük bir şok yaşamıştı.

Resmi rakamlara göre yüzde 60-65 oranlarına yükselen enflasyonun, gerçek hayatta üç haneli rakamlara yaklaştığı, hatta geçtiği bir dönemde emekli vatandaşlara yüzde 25 zam yapılması, toplumun büyük bir kesiminde hayal kırıklığı yaşatmıştı.

Böyle bir ortamda Demirören Grubu’nda çalışanlar, yeni bir şok yaşadı. Genel seçimler öncesinde emeklilikte yaşa takılanların emekli olmasına izin veren ancak tekrar çalışmak isteyenlere tazminatlarını ödemeyen Demirören Grubu, seçim sonrasında çalışanlarına ikinci bir şok yaşattı.

1 Ağustos sabahı banka hesaplarına bakan Demirören Grubu çalışanları, gözlerine inanamadı.

* * *

Eskiden medyamızın amiral gemisi olarak bilinen Hürriyet ile birlikte Milliyet, Posta, CNN Türk, Kanal D ve DHA gibi yayın kuruluşlarını bünyesinde bulunduran Demirören Grubu’ndaki çalışanların maaşlarına hiç zam yapılmadı!

Evet, yanlış okumadınız, “HİÇ” zam yapılmadı.

Banka hesaplarında zamlı maaşlarını göremeyen çalışanlar, yöneticilerinden bilgi almak istedi. Ancak yöneticiler de herhangi bir açıklama yapmadan topu üst yönetime atıverdi. Holdingden alınan karar doğrultusunda zam yapılmadığını söylemekle yetindi.

Halbuki, zam yapılmayacağı birkaç gün önce yapılan toplantıda yöneticilere bildirilmişti. Ancak yöneticiler ağız birliği etmişçesine çalışanlara bilgi vermedi. Sadece bir yönetici toplantıda verilen direktifleri ve kararları çalışanlarına iletti.

Tabii ki, bu kararlar hemen holding koridorlarında yayıldı.

* * *

Holdingden gelen bilgileri aktaran bu yönetici, zam yapılmamasının bir gerekçesi olmadığını söyledi. Ancak önümüzdeki aybaşında çalışanlara zam yapılacağını ve bu aydan oluşan zam farklarının da önümüzdeki aybaşında yatırılacağını söyledi.

Tabii ki, zam oranını da sordu çalışanlar…

Aldıkları cevap, ortalama yüzde 30!

Ancak sözlerini müjde verir gibi devam ettiren yönetici, asgari ücret civarında ya da altında alan çalışanların maaşlarına da bir düzeltme geleceğini söyledi.

Özellikle bölüm şefleri ve sayfa sekreterlerinin eriyen maaşları, şu sıralar asgari ücret seviyesine çok yakın. Hatta bazılarının maaşları, asgari ücretin altında kalmış durumda.

EYT ile emekli olup çalışmaya devam edebilmek için tazminatlarına el konulmasını bile sineye çeken çalışanların maaşlarının artıp artmayacağı da bilinmiyor.

* * *

İşte medyamızdaki son durum.

Zamanında peşin olarak maaşlarını alıp çalışan basın emekçileri, Demirören Grubu’nun keyfi yönetiminde zamlı maaşlarını ve zam farklarını bir ay sonra alacak!

Üstelik bu enflasyonist ortamda zam oranı sadece yüzde 30!

Sendikasızlaştırılan, bölünen ve çok güçsüz hale getirilen basın mensupları, patronların insafına kalmış durumda!

Vatandaşın hakkını savunacak medya, daha kendi haklarını koruyamıyor!

Son durum bu!

Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.