MARKALAR SOSYAL MEDYADA STRATEJİLERİNİ NASIL YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR?

Dijital içerik yaratıcısı ( influencer ) çağına hoş geldiniz. Bugün, sosyal medyada 50 milyondan fazla insan içerik yaratıcısı olarak tanımlanıyor.

İçerik oluşturucu ekonomi olgunlaşmaya ve genişlemeye devam ettikçe, sosyal medya yöneticisi olmanın ne anlama geldiğini değiştiriyor ve markaları, sosyal medyanın genel iş stratejilerinde nasıl bir rol oynadığını yeniden düşünmeye zorluyor.

Bağlı kuruluş pazarlama programlarından resmi içerik oluşturucu-marka ortaklıklarına kadar, içerik oluşturucu pazarlaması, dijital pazarlama oyun kitabınızda önemli bir stratejidir.

Bu makalede, içerik oluşturucuların sosyal medya varlığınızın erişimini nasıl genişletebileceklerini ve ileriye dönük dijital içerik oluşturucularla çalışmak için bazı önemli tavsiyeleri ele alıyoruz.

Dijital içerik yaratıcısı nedir?

Dijital içerik oluşturucu, sosyal medya platformları ve diğer dijital kanallar için içerik oluşturan kişidir.

Dijital içerik oluşturucular, aşağıdakiler dahil olmak üzere kitlelerini bilgilendirmek ve onlarla etkileşime geçmek için profesyonel, yüksek kaliteli içerik sunar:

Videolar

Fotoğraflar

Grafikler

Blog gönderileri

Basitçe söylemek gerekirse içerik oluşturucular içerik yaratır ve eğitir. Ancak, bununla kalmıyorlar bundan çok daha fazlasını yapıyorlar.

İçerik oluşturucular, internet kültürüne liderlik eden son derece yetenekli pazarlamacılardır . Otantik topluluklar geliştirir ve benzersiz kişisel markalar oluştururlar, hatta bazıları ünlü statüsüne ulaşır. İşletmeler ve ulaşmaya çalıştıkları insanlar arasındaki köprüdürler.

İçerik oluşturucular, özellikle markalarla işbirliği yaparken bilgili ve tutkulu olmalıdır. Güvenilirlik başarılarının anahtarıdır: Pazarlamacıların %50'si onlardan ürünleri veya ilgili konular hakkında eğitici içerik üretmelerini ister. Pazarlamacılar ve tüketiciler, içerik oluşturucular için en önemli niteliğin ürünle ilgili deneyimleri ve ardından özgünlükleri olduğunu belirtiyor.

Dijital ve sosyal medya içerik oluşturucularının marka stratejilerini yeniden şekillendirmesinin 6 yolu

İçerik oluşturucular, ekibinizdeki içerik oluşturma yükünü azaltmanıza yardımcı olur, ancak bu, markanız üzerinde yaratabilecekleri etkinin yalnızca yüzeyini belirler.

Pazarlamacılara göre, dijital içerik oluşturucuların işletme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak altı yolu şunlardır :

1. Daha fazla etkileşim oluşturun

Çoğu zaman, içerik oluşturucular, özgünlükleri ve ilişkilendirile bilirlikleri nedeniyle markalardan daha yüksek organik etkileşim oranları elde eder. Örneğin, Bir Sandviç Markası etkileyici bir TikTok varlığı geliştirmiş olsa da, içerik oluşturucu bir kişi, sandviç şirketi hakkındaki videosunda daha fazla beğeni ve daha fazla yorum alabilir ve ortalama etkileşimlerini gölgede bırakan istatistikler elde edebilir.

Yeni ortaklıklar kurarken, metriklerinizi yükseltmenize yardımcı olacak ortalama katılım oranına sahip içerik oluşturucuları arayın. İçerik oluşturucu içeriğinizin büyük bir kitleye ulaşmasını sağlamak için aramanız gereken takipçi sayıları ve etkileşim oranları şunlardır:

takipci-sayilari-ve-etkilesim-oranlari.jpeg

 

2. Yeni kitlelere ulaşın

Sosyal medyada herkes için bir şeyler var. İnsanları ortak ilgi alanlarına ve hobilere dayalı olarak birbirine bağlayan sonsuz alt kültürler bulabilirsiniz. Yeni bir toplulukla bağlantı kurmak için, zaten güvenilir bir kaynak olarak görülen biriyle içerik oluşturucu ortaklığı oluşturabilirsiniz.

Moonlight iç çamaşırlarını alın”. Türkiye'nin en iyi iç çamaşırı markalarından biri olan Moonlight için kitlesine uygun bit içerik üretici  ile marka takipçilerini yaz mevsimi esintili en yeni takımının sahne arkasına götürdüğü bir gönderide ortak olabilir.

 Marka için bu seçimi içerik üreticinin, sosyal medyada tanınmış bir moda tasarımcısı olması ve yerleşik bir üne (belirli bir kategoride çalışan) sahip olması sonucu mükemmel bir iş birliği ile sonuçlanabilir.

İçerik oluşturuculardan yararlanarak erişiminizi genişletebilir ve yeni kitlelere erişebilirsiniz.

3. Toplulukları sosyal açıdan güçlendirin

Marka topluluğu, sosyal medyadaki tüm içeriğinizi takip eden, ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve içeriğinizi başkalarıyla paylaşan ve markanızın yaptığı her şeyi görmekten keyif alan kişilerden oluşur.

İçerik oluşturucularla çalışarak, bu kişilerin markanıza karşı hissettikleri duygusal bağı derinleştirebilir ve genişletebilirsiniz.

Yönettiğimiz hesaplardan elde etiğimiz İçerik Oluşturucu Ekonomisi raporuna göre , “Başarılı içerik oluşturucular yalnızca içerik üretmezler, topluluklara ilham verirler. İnsanları ortak ilgi alanları, hobiler ve kimlikler etrafında bir araya getiriyorlar.”

Bir yemek firması düşünün bir aylık paylaşım serisinde, yaratıcılığa dönüşmüş şeflerden yemek pişirme ipuçlarına yer veriyor. Videolar ile desteklenen bu seri bu markayı insanlaştırıyor ve topluluklarındaki bağları güçlendiriyor olacaktır.

Markanızın insanları bir araya getirmesine yardımcı olabilecek, topluluğunuzda uzman içerik oluşturucuları arayın.

4. Geliri artırın

Tüm tüketicilerin yaklaşık %98'i 2022'de sosyal alışveriş satın almayı planlıyor. Ancak günümüzün bilgili sosyal kullanıcıları anlayışlı ve bir şey satın almadan önce bir markaya güven duymaları gerekiyor.

İçerik oluşturucular, tüketicilerin güvenini markalardan daha kolay kazanır. Bir içerik oluşturucunun filtrelenmemiş görüşü, satın alma kararları verirken güçlü bir motive edici olabilir.

Güvenilir içerik oluşturucular ürününüzü beğenir ve etkinliğini gösterirse, toplulukları ürünü satın almaya istekli olacaktır.

5. Marka değerlerini teşvik edin

Markanızın değerlerine uygun içerik oluşturucularla çalışmak çok önemlidir. şirketin kişisel değerlerle uyumu, tüketiciler için 2021'e göre %80 daha önemli.

Tüketici tercihleri, birlikte çalıştığınız içerik oluşturucular da dahil olmak üzere her açıdan paylaşılan değerler tarafından desteklenir. Değerlerinizi somutlaştıran içerik oluşturucularla çalışarak markanızın daha güvenilir görünmesini sağlayabilir ve imajınızı güçlendirebilirsiniz.

Çevreye dost Vegan bir deterjanın ortaklık kurmak için seçeceği influencer, doğa dostu paylaşımlar yapan sürdürülebilirlik içeriğinde uzmanlaşmış ve insanlara hayatlarını gezegene daha az zararlı hale getirmeleri için kolay ipuçları veren biri olmalıdır. Bu ortaklık Markanın sürdürülebilirlik alanında güvenilirlik oluşturmasına yardımcı olur.

6. Hedef kitlenizin markanız hakkındaki algısını değiştirin

Kendinizi bir sosyal medya krizinin ortasında bulursanız veya olumsuz bir marka imajıyla mücadele ediyorsanız, markanızı somutlaştırmayı arzu ettiğiniz değerleri temsil eden içerik oluşturucularla uyumlu hale getirin. Bu, özellikle markanızı değiştiriyorsanız, yeni bir demografiye ulaşmaya çalışıyorsanız veya günümüz tüketicilerinin beklentilerini karşılamak için değişim geçiriyorsanız faydalıdır.

İçerik oluşturucular, markanıza ilişkin kamuoyu algısını değiştirmede güçlü bir rol oynayabilir.

İçerik oluşturucular sosyal medya ekiplerini nasıl değiştiriyor?

Pek çok içerik oluşturucunun sosyal medya sahnesine girmesiyle birlikte, birçok pazarlamacı bu dijital rönesansın rolleri için ne anlama geldiğini merak ediyor.

Artık diğer sosyal medya yöneticisi sorumluluklarını yerine getirirken içerik oluşturucu düzeyinde kaliteli içerik sunmaları beklenecek mi? Gerçek şu ki, her şey buna bağlı.

Sosyal medya yöneticileri ve içerik oluşturucular: Fark nedir?

Sosyal medya içerik oluşturucuları hem serbest çalışanlar hem de şirket içi ekip üyeleri olabilir. Şirket içinde çalışırken sorumlulukları arasında içerik geliştirmeye odaklanmak, platformdaki en iyi uygulamalardan haberdar olmak ve markanın çevrimiçi "yüzü" olarak hizmet vermek yer alır.

Bu görevler sosyal medya koordinatörleri, uzmanları ve yöneticilerinin rolleriyle örtüşmektedir. Kesin sınırlar yoktur ve iş aramalarında " yaratıcı " terimi "sosyal medya yöneticisi" ile birbirinin yerine kullanılır.

Bulanık çizgiler, sosyal medya profesyonelleri için haksız iş yükleri ve beklentiler yaratabilir. Şirketler, ekiplerini desteklemek için sağladıkları kaynaklara dikkat etmeli, sosyal medyanın oluşturulması ve yönetilmesi gereken çok yönlü bir mecra olduğunu unutmamalıdır.

Yaratıcı ekonominin bir sonucu olarak yeni pozisyonlar ortaya çıkıyor

Yaratıcı ve etkileyici pazarlama, içerik oluşturma dışında ortaya çıkan yeni pozisyonlara yol açtı: yaratıcı ilişkiler yöneticileri. Artık özel ekip üyelerinin içerik oluşturucuları bulup güvenliğini sağlamaları, içerik oluşturucu programı bütçesini yönetmeleri ve ilişkileri geliştirmeleri gerekiyor.

Bu kişilerin aşağıdakileri içeren becerilere ihtiyacı vardır:

  1. Bütçeleri yönetme deneyimi
  2. Proje Yönetimi
  3. Entegre pazarlama bilgisi
  4. Veri analizi
  5. Sosyal ekibin sorumlulukları arttıkça ekibin boyutu da genişlemelidir.

Başarılı bir sosyal medya içerik oluşturucu stratejisi oluşturmak için tavsiyeler

Şirketlerin maliyet ve profesyonellik için kesinlikle Sosyal Medya Ajanslarıyla çalışmasını öneriyoruz fakat Şirketiniz serbest çalışan (Freelance) içerik oluşturucularla çalışmayı seçerse içerik oluşturucu stratejinizi en üst düzeye çıkarmak için bu ipuçlarını unutmayın.

1. İpucu: İçerik oluşturucuları akıllıca seçin

İster tek bir gönderide ister aylarca süren bir kampanyada bir içerik oluşturucuyla işbirliği yapın, markanızın misyonunu ve değerlerini destekleyen kişileri seçin, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kullanın ve hedef kitlenizde yankı uyandırın.

Bir Bölgenin tanıtımı için yapılacak çalışmada o bölgeyi gezen içerik üreticilerle çalışmak mantıklıdır. Yerleşik bir mikro içerik oluşturucu olan bu kişiler, niş hedef kitlelerine ulaşmalarına yardımcı olmak için ideal bir seçimdi.

2. İpucu: Temsil tüm yıl boyunca önemlidir

Yılın yalnızca bir ayında balık sevmeyen kişiler veya engelli içerik oluşturucuları ararsanız, kalan 11 ayda tüm hedef kitlenize ulaşma ve onlarla ilişki kurma fırsatını kaçırırsınız.

3. İpucu: Yaratıcılıklarının parlamasına izin verin

İçerik oluşturucular son derece yetenekli profesyoneller ve sosyal medya trend belirleyicileridir, ancak bazı markalar onlara tam anlamıyla yaratıcı özgürlük vermekte zorlanıyor. İçerik oluşturucuların sınırları zorlamasına izin vererek markanız daha iyi bir nihai ürün elde edecektir.

-Rakiplerinizin kullandığı aynı taktikleri kullanmak yerine kalıpların dışında düşünün.
 

4. İpucu: Ortaklığınızı genel stratejinizin bir parçası yapın

İçerik oluşturucularla gerçek, uzun vadeli ilişkiler kurmak, markanızla olan ilişkilerini güçlendirmenize ve ortaklığınızın etkisini en üst düzeye çıkarmak için daha iyi işbirlikleri oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Süreklilik teşkil eden ortaklıklarınız, çeşitli projelerde güçlerimizi birleştirmemizi ve içerik oluşturucularla ilgili sürekli olarak yeni fırsatlar için beyin fırtınası yapmanızı mümkün kılar .

 

5. İpucu: Özgün olun

Bugün, sosyal medya kullanıcıları, sahte veya "reklam gibi" hissettiren içeriği hisseder ve anlayabilirler. İçerik oluşturucuların (Fenomenlerin veya genel kullanıcıların) ürünlerinizi kullanarak kendilerini gerçekten sergilemelerine izin verin.

Dijital içerik oluşturucu stratejinizi bugün oluşturmaya başlayın evet vakit kaybetmeyin gerekirse bir sosyal medya uzmanından destek alın.

İçerik oluşturucular, marka pazarlamasının geleceğinde kilit oyunculardır. İster kurum içinde içerik oluşturucularla çalışın, ister serbest çalışanlarla ilişkilerinizi geliştirin, şimdi stratejinizi başlatmanın tam zamanı.

İçerik oluşturucular yalnızca ekibinizin içerik oluşturma yükünü hafifletmekle kalmayacak, erişiminizi genişletecek ve sizi iş hedeflerinize daha da yaklaştıracak.

Soru ve görüşleriniz için bana yazabilirsiniz 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.