Emrah YEDEKCİ: ALIŞVERİŞ ALEMİNDE ARTIK PHYGİTAL DENEYİM VAR!

Phygital (fiziksel + dijital), dijital deneyimleri fiziksel olanlarla birleştirmeyi açıklayan bir pazarlama terimidir.

Müşteri etkileşimi ve iletişim kanalları çoğaldıkça, şirketler bu kanalları sürtünmesiz (yavaşlatıcı bir engel olmadan) ve kesintisiz bir şekilde bir araya getirmeyi amaçlıyor, bir müşterinin telefon görüşmesi yapmasını sağlamayı, ardından bir sosyal medya platformunda iletişim kurmayı, ardından bir e-posta göndermeyi ve şirketin Müşteri hesap kaydıyla ilişkili müşteri sorunları veya iletişimine hızlıca cevap vermeyi amaçlıyorlar.

fijital.jpgBazen omnichannel müşteri deneyimi olarak anılan şirketler, artık müşterinin yavaşlatıcı engellere takılmasını, hayal kırıklığı yaşamasını engellemek ve iletişimin kesintisini azaltmak için bu boşluğu kapatmaya yardımcı yetkin çözümler arayışı içindeler. Fiziksel deneyimleri gözleme dayalı bilgi ile artırarak ve de  dijital deneyimleri insan bağlantıları veya fiziksel geliştirmelerle zenginleştirerek, firmalar katma değer sağlayabilir. Şirketler e-posta, SMS metin veya sosyal medya üzerinden müşterilere kişiselleştirilmiş mesajlar göndermek için pazarlama otomasyon yazılımı kullanmaya başlıyorlar.

 Mesela Belirli bir koridorda bir müşteriyi mobil kimliğini ile tanımlayabilen sensorlar ve çevrimiçi kimliğiyle birleştiren ve çevrimiçi alışveriş sepetinde terkedilmiş belirli öğeleri olduğunu belirlediğinizi düşünün.  işaret teknolojisinin etkisini o kişinin üzerindeki etkisi ne olur sizce? Bu aşamadan sonra  müşteriye mağazada benzer öğeleri nerede bulacağına dair mesaj gönderebilir. Yakın ve daha az gelişmiş bir örnek Godaddy kayıtlı müşterisisiniz  sepete ürünü eklediniz ve satın alımdan vazgeçtiniz bir gün sonra size bu ürünlere özel bir indirimle hemen satın almaya teşvik edici bir e-mail gelecektir.  Ortamları veriyle birleştirerek, fiziksel deneyimlerimiz için dijitalde ki eylemlerimizin her alanın değerini artırabilir. Fiziksel harmanlama, bir müşterinin bir mağazada veya çevresi içinde nerede bulunduğunu gösteren coğrafi konum bilgisinden sıklıkla yararlanır. Benzer şekilde, giyilebilir cihazlar bir müşterinin yerini belirleyebilir ve öneriler, uyarılar veya diğer kişiselleştirilmiş bilgilerle veri gönderip alabilir.

Bazı havayolları artık sosyal medyayı fiziksel deneyimler yaşatmak için kullanıyorlar, Bir havayolu firması  bireyin kendi uçağında seyahat etmekte olduğunu rahatlıkla algılayabiliyor, sonra yolcuyu havaalanında selamlıyorlar ve ona sadakat puanlarından hediye veriyorlar. Internet of Things ( IoT), ile sensorlar aracılığıyla proaktif bir araba veya soğuk bir içecek hizmetine ihtiyacı olduğunu tespit edip randevu bile almadan ihtiyaç doğrultusunda bir görevli göndermek mümkün olabilir. Perakende satış mağazaları  diğer kıyafet önerilerini oluşturabilecek veya etiket tarandıktan sonra diğer renkler ve boyutlar hakkında bilgi veren "akıllı aynalar" gibi cihazları da bu aralar deniyorlar.

Bu tür gelişmeler sadece dijital ve fiziksel arasındaki uçurumu değil, aynı zamanda şirketlerin proaktif, ortamda eşsiz olmalarını da sağlıyor. Bu, doğru yer, doğru zaman etkileşimleri, müşterileri öngörülebilir bir şekilde karşılamak ihtiyaçlarına en iyi çözümleri sunmak ya da zorlu fırsatlar sağlamak için tasarlanmaktadır.  Ülkemizde de dijital ile Fiziksel denyeimi geliştiren güzel çalışmalar yapılmaktadır mesela Zükkan e ticaret paketleri beğendiğiniz bir kıyafeti almaktan vazgeçtikten sonra bir alışveriş merkezinde veya bir caddede yürüken bu ürünü satan fiziksel mağzasının yakınından geçerken size bu kıyafetle ilgili indirimli teklif gönderen bir modül hazırlamaktadır.

 Önemli bir şey de göz ardı edilmemelidir  bu deneyimlerden bazıları, bir şirketin bu deneyimleri toplamak için kullandığı veri ya da veri türleri ile kontrolü bir şekilde müdahale edemediği takdirde, zarar verici ya da “ürpertici” aleme kolayca dönüşebilir!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.